Spotkania ze sztuką w Goraju – Inaczej patrzący na naturę

W dniach 8–18 czerwca gorajski zamek gościł artystów malarzy i fotografików, którzy przybyli tu na Ogólnopolski Plener Malarsko-Fotograficzny pod hasłem „Malowanie ze Świętym Hubertem”. Plener świetnie wpisał się w 100-lecie istnienia zamku.

Organizatorami imprezy były dwanadleśnictwa: Sarbia i Krucz a także Zarząd Okręgowy Polskiego ZwiązkuŁowieckiego w Pile oraz Fundacja Droga Życia. Gospodarzem pleneru był ZespółSzkół Leśnych w Goraju.
Do Goraja przybyli artyści: ArturKowalczyk z Lublina, Zdzisław Machowicz z Łodzi, Kamil Stępień z Puław, ElżbietaSzarejko z Warszawy oraz Marek Madej z Warszawy – komisarz organizacyjnypleneru i Ewa Dołgań-Piotrowska z Warszawy – kurator artystyczny pleneru. Uczestnicymieli możliwość podziwiania i malowania pejzaży przepięknej Puszczy Nadnoteckiej.Organizatorzy przygotowali dla nich też wiele atrakcji, m.in. spotkanieintegracyjne, wycieczki po lasach obu nadleśnictw oraz po obiektach i otoczeniuszkoły. A 13 czerwca odbyło się spotkanie artystów z młodzieżą, podczas któregoprzybliżyli uczniom pracę malarza na plenerze, podzielili się swoimi refleksamii doświadczeniami.
Uwieńczeniem pobytu w Goraju był wernisażwystawy poplenerowej, który odbył się w dniu 18 czerwca w sali brązowejgorajskiego zamku. Był on okazją dla artystów do podzielenia się swojątwórczością z lokalną społecznością. Plener „Malowanie ze Świętym Hubertem” połączyłleśników, myśliwych i artystów – ludzi, którzy zupełnie inaczej patrzą na otaczającąnas naturę. Okazał się też świetną okazją do integracji lokalnej społecznościze światem sztuki i przyrody.

Tekst: Anna Matuszewska-Gumięga