Działalność edukacyjna – Żubry zawitały do stolicy

Leśnicy z nadleśnictw Białowieża, Borki, Czarna Białostocka, Waliły, Knyszyn (RDLP w Białymstoku), Celestynów, Jabłonna (RDLP w Warszawie), Stuposiany, Lutowiska (RDLP w Krośnie), DGLP i CILP, a także działacze Stowarzyszenia Miłośników Żubrów wspólnie edukowali warszawiaków nt. największego lądowego ssaka Europy. 27 i 28 sierpnia, uzbrojeni w najróżniejsze pomoce naukowe, przykuwali uwagę odwiedzających stołeczny ogród zoologiczny.

Pomimo lejącego się z nieba żaru nie mogli narzekać na brakzainteresowania, co z naprzeciwka z nutką podziwu obserwowały odpoczywające wcieniu zagrody żubry. Najbardziej zaaferowany był z pewnością najmłodszyprzychówek – 24 sierpnia populacja w warszawskim zoo powitała cielaka.

Fot. Jakub Słowik

Leśników wspomagała działająca w ogrodzie zoologicznymFundacja Panda, która przygotowała liczne atrakcje ruchowe i przedstawieniekukiełkowe dla dzieci. Historia zmagań mieszkańców lasu ze złośliwymkłusownikiem porwała widzów zarówno najmłodszych, jak i starszych. Zedukacyjnej oferty korzystały bowiem wycieczki, ale i rodziny z dziećmi czydziadkowie z wnuczętami. Dla większości uczestników był to pierwszy kontakt zedukacją leśną prowadzoną przez LP, co w kontekście bogatej ofertysąsiadujących ze stolicą nadleśnictw może dziwić.

Aplikacja „Obserwator żubrów”
Przy okazji leśnych wędrówek jesienią warto się wyposażyć w dostępną w sklepie Google Play darmową aplikację „Obserwator żubrów”. Program pozwala na dodanie zdjęcia i lokalizacji spotkania z żubrem na łonie przyrody. Dane z oprogramowania po zweryfikowaniu będą uwzględniane w corocznym liczeniu żubrów.

Ci, którym nie udało się wybrać do zoo, mieli okazjęposłuchać informacji o żubrach w Radiu dla Ciebie. Dyrektor ogrodu AndrzejKruszewicz gościł w swoim programie „Latające radio doktora Kruszewicza”Paulinę Król z CILP-u i Łukasza Ławrysza z Nadleś­nictwa Białowieża. – Naukowcyi leśnicy cały czas starają się pozyskiwać fundusze na rzecz ochrony żubra.Ten, gdy nie znajdzie jedzenia w lesie, wychodzi na pola, a to wiąże się zodszkodowaniami dla rolników, dlatego musimy mu zabezpieczyć bazę żerową –przybliżała problemy związane z ochroną żubrów Paulina Król.

A menu tego przeżuwacza jest doprawdy różnorodne, można wnim znaleźć nawet 137 gatunków roślin. O takich ciekawostkach leśnicy mówilinie tylko w radiu, ale edukowali także w zoo, a dla najbardziej dociekliwychodkrywców przyrody przygotowano liczne upominki. Największym wzięciem cieszyłysię płócienne torby z własnoręcznie namalowanymi wzorami. Różowe tropy żubra?Proszę bardzo! Warszawiacy długo nie zapomną tego spotkania.

 

SLV.