Wydarzenia – Tablica przy audytorium im. prof. Jana Szyszko

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu uhonorowała postać swojego wykładowcy śp. prof. Jana Szyszko, ustanawiając jedno z audytoriów jego imieniem. Przy drzwiach sali zawisła tablica upamiętniająca polityka i przyrodnika. Wydarzenie było częścią sympozjum „Oblicza ekologii ku czci śp. prof. dr. hab. Jana Szyszko” (25 stycznia).

Tablicę z wizerunkiem profesora odsłoniła wdowa po nim,Krystyna Szyszko, której słowa o zakazie wystąpień profesora w telewizjipublicznej szeroko komentowano. – Niech ta tablica daje świadectwo o pokornymczłowieku, rozmiłowanym w Bogu, przyrodzie i ojczyźnie, znakomitym uczonym imistrzu, ministrze środowiska. Zawsze oddanym prawdzie i chwalącym Stwórcę wewspaniałych jego dziełach – mówił, poświęcając tablicę ks. abp Sławoj LeszekGłódź. Społeczność akademicka podziękowała tym samym prof. Szyszko m.in. zastworzenie kierunków studiów podyplomowych „Polityka ochrony środowiska –kompensacja przyrodnicza” oraz „Ekologia i zarządzanie”.

Wykłady towarzyszące uroczystości przyciągnęły tłumy – wauli zabrakło nawet miejsc. – Musimy się wpisać w oczekiwania społeczne. Ajakie one będą przez następne 100 lat? To cały czas ulega zmianie. Wartością,która wynika z wielu setek lat doświadczenia leśników, jest świadomośćkonieczności korzystania z dóbr leśnych. Oczekiwaniem społeczeństwa jest, bytak prowadzić gospodarkę leśną, aby dostarczać dobra poprzez rozumne sterowanielasem, jednocześnie wiedząc o oczekiwaniach społecznych, które będą sięzmieniały przez najbliższe sto lat – referował w czasie sympozjum AndrzejKonieczny, dyrektor generalny LP.

Co to znaczy czynić sobie ziemię poddaną? To znaczy, żejeżeli ktoś ma prawo korzystać z dóbr naturalnych: z zasobów i przyrody, któranas otacza, to tym bardziej ma wobec nich obowiązki – dodał minister MichałWoś.

SLV.