Dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu Biuru Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej przez Lasy Państwowe Bank Danych o Lasach zyska nowe funkcjonalności. 16 lipca umowę w tej sprawie na lata 2019–23 podpisali Janusz Dawidziuk, dyrektor BULiGL, i Andrzej Konieczny, dyrektor generalny LP.
 |
Od lewej: Adam Wasiak, Janusz Dawidziuk, Małgorzata Golińska i Andrzej Konieczny Fot. arch. MŚ |
– Przed BDL-em stawiane są kolejne cele, tak abyspołeczeństwo miało pełną wiedzę nt. zasobów
Lasów Państwowych. Dziękirozpowszechnianiu i udostępnianiu informacji o lasach wspieramy również badanianaukowe i rozwój turystyki – skomentowała uczestnicząca w podpisaniu umowywiceminister środowiska Małgorzata Golińska. Tym samym BULiGL otrzyma 17,5 mlnzł na rozwój platformy, a wśród szeregu planowanych funkcjonalności wymieniasię system wspomagający starostwa powiatowe w sprawowaniu nadzoru nad lasamiprywatnymi. – Od początku jednym z podstawowych zadań BDL-u było zebraniedanych o lasach innych form własności. Wcześniej mieliśmy w tym zakresie doczynienia z luką informacyjną i rozbieżnością w jakości i sposobie przedstawianiadanych – przypomina Janusz Dawidziuk. Dyrektor BULiGL-u podkreśla, że chociażkwota dofinansowania może się wydawać duża, to w rzeczywistości jej lwią częśćpochłania zbieranie danych ze starostw powiatowych, często gromadzonych jeszczew formie analogowej. – Dlatego chcemy dać starostom narzędzie do zarządzanialasami i sporządzania upuli w oparciu o jednolity standard – wyjaśnia dyrektor.Jak jednak zaznacza, nie będzie to pomoc bez wzajemności. Rozważane jest bowiemuwarunkowanie przyznawania dotacji z funduszu leśnego na sporządzanieuproszczonych operatów od ich zgodności ze standardem znanym z LP.
Rozbudowany będzie też moduł map historycznych, w któregoskład zostaną włączone archiwalne dane urządzeniowe z puszcz: Białowieskiej,Boreckiej, Bukowej, lasów w okolicach Gdańska i Nadleśnictwa Bircza. Powstanieteż system do wprowadzania oraz prezentowania i udostępniania okresowychzakazów wstępu do lasu, a moduł danych łowieckich będzie rozszerzony oinformacje nt. zagrożenia epidemiologicznego (np. ASF). Gratką dla wielbicielikniei okaże się z pewnością rozbudowa modułu zagospodarowania turystycznego oinformacje o szlakach turystycznych, ścieżkach edukacyjnych i innych elementachliniowych tego typu infrastruktury w lasach. Pominięta nie zostanie też mobilnawersja BDL-u, a specjaliści z pewnością docenią ulepszenia czekające systemprognozowania zmian zasobów leśnych. To tylko kilka z planowanychfunkcjonalności.
SLV.