
Światopoglądowy spór nt. uczestnictwa dzieci w polowaniach powrócił do Sejmu. Społeczność myśliwych nie złożyła broni w walce o swobodę wychowania swoich pociech, która wg nich została naruszona wprowadzonym w 2018 r. ustawowym zakazem uczestniczenia w polowaniu osób do 18 roku życia. Tym samym w październiku ub. roku do Sejmu wpłynął, poparty przez niemal 105 tys. obywateli, obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie złożony przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Krzewienie Tradycji Łowieckiej”, któremu przewodniczył prezes NRŁ-u Rafał Malec.
Celem wnioskujących o zmianę prawa było stworzenie opiekunombądź rodzicom szansy wykonywania polowań w obecności dzieci poniżej 18 rokużycia. Inicjatorzy argumentowali, że zapewni to realizację władzyrodzicielskiej zgodnie ze światopoglądem i wyznawanymi zasadami etycznymi.

Nietrudno się domyślić, że 15 kwietnia, podczas posiedzeniatowarzyszącego omawianiu ustawy, na ul. Wiejskiej panowała burzliwa atmosfera.– Nauka zabijania (…) jest zabijaniem wrodzonej empatii, którą dzieci żywią dokażdej żyjącej istoty. Myśliwi zabijają, bo czerpią z tego chorą satysfakcję, itego właśnie, sadyści, chcecie uczyć własne dzieci? Wstyd, nie ma na to naszejzgody – pomstowała z sejmowej mównicy posłanka Klaudia Jachira, reprezentantkaKoalicji Obywatelskiej. W kontrze do niej stanęła sekretarz stanu wMinisterstwie Klimatu Małgorzata Golińska: – W moim przekonaniu pada tuhaniebne oskarżenie wobec myśliwych, wobec przedstawicieli wnioskodawców, osadyzm. Państwo polskie nałożyło na myśliwych konkretne zadania i te zadaniawykonują wobec nałożonego na nich obowiązku, działając dla dobra rolników –przypomniała. Wśród wielu padających na sali sejmowej argumentów podkreślono,że w całej Europie Polska jest jedynym krajem, który ustawowo zakazał obecnościdzieci na polowaniach.
Posłowie głosowali za wnioskiem o odrzucenie projektu ustawyw całości, który poparło 171 parlamentarzystów, 270 było przeciw, ośmiu zaśwstrzymało się od głosu. Obywatelski projekt trafił więc dalej – do sejmowejKomisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
SLV.