Z zagranicy 12/2020

Finlandia Spadki w sprzedaży drewna w 2019 roku Słowacja Strategia biznesowa a klęska posuszu Federacja Rosyjska Promocja satelitarnej taksacji lasu Szwecja Znacznie mniej nowych lasów chronionych

Finlandia
Spadki w sprzedaży drewna w 2019 roku

Jak informuje fiński Instytut Zasobów Naturalnych (Luke),fińskie nieprzemysłowe prywatne gospodarstwa leśne sprzedały w 2019 r. o blisko1/3 mniej drewna tartacznego i papierówki niż w rekordowym roku 2018 (zanieprzemysłowe uznaje się w Finlandii gospodarstwa leśne nie-posiadającewłasnych zakładów przerobu drewna). Przy tym sprzedaż surowca tartacznegozmalała o 2/5, a sprzedaż papierówki – o 1/5. Ceny realne drewna tartacznego ipapierówki na pniu obniżyły się odpowiednio o 8% i 1%. Spadek cen drewna okrągłegobył wynikiem spowolnienia gospodarczego i zmniejszonego zapotrzebowania na tensurowiec.

Cena kubika sosnowego drewna tartacznego na pniu uzyskiwanaw 2019 r. przez nieprzemysłowe prywatne gospodarstwa leśne wynosiła średnio56,5 euro, a cena kubika takiegoż drewna świerkowego – 59,9 euro.

W przypadku papierówki średnia cena sosnowego, świerkowego ibrzozowego drewna na pniu sięgała odpowiednio 17,7, 19,5 i 16,8 euro/m3. Zkolei w sprzedaży w systemie loco droga wywozowa średnia cena tych sortymentówwynosiła odpowiednio 32,4, 34,5 i 32,9 euro/m3. W odróżnieniu od cen papierówkina pniu jej realne ceny w systemie loco droga wywozowa wzrosły o 6%. Papierówkastanowiła 73% całości ilościowego rozmiaru sprzedaży drewna wyrobionego.

Generalnie najpokupniejszym sortymentem była w Finlandii w2019 r. papierówka sosnowa, która stanowiła 30% całkowitej ilości sprzedanegodrewna o przeznaczeniu materiałowym. Łączny miąższościowy udział papierówkibrzozowej i świerkowej w całości sprzedaży przekroczył 10%, przy czym niecowięcej sprzedano tej pierwszej. Drewno tartaczne (głównie świerkowe) stanowiło2/5 całkowitej masy sprzedaży drewna o przeznaczeniu materiałowym.

Zakłady przerobu drewna kupują drewno od nieprzemysłowychprywatnych gospodarstw leśnych głównie na pniu. W 2019 r. sprzedaż na pniustanowiła 5/6, a sprzedaż drewna wyrobionego – 1/6 całkowitej masy sprzedażydrewna o przeznaczeniu materiałowym. W przypadku sprzedaży na pniu cięciaużytkowania rębnego dostarczały 79% drewna tartacznego i 40% papierówki.

Średnia cena drewna energetycznego przeznaczonego na zrębkileśne wynosiła w 2019 r. 3,3 euro/m3 w sprzedaży na pniu i 22,8 euro/m3 wsprzedaży drewna wyrobionego. W stosunku do 2018 r. realna średnia cena drewnaenergetycznego na pniu obniżyła się o 12%, a realna średnia cena wyrobionegodrewna energetycznego wzrosła o 8%. Średnia cena pozostałości pozrębowychwynosiła 2,9 euro/m3 w sprzedaży na pniu i 17,3 euro/m3 w sprzedaży drewnawyrobionego.

Źródło: www.luke.fi



Słowacja
Strategia biznesowa a klęska posuszu

Lasy Republiki Słowackiej (LSR), zarządzające słowackimilasami państwowymi, realizują od 2018 r. nową strategię biznesową. Zawierająumowy z odbiorcami drewna na kilka lat, preferując jego słowackich przetwórców.W rezultacie ceny drewna na Słowacji są o 15–20% wyższe niż w krajachsąsiednich. Tak przynajmniej informują LSR.

Ceny drewna w Europie spadły do wyjątkowo niskiego poziomu.To skutek ogromnej nadpodaży surowca drzewnego na europejskim rynku, zwłaszczaw Niemczech, Austrii i Czechach. – Zmieniliśmy całą filozofię sprzedaży drewnana Słowacji. Sprzedajemy je przede wszystkim słowackim przetwórcom tegosurowca, przy czym zawieramy z nimi umowy na dłuższy okres, tj. na okres odtrzech do pięciu lat. Dzięki temu słowaccy przetwórcy drewna mogą dokonywaćinwestycji oraz tworzyć i utrzymywać tysiące miejsc pracy – wyjaśnia TomášKlouček, dyrektor handlowy LSR.

O ile w Czechach można było pod koniec lutego 2020 r. kupićdrewno tartaczne w cenie ok. 35 euro/m3, o tyle LSR sprzedawały ten sortymentza 48 euro/m3 (ok. 209 zł/m3). Także cena papierówki iglastej była o 20% wyższana Słowacji. Niemniej jednak LSR również nie uniknęły konieczności obniżeniacen drewna iglastego. Całkowite pozyskanie drewna na Słowacji wynosi ok. 10 mlnm3 rocznie. LSR, które mają w swojej pieczy ok. 48% słowackich lasów,dostarczają na rynek blisko 4 mln m3 drewna. Dla porównania: w Czechach wskutekklęski posuszu podaż drewna iglastego sięga 60 mln m3.

www.lesy.sk


Federacja Rosyjska
Promocja satelitarnej taksacji lasu

Ministerstwo Zasobów Naturalnych Rosji poszerzyło zakresmożliwości stosowania teledetekcji satelitarnej do inwentaryzacji lasów.Odpowiednie zarządzenie zostało wydane 8 kwietnia 2020 roku. Wykorzystanieobrazów satelitarnych do taksacji lasu ma przede wszystkim podnieść jejwydajność w regionach o mniejszym udostępnieniu obszarów leśnych. Celem jestteż znaczne obniżenie kosztów inwentaryzacji.

Lasy w Rosji są własnością państwa. Do 2007 r. organizacją iprowadzeniem gospodarki leśnej zajmowały się gospodarstwa leśne (leschozy)będące jednostkami budżetowymi. Obecnie gospodarstwa te pełnią jedynie funkcjenadzorcze. Prace leśne wykonywane są przez przedsiębiorstwa prywatne, któreużytkują lasy na podstawie umów o dzierżawę. Wyłanianie dzierżawców lasu odbywasię w drodze przetargu.

Źródło: www.rosleshoz.gov.ru


Fot. www.stock.adobe.com (2)
Szwecja
Znacznie mniej nowych lasów chronionych

W 2019 r. Agencja Leśna, nadzorująca gospodarkę leśną wSzwecji, wyznaczyła w lasach produkcyjnych 1,1 tys. ha nowych obiektów ochronysiedlisk i niespełna 0,3 tys. ha nowych obiektów kontraktowej ochrony przyrody.W stosunku do 2018 r. powierzchnia nowo ustanowionych obiektów ochrony siedlisk i kontraktowej ochrony przyrody zmniejszyła się odpowiednioo 40% i 74%. W przypadku kontraktowej ochrony przyrody powierzchnia nowychobiektów spadła do najniższego poziomu w okresie ostatnich 20 lat. Przyczynątego było obniżenie stosownych rekompensat państwowych.

W okresie od 1993 do 2019 r. ochroną siedlisk i kontraktowąochroną przyrody zostało w sumie objętych odpowiednio 31,9 tys. ha i 39,0 tys.ha szwedzkich lasów produkcyjnych. Przedmiotem kontraktowej ochrony przyrody sągłównie płaty lasów iglastych zbliżonych do naturalnych (47% powierzchni), aprzedmiotem ochrony siedlisk – stare lasy o charakterze naturalnym (68%).

Wolumen rekompensat państwowych, zatwierdzonych przezAgencję Leśną i wypłaconych właścicielom gruntów za ograniczenie użytkowanialasów w nowo ustanowionych obiektach ochrony siedliskowej i kontraktowejochrony przyrody, wyniósł w 2019 r. odpowiednio 163 mln koron szwedzkich (ok.67,1 mln zł) i 9 mln koron (ok. 3,7 mln zł).

Źródło: www.skogsstyrelsen.se
Opr. A.S.