Straż Leśna – Szersza pula mandatów

Z końcem listopada weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie zakresu wykroczeń, za które uprawnieni pracownicy PGL LP oraz strażnicy Państwowej Straży Łowieckiej są upoważnieni do nakładania mandatów karnych. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu tego aktu prawnego, jego odpowiednik z 24 września 2002 r. nie przystawał do obecnych warunków społeczno-gospodarczych: W ostatnim czasie nastąpił wzrost korzystania z lasów przez ludność do celów rekreacyjnych, nierzadko jednak w sposób bezprawny, wyrządzający uszczerbek przyrodzie, gospodarce narodowej i innym korzystającym z lasu.

Fot. stock.adobe.pl

W nowelizacji rozporządzenia rozszerzono katalog uprawnieństrażników przez wprowadzenie do rozporządzenia dodatkowych wykroczeń. Pozwolito na skuteczną reakcję na zachowania, które zagrażają środowisku leśnemu.Wprowadzone zmiany, poza usprawnieniem działania, przyczynią się do poprawysytuacji sprawców, zainteresowanych jak najkrótszą i jak najmniej angażującąich procedurą – argumentowano na etapie procedowania dokumentu.

I tak oto pracownicy Służby Leśnej, którym przysługująuprawnienia strażnika leśnego (ustawa o lasach zalicza do nich: nadleśniczego,jego zastępcę, inżyniera nadzoru, leśniczego i podleśniczego), zyskalimożliwość wystawiania mandatów na podstawie Kodeksu wykroczeń w szerszymstopniu za naruszenia z tytułu bezpieczeństwa pożarowego i za utrudnianie akcjigaśniczej. Mandat będzie można też nałożyć na osoby m.in. przejeżdżające iprzechodzące przez grunty leśne w miejscach zabronionych, uszkadzające drzewaalbo w nieprawidłowy sposób pozyskujące owoce runa leśnego, wydobywające piasekczy torf. Grzywną mogą też być ukarane osoby, które wbrew żądaniu nie opuszcząlasu.

Fot. Daniel Klawczyński

Rozporządzenie osobno wymienia też zakres grzywien, jakimidysponują strażnicy leśni. Będą oni mogli karać za umieszczanie w lesie bezzgody zarządzającego ogłoszeń, plakatów, napisów, ustawianie i niszczenieznaków ostrzegawczych, turystycznych i ogrodzeń, niezachowanie środkówostrożności podczas trzymania zwierzęcia oraz za postępowanie prowokującezwierzęta do niebezpiecznego dla innych zachowania. Strażnicy leśni ukarząmandatem także za niestosowanie się do sygnałów osoby kierującej ruchem.Pojawiła się też możliwość nakładania grzywny za kradzieże i umyślnezniszczenie mienia o wartości do 500 zł.

Nowe rozporządzenie pozwala również na karanie mandatemszeregu czynności łamiących przepisy ustawy o ochronie przyrody. Poprzedniawersja aktu prawnego odsyłała w tym zakresie do nieaktualnej ustawy z 2001 r.(obowiązująca pochodzi z 2004 r.).

Zmieniły się też organy wydające upoważnienia do nakładaniagrzywien w drodze mandatu karnego. Nadleśniczy może je przyznać zastępcynadleśniczego, inżynierowi nadzoru, leśniczemu i podleśniczemu oraz strażnikomleśnym, zaś dyrektor RDLP strażnikom leśnym operującym w grupachinterwencyjnych na poziomie regionalnym.

Uprawnienia strażników łowieckich nie uległy zmianie. Znoweli zniknęły też zapisy o uprawnieniach Straży Parku Narodowego, które już w2005 r. przeniesiono do osobnego rozporządzenia.

SLV.

Co ozmianach sądzą sami strażnicy leśni i dlaczego tak ważne jest nowerozporządzenie, zapytaliśmy Dariusza Dyla, strażnika leśnego w NadleśnictwieOkonek (RDLP w Pile):

W treści rozporządzenia pojawiły się artykuły, o któreśrodowisko strażników leśnych postulowało od dawna. Świat wokół nas dynamiczniesię zmienia i Straż Leśna musi za tymi procesami nadążać. Dlatego intencjąustawodawcy jest uaktualnienie kompetencji organu, który stoi na straży prawa wlasach. Poszerzono więc uprawnienia do pro-wadzenia postępowań mandatowych przywykorzystaniu wielu nowych przepisów. Każdy, kto spojrzy na nowy akt prawny,widzi, że w stosunku do Służby Leśnej pula artykułów jest szersza. Moim zdaniemnajważniejsze są uprawnienia związane z większą możliwością zadbania o ochronępożarową, naruszenia różnego typu zakazów, szczególnie w przypadku zagrożeniażycia i zdrowia odwiedzających lasy, kradzieży mienia lub jego niszczenia czydewastacji. Wszystkim uprości to życie – wcześniej należało kierować wnioski oukaranie do sądów.

Teraz wykroczenia drobne zarówno ze względu naszkodliwość społeczną, jak i kwotę będzie można – ujmę to w uproszczeniu –rozwiązać mandatem czy pouczeniem. Często daje to lepsze skutki niż represja,jednak wymaga wyczucia i profesjonalizmu, dlatego intensywnie się szkolimy, abydobrze pełnić swoją rolę w społeczeństwie. Często to mówię i jeszcze razpowtórzę: uczciwi ludzie nie muszą się obawiać Straży Leśnej. Ścigamy i ogłaszamyzero tolerancji dla: śmieciarzy, złodziei, podpalaczy, wszelkiej maścikłusowników, bez względu na to, kim są. Spora część naszych działań to np.poszukiwania osób zagubionych w lesie albo akcje ratunkowe. Wielu strażnikówdysponuje uprawnieniami ratowników medycznych i, posiadając odpowiedni sprzęt,ma możliwość dotarcia do poszkodowanych w trudnych warunkach terenowych. Toważny aspekt – nie tylko karzemy, ale edukujemy i niesiemy pomoc.