
WWF opublikował raport „Niszczenie ekosystemów a rozwój pandemii”, w którym wyjaśnia zależność między coraz większą ingerencją ludzi w świat dzikiej przyrody a pojawianiem się nowych zabójczych chorób.

Zdaniem działaczy organizacji i współpracujących z nimiprzedstawicieli nauki kurczenie się siedlisk, zawłaszczanie coraz większychpołaci naturalnych ostoi gatunków na potrzeby gospodarki i użytkowaniepopulacji dzikich zwierząt, zwłaszcza w tropikach, przyczyniają się do zakażeńludzi nowymi patogenami. Raport wymienia m.in. dobrze znane choroby, jakprzenoszoną przez pchły i szczury dżumę czy odkleszczową boreliozę. Jednakprawdziwym zarzewiem epidemii okazują się kraje azjatyckie i afrykańskie, wktórych praktykuje się handel dzikimi zwierzętami. Na targach można spotkaćmałpy, nietoperze, dziesiątki gatunków egzotycznych ptaków i ssaków. 75%ludzkich chorób zakaźnych, zwłaszcza tych wywoływanych przez łatwo mutującewirusy, pochodzi właśnie od naszych braci mniejszych. Można wśród nich wymienićwywodzący się od małp HIV czy bytujący w nietoperzach SARS. Pozyskiwanie tychzwierząt poskutkowało wywołaniem epidemii, gdy patogen przystosował się donowego gospodarza i zaczął przenosić się z człowieka na człowieka. Nietoperze,zważywszy na długą historię ewolucyjną i życie w dużych społecznościach, sąnosicielami wielu nieznanych zarazków. Jednak równie niepoznana jest faunalasów tropikalnych, w które coraz głębiej wnika gospodarka. Wraz z penetracjągłuszy przez ludzi zwiększa się ryzyko transferu nowych chorób.
Kolejnym mankamentem jest ubożenie środowiska. Dzięki dużejróżnorodności biologicznej patogenom trudniej znaleźć idealnego żywiciela, zaśgdy spada liczba gatunków w ekosystemie, rośnie liczebność populacji,ułatwiając rozprzestrzenianie się chorób. Inny problem to przekształcaniesiedlisk – dzięki zmianom w gospodarce wodnej w Afryce przenoszące malariękomary zyskały nowe miejsca rozrodu, często blisko skupisk ludzkich.
Aktywiści postulują w raporcie wprowadzenie zakazu handlu ikonsumpcji dzikich, egzotycznych gatunków zwierząt. Kolejnymi wnioskami sąochrona i odbudowa naturalnych ekosystemów, co miałoby się przyczynić dozmniejszenia ryzyka transferu chorób ze zwierząt na ludzi.
Red.