Zasady rozliczania emisji gazów cieplarnianych – Więcej lasów to mniej CO2

Komisja Europejska proponuje ulepszenie wspólnych zasad rozliczania emisji gazów cieplarnianych w sektorze leśnictwa i rolnictwa, włączając je w zakres unijnej polityki przeciwdziałania zmianie klimatu. Decyzja, której dotyczy wniosek, ustanawia przepisy normujące rozliczanie emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych w wymienionych sektorach. Są one ostatnimi, w których nie obowiązują wspólne ogólnounijne normy.

Lasy i grunty rolne pokrywają ponad 3/4powierzchni UE i zatrzymują duże ilości CO2, zapobiegając jego emisji doatmosfery. Zwiększenie ilości „uwięzionego” CO2 o zaledwie 0,1 punktuprocentowego – np. poprzez lepsze zarządzanie lasami lub użytkami zielonymi –pozwoliłoby co roku wyeliminować z atmosfery emisje pochodzące z 100 mlnsamochodów.
Do tej pory jednak starania takie albo niebyły doceniane wcale, albo spotykały się z tylko częściowym uznaniem.Przyczynami były: wyzwania związane ze zgromadzeniem wiarygodnych danych natemat magazynowanego CO2 w drzewach i glebach oraz brak wspólnych przepisówregulujących sposób rozliczania emisji gazów cieplarnianych i ich pochłaniania.
Po przyjęciu w grudniu 2011 r. ramowejkonwencji ONZ o zmianie klimatu i decyzji w sprawie zmienionych zasadrozliczania emisji z gleb i lasów, UE jest zdecydowana zlikwidować lukę wewspólnych zasadach rozliczenia emisji, w ramach swojej politykiprzeciwdziałania zmianie klimatu. Krok ten stworzy nowe możliwości, np.nagradzania rolników za ich wkład w walkę ze zmianą klimatu w kontekściewspólnej polityki rolnej.
Decyzja w sprawie zharmonizowanych zasadrozliczania emisji gazów cieplarnianych i ich pochłaniania z lasów i glebzostanie przedłożona Parlamentowi Europejskiemu i Radzie w ramach zwykłejprocedury ustawodawczej, informuje KE.
Wniosek ten nakłada również na każdepaństwo członkowskie obowiązek przyjęcia planów działania określających sposóbzwiększania przez nie pochłaniania CO2 i zmniejszenia emisji gazówcieplarnianych z lasów i gleb w całej UE. Wniosek nie przewiduje zobowiązaniado ograniczania krajowych emisji w tych sektorach. Wymóg ten może zostaćwprowadzony w późniejszym czasie, gdy dowiedziona zostanie już skuteczność wprowadzonychzasad rozliczania emisji.

Red.