Polityka – Ministerstwo do podziału

W piątek 15 listopada odbyła się uroczystość powołania nowego (choć niemal w starym składzie) rządu, na czele którego ponownie stanął premier Mateusz Morawiecki (tymczasowo obejmując także tekę ministra sportu).

Niemałe zdziwienie czeka tych, którzy zajrzą na stronęMinisterstwa Środowiska w poszukiwaniu nowego ministra. Znajdą ich tam bowiemaż dwóch! Ministrami zostali Michał Kurtyka i Michał Woś. Pierwszy jakominister, drugi jako minister-członek Rady Ministrów. Co to oznacza? Ni mniej,ni więcej tyle, że Michał Woś nie jest jeszcze formalnie ministrem środowiska ina swój resort będzie musiał chwilę zaczekać (popularnie mówi się o ministrzebez teki, który realizuje konkretne, powierzone mu zadania, nie kierującresortem). – Minister Kurtyka jest ministrem klimatu. Objął dział administracjirządowej, za który dziś odpowiada minister środowiska – powiedział rzecznikrządu Piotr Müller. – Po zmianie ustawy o działach administracji rządowej (mato nastąpić w przeciągu maksymalnie dwóch miesięcy, przyp. red.) ministerKurtyka pozostanie ministrem klimatu, a minister Woś zostanie ministremśrodowiska – wyjaśnił.

Dotychczasowy minister środowiska Hentyk Kowalczyk przekazał resort w piątek 15 listopada aż dwóm nowym ministrom – Michałowi Kurtyce i Michałowi Wosiowi
Fot. arch. MŚ

Kiedy będzie ogłoszony kształt nowelizacji ustawy o działachadministracji rządowej, poznamy również szczegółowo obszary działalności obuministrów po podziale resortu. Rzecznik rządu już dziś studzi jednakspekulacje: – Lasy Państwowe, kwestia parków narodowych, mniej więcej teobszary będą w Ministerstwie Środowiska, czyli u pana ministra Wosia, natomiastu pana ministra Kurtyki kwestie klimatyczne, przede wszystkim związane zkwestiami negocjacji z UE. Rzecznik poinformował także, że na razie to ministerKurtyka wprowadzi się do gmachu resortu.

Kim jest najmłodszy pośród ministrów (zaledwie 28-letni)Michał Woś? To polityk wywodzący się z partii Solidarna Polska ZbigniewaZiobry, absolwent studiów prawniczych w Uniwersytecie Jagiellońskim i studiówmenedżerskich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pierwsze kroki w politycestawiał jako samorządowiec w rodzinnym Raciborzu. W latach 2017–18 zajmowałstanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie doradzałministrowi Ziobro w kwestiach informatyzacji wymiaru sprawiedliwości, sprawrodziny i nieletnich oraz zakładów poprawczych. Później był pełnomocnikiemministra. W czerwcu br. został powołany na ministra bez teki. Powierzono mudziałania z zakresu pomocy humanitarnej (zastąpił wówczas Beatę Kempę, którazostała europosłem). W styczniu 2019 r. uznano go jednym z najbardziejwpływowych prawników 2018 r. w rankingu „Dziennika Gazety Prawnej” (znalazł sięna 12. miejscu 50-osobowej listy).

Michał Kurtyka, od 2016 r. wiceminister energii, później (od2018 r.) środowiska, a także pełnomocnik rządu ds. ubiegłorocznego szczytuCOP24 w Katowicach. W nowym resorcie zajmie się takimi kwestiami jak politykaklimatyczna, czyli realizacja międzynarodowych zobowiązań w zakresie redukcjiemisji CO2 i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Oprócz gospodarowaniaodpadami resort obejmie też pieczę nad programami „Czyste powietrze” i „Mójprąd”, a także NFOŚiGW.

Tak czy inaczej, Lasy Państwowe pozostaną w pieczyMinisterstwa Środowiska. Nie potwierdziły się tym samym doniesienia o włączeniuLP do nowo powołanego Ministerstwa Aktywów Państwowych, mającego nadzorowaćspółki Skarbu Państwa, na którego czele stanął wicepremier Jacek Sasin.

SLV., UZ