Użytki uboczne – Wartość w skali Europy

Europejski Instytut Leśny (EFI) opublikował wyniki szacunków wartości ubocznego użytkowania lasów w Europie. Jak podkreślają naukowcy, na Starym Kontynencie niedrzewne produkty leśne mają wielką wartość kulturową, ale też rekreacyjną. Dotąd jednak nie przykładano do nich większego znaczenia gospodarczego, głównie przez brak dostatecznych danych liczbowych.

Użytki uboczne wykorzystują różne gałęzie gospodarki,dlatego oszacowanie ich rzeczywistej wartości staje się trudne, w dodatku dużaich część jest pożytkowana w gospodarstwie domowym. Dlatego zrzeszeni w EFIbadacze zebrali dane ankietowe od ponad

Fot. www.stock.adobe.com

17,3 tys. respondentów z 28 państw i dowiedli, że rocznieuboczne użytkowanie lasu ma wartość 23,3 mld euro w skali Europy – 11 razywięcej niż dotychczas sądzono. Co czwarte gospodarstwo domowe na StarymKontynencie zbiera niedrzewne produkty leśne, wśród nich największąpopularnością cieszą się kolejno: jagody, grzyby, orzechy, zioła i produktyużywane w zdobnictwie. 86% zebranych pożytków jest konsumowane przez samychzbieraczy i ich rodziny, zaś w Europie Wschodniej większe są rozmiar iczęstotliwość użycia. Na zachodzie z kolei postrzega się to jako formęrekreacji.

Uboczne użytkowanie lasu powinno mieć większe znaczenie przyopracowywaniu polityk i strategii dla sektorów takich jak chociażby rolnictwoczy tury-styka. Uzyskane przez badaczy wyniki dowodzą, że rocznie wartośćpożytków ubocznych w skali Europy ustępuje użytkowaniu rębnemu jedynie o 30%.Należy się więc zastanowić nad metodami komercjalizacji tego ukrytegopotencjału, który może stanowić metodę dywersyfikacji źródeł przychodugospodarki leśnej. Poruszaliśmy tę tematykę w „Lesie Polskim”, opisującchociażby związki leśnictwa i farmacji w nr. 20/2019.

SLV.