
Pisanie wniosków w Programie Life to nie lada wyzwanie, dlatego NFOŚiGW przygotował pakiet rozwiązań, które pomogą potencjalnym beneficjentom. Inkubator Life ma za zadanie zwiększenie zainteresowania programem przez potencjalnych wnioskodawców, zbudowanie kompetencji do właściwego przy-gotowania i prowadzenia projektów, zwiększenie konkurencyjności polskich wniosków do Life. Efektem ma być zwiększenie pozyskiwania środków z funduszy unijnych.
Pierwszym filarem wsparcia jest zatwierdzony 8 majaInkubator wniosków Life, w którym NFOŚiGW może dofinansować przygotowaniedokumentacji projektowej. Na wsparcie tych prac podmioty mogą otrzymać do 50tys. zł, ale nie więcej niż 1% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.Dofinansowanie w formie ryczałtu będzie wypłacane w czterech lub pięciutranszach po osiągnięciu konkretnych etapów w procedurze przygotowywania ioceny wniosków obowiązującej w Programie Life. Ma to zapewnić środki wmomencie, w którym są one najbardziej potrzebne w procesie szykowania projektui wniosku aplikacyjnego.
Kolejnym elementem wsparcia jest narzędzie eKonsultantLifeoparte na platformie internetowej, służące do konsultacji przygotowywanychprojektów. Daje ono możliwość przyporządkowania wniosku do eksperta NFOŚiGW,wspólną, jednoczesną edycję koncepcji, zachowanie historii jej zmian orazwymianę uwag w formie konwersacji czy wideorozmowy.
Find your partner for Life ułatwi zaś znalezienie partnerado projektu. Zwiększenie zasięgu realizowanych przedsięwzięć przełoży się nawzrost wysoko punktowanej przez Komisję Europejską tzw. europejskiej wartościdodanej planu.
Ostatnią formą wsparcia jest Life support, czyli wsparciemerytoryczne specjalistów NFOŚiGW w przygotowaniu projektów i wniosków do KE.Działanie to umożliwi organizację szkoleń i warsztatów (w tym roku zastąpionychprzez webinaria), prowadzanych m.in. przez ekspertów Funduszu orazbeneficjentów programu, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Red.