Lasy prywatne – Wyższe dopłaty do zalesień

Do 31 lipca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o dopłaty do zalesień. O przyznanie wsparcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–20 ubiegać mogą się rolnicy będący właścicielami lub współwłaścicielami gruntów przeznaczonych do zalesienia. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i prawnych oraz grup takich osób.

Warunkiem jest posiadanie numeru identyfikacyjnego w trybieprzepisów o krajowym systemie ewidencji: producentów, gospodarstw rolnych orazwniosków o przyznanie płatności. O dopłaty występować mogą także jednostki: samorząduterytorialnego, organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

Pod zalesienie mogą być przeznaczone grunty o powierzchnimin. 0,1 ha i co najmniej 20 m szerokości. Jeśli działka przylega do jużistniejącego lasu, wtedy warunek szerokości nie jest wymagany. Rolnik możewnioskować o dofinansowanie działania na maks. 20 ha. Przed złożeniem wnioskumusi wnieść do nadleśniczego Lasów Państwowych o sporządzenie planu zalesienia.Wnioski o dopłaty będą zaś podlegały ocenie w ARiMR. Najwięcej punktów uzyskająnp. działki zlokalizowane w korytarzach ekologicznych.

Na rolników czekają trzy formy pomocy. Pierwszą jest właśniewsparcie na zalesienie, czyli jednorazowe pokrycie kosztów założenia uprawyleśnej na gruntach niskich klas bonitacji, na których prowadzenie produkcjirolnej jest nieopłacalne. Jego wysokość została zwiększona i obecnie kształtujesię między 8,3–12,7 tys. zł/ha i zależy od nachylenia terenu, gatunków drzeworaz przeciwdziałania erozji wodnej. Przy okazji tego wsparcia można się też ubiegaćo refundację ogrodzenia uprawy (8,82 zł/mb) lub opalikowania drzewek (1,13 tys.zł/ha).

Rolnicy mogą również wystąpić o premię pielęgnacyjną, czylizryczałtowaną płatność z tytułu poniesionych kosztów prac pielęgnacyjnych. Wgrę wchodzą tu czynności takie jak wykaszanie chwastów, cięcia pielęgnacyjne,przerzedzanie samosiewów. Z tego tytułu przez pięć lat wnioskodawca będzieotrzymywał od 794 do 1,6 tys. zł.

Przewidziano także rekompensaty dla producentów rolnych,którzy zdecydują się przekształcić swoje grunty użytkowe na las. Skierowana donich premia zalesieniowa to wypłacane przez kolejne 12 lat 1215 zł/ha. Ma onastanowić zryczałtowaną płatność z tytułu pokrycia kosztów utraconych dochodów zdziałalności rolniczej. 

SLV.