Pożary lasów – Unijne sprawozdanie

Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie za 2018 r. dotyczące pożarów lasów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Opracowało je Wspólne Centrum Badawcze z użyciem danych pochodzących z europejskiego systemu informacji o pożarach lasów działającego w ramach programu Copernicus. Dane przekazały także 33 państwa członkowskie zrzeszone w grupie ekspertów ds. pożarów lasów.

W ub. roku żywioł zniszczył prawie 178 tys. ha lasów igruntów w UE. Chociaż jest to mniej niż 1/6 powierzchni obszaru spalonego w2017 r., i mniej niż długoterminowa średnia, liczba państw, które doświadczyłypoważnych pożarów, nigdy nie była tak wysoka. Najwięcej, bo 147, odnotowano naobszarach o powierzchni co najmniej 30 ha we: Włoszech (spłonęło 14 649 ha),Hiszpanii (104, spłonęło 12 793 ha), Portugalii (86, spłonęło 37 357 ha), Wielkiej Brytanii (79, spłonęło 18 032 ha) iSzwecji (74, spłonęło 21 605 ha). Tam właśnie wystąpił najgorszy sezon, odkiedy są sporządzane sprawozdania na ten temat. Spalony areał plasuje Szwecjęna drugim miejscu w UE. Pożary we wrażliwych ekosystemach objętych sieciąNatura 2000 strawiły w całej Wspólnocie 50 tys. ha, co stanowi 36% całkowitejpowierzchni zniszczonej wskutek pożarów w 2018 roku.

Fot. www.adobectock.com

W ub. roku pięciokrotnie uruchomiono Unijny MechanizmOchrony Ludności, aby zareagować na pożary lasów w Europie: Szwecji, Grecji, naŁotwie i w Portugalii. Użyto łącznie 15 samolotów, sześciu helikopterów isprowadzono ponad 400 strażaków. Unia Europejska przeznaczyła 1,6 mln euro napokrycie kosztów transportu, aby zapewnić wsparcie krajom dotkniętym żywiołem.Ponadto, na wniosek państw członkowskich, w ramach programu Copernicus sporządzonoponad 139 map satelitarnych pokazujących występowanie pożarów lasów. Co więcej,UE sprowadziła do Portugalii ekspertów w zakresie prewencji i gotowości, abyzwiększyć zdolność tego kraju do radzenia sobie z pożarami. W marcu 2019 r. UEzmodernizowała wewnętrzny mechanizm ochrony ludności i uruchomiła rescEU(więcej na ten temat w nr. 12/2019 „Lasu Polskiego”), a latem stworzyła wstępnąflotę samolotów przeznaczonych do gaszenia pożarów i użyła jej już dwukrotnie –w Grecji i Libanie.

Red.