
Leśniczowie i szkółkarze powoli przymierzają się do wiosennej akcji odnowieniowej, jednak aura nie nastraja ich pozytywnie. Jeszcze jesienią z nadzieją wyglądano zimowej aury, dziś nikt już jednak nie ma wątpliwości, że brak śniegu i liche opady deszczu pogłębiły problem ubiegłorocznej suszy. Chociaż suma opadów w 2019 r. nie odbiegała wiele od średniej wieloletniej, wynoszącej 650 mm, to drastycznie zmienił się ich charakter i w Polsce częściej niż kiedyś występują nawalne, krótkie opady, z których woda szybko spływa do rzek, nie zasilając gleby.
Cierpią także rzeki, w tym słynąca z rozlewisk Narew.Narwiański Park Narodowy za 3 mln zł i ze wsparciem unijnym wyremontowałścieżkę przez mokradła oraz most pontonowy. Niestety, stracił on rację bytu,bowiem od roku stan wody w Narwi jest tak niski, że pontony szorują po dnie.Niektóre odcinki rzeki zamknięto dla kajakarzy. Narew wysycha w takim stopniu,że zaczęły zanikać jej mnogie koryta, próżno też wypatrywać corocznychwiosennych rozlewisk.
W zgodzie z tymi spostrzeżeniami stoją dane zebrane przezPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, zgodnie z którymi wilgotność gleby wstyczniu br. na głębokości poniżej 1 m wynosi mniej niż 40%, a miejscami nawetnie osiąga 35%. Mimo zimy na Kujawach, w woj. zachodniopomorskim, pomorskim,wielkopolskim, w części łódzkiego oraz na Warmii i Mazurach panuje intensywnasusza rolnicza i atmosferyczna. PGW WD przestrzega rolników, że już wio-snąplony będą wschodzić w warunkach suszy, co pod uwagę powinni wziąć takżeleśnicy, przygotowując się do wiosennych odnowień. Choć problemy z wodą nas nieominą, to ciepłą aurę wykorzystują niektóre nadleśnictwa. Nie czekając nawyższe temperatury już teraz, w styczniu, przystąpiły do sadzenia lasu. – Wodnowieniach mieliśmy przerwę właściwie tylko na okres świąteczny – przyznajeStefan Konczal, Nadleśniczy Nadleśnictwa Woziwoda (RDLP w Toruniu), jednego zdotkniętych wiatrołomami z 2017 roku. – Aura w lesie jest wilgotna, dlatego nieczekamy na wiosnę. Nie na wszystko mamy wpływ, dlatego staramy się korzystać zokazji, które stwarza nam natura. Niemniej, spoglądając w przyszłość, staramysię unikać gatunków wrażliwych na suszę, jak chociażby świerk. Przychylniepatrzymy też na odnowienie naturalne, dobrze znoszące niedostatki wody –podsumowuje nadleśniczy.
SLV.
