ASF Projekt nowej specustawy

Rolnicy zrzeszeni w Agrounii zablokowali 10 grudnia jedną z ważniejszych ulic Warszawy – Nowy Świat przed byłą siedzibą PZŁ-u. Na jezdni pojawiły się bele słomy, wypchany dzik, paśnik i rolnicze brony. Powodem protestu był problem z szalejącym w kraju ASF-em. – Nie będziemy biernie siedzieć i się przyglądać, kiedy produkcja trzody chlewnej w tym kraju upada. Ta akcja nie jest przygotowana na godzinę, nikt tu nie przyjechał na wycieczkę– wyjaśniał Michał Kołodziejczak, lider Agrounii. Manifestanci domagali się spotkania z ministrem środowiska Michałem Wosiem.

Policja siłą usunęła demonstrantów. Wydaje się jednak, żeich głosy nie pozostały bez odpowiedzi, bowiem 19 grudnia pod obrady Sejmutrafił projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwalczania choróbzakaźnych zwierząt. Druk w imieniu grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości, wśródktórych znaleźli się też Marek Suski i Ryszard Terlecki, złożył poseł RobertTelus (PiS, z zawodu rolnik po studiach z ochrony środowiska). W uzasadnieniuwskazują oni na potrzebę usprawnienia działań mających na celu likwidowaniechorób zakaźnych zwierząt ze szczególnym wskazaniem na ASF. W tym celuzmieniony zostanie szereg aktów prawnych, począwszy oczywiście od Prawałowieckiego. PZŁ zostałby prawnie zobligowany do podejmowania zadańukierunkowanych na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt łownych. Myśliwimieliby być zobowiązani, pod groźbą kary, do przestrzegania określonych przezministra rolnictwa zasad bioasekuracji podczas polowania i wykonywaniaodstrzału sanitarnego, w czasie którego obowiązywałyby zaś takie same przepisyo zachowaniu bezpieczeństwa jak podczas polowań. Karalne byłoby zaś celoweutrudnianie polowania i odstrzałów sanitarnych. Osoby dokonujące odstrzałusanitarnego mogłyby zaś używać broni z tłumikiem – w tym celu zmianie uległybyustawy o broni i amunicji, a także działalności gospodarczej w zakresie obrotui wytwarzania tego rodzaju wyrobów. Zdaniem posłów miałoby to ułatwić odstrzałsanitarny w porze nocnej i zmniejszyłoby jego uciążliwość dla mieszkańcówokolicy. Broń z tłumikiem mogłaby być używana tylko do wykonywania odstrzałusanitarnego z nakazu wydanego na podstawie przepisów o ochronie zdrowia zwierzątoraz zwalczaniu ich chorób zakaźnych.

Policja, Straż Graniczna i Państwowa Straż Pożarna miałybyzaś udzielać wsparcia przy czynnościach z zakresu zwalczania chorób zwierzątzakaźnych. Miało-by to polegać na zabezpieczaniu terenu przed wstępem osób nieuprawnionych,poszukiwaniu padłych osobników oraz kontroli przestrzegania zasad bioasekuracjiprzez osoby uprawnione do wykonywania polowania. Funkcjonariusze tych służb,posiadający takie uprawnienia, mogliby też zostać przez ministra właściwego ds.wewnętrznych oddelegowani jako zgrupowanie zadaniowe do odstrzałów sanitarnych.Podobnie mógłby uczynić minister obrony narodowej z żołnierzami uprawnionymi doprzeprowadzenia polowania. Czynności te byłyby zrealizowane z użyciem bronimyśliwskiej własnej lub użyczonej, wnioskujący o takie działania wojewodamusiałby im zaś zapewnić amunicję i pokryć koszty transportu czyzakwaterowania.

Projekt ustawy proponuje też zmiany w ustawie o lasach izarządzaniu kryzysowym. W myśl nowych przepisów wojewoda, na wniosekwojewódzkiego lekarza weterynarii, mógłby nakazać właściwemu nadleśniczemuwykonanie na określonym obszarze ogrodzeń ograniczających lub zatrzymującychmigrację zwierząt. Ich koszt zostałby pokryty z funduszu leśnego. 

SLV.