Z zagranicy 13-14/2019

Finlandia Nowelizacja narodowej strategii leśnej Szwecja Kobieta dyrektorem generalnym lasów państwowych Hesja, Niemcy Subsydia dla niepaństwowych struktur zbytu drewna Słowacja Norma antykorupcyjna w lasach państowych Finlandia Pozyskanie drewna a lęgi

Finlandia
Nowelizacja narodowej strategii leśnej

Obecna fińska strategia leśna, obwiązująca do 2025 r.,została uzupełniona o nowe elementy, w tym o aspekt klimatycznie zrównoważonejgospodarki leśnej. Aspekt ten obejmuje zwiększenie różnorodności gatunkowejlasów, doskonalenie proklimatycznych metod ich zagospodarowania iprzeciwdziałanie szkodom klęskowym. Katja Matveinen, specjalistka ds.gospodarki leśnej w fińskim Ministerstwie Rolnictwa i Leśnictwa, zaznacza, żecentralnym zagadnieniem znowelizowanej strategii jest dążenie dozharmonizowania wszystkich komponentów zrównoważonego rozwoju – klimatu,bioróżnorodności oraz zagadnień społecznych i ekonomicznych.

Kompleksowość współczesnej fińskiej koncepcji leśnictwabudzi duże zainteresowanie za granicą. Przedstawiciele wielu lesistych krajówEuropy, takich jak Szwecja czy Austria, przybywają do Finlandii, aby się więcejdowiedzieć o jej leśnych pomysłach. Natomiast krytycy tych pomysłów zazwyczajreprezentują wąski punkt widzenia, ograniczający się np. do kwestiibioróżnorodności lub klimatu. Tymczasem paryskie porozumienie klimatycznewyraźnie postuluje

harmonizację działań na rzecz ochrony klimatu z innymifilarami zrównoważonego rozwoju. Polityka klimatyczna, która nie chroni źródełutrzymania ludzi, nie uzyska ich poparcia.

Źródło: www.smy.fi



Fot. www.pxhere.com
Hesja, Niemcy
Subsydia dla niepaństwowych struktur zbytu drewna

Władze landu Hesja udostępniły nowo powstającymniepaństwowym organizacjom ds. zbytu drewna z lasów prywatnych i samorządowychspecjalne subsydia na rozruch działalności. Organizacje te określane są skrótowcemHVO, utworzonym od ich niemieckiej nazwy. Program subwencyjny ma funkcjonowaćprzez trzy lata. O subsydia w wysokości do 200 tys. euro mogą się starać te HVO, któreobejmują obszar o powierzchni co najmniej 10 tys. ha i których potencjał wzakresie sprzedaży drewna wynosi co najmniej 120 tys. m3. W przypadku HVO opowierzchni co najmniej 40 tys. ha subsydia mogą sięgać nawet 500 tys. euro.

Tworzenie w Hesji (i w wielu innych landach) struktur zbytudrewna niezależnych od państwowych gospodarstw leśnych jest pokłosiem wydanegoprzez niemiecki Federalny Urząd Antymonopolowy zakazu łączenia przezbadeńsko-wirtemberskie lasy państwowe funkcji administracyjnych zgospodarczymi, tj. ze świadczeniem usług z zakresu organizacji sprzedaży drewnai wykonawstwa zadań gospodarczych na rzecz prywatnych i samorządowychgospodarstw leśnych o powierzchni przekraczającej 100 ha. Federalny UrządAntymonopolowy uznał, że praktyka ta narusza zarówno przepisy niemieckiejustawy o ochronie konkurencji, jak i postanowienia traktatu o funkcjonowaniuUnii Europejskiej. Dzięki dotacjom celowym, które landy udzielały lasompaństwowym, te ostatnie oferowały swoje usługi lasom prywatnym i samorządowymczęściowo bezpłatnie i częściowo po obniżonych cenach, co mogło dyskryminowaćprywatnych oferentów świadczeń z zakresu obsługi niepaństwowych gospodarstwleśnych.

Gospodarstwo Krajowe „Lasy Hesji”, zarządzające heskimilasami państwowymi, będzie się stopniowo wycofywało z usług polegających naorganizowaniu sprzedaży drewna z lasów prywatnych i samorządowych o powierzchniprzekraczającej 100 ha. W regionach o dużym odsetku lasów samorządowychpowstały już pierwsze gminne HVO. Obecnie jest ich w Hesji dziewięć.

Źródło: www.forstpraxis.de

 


Szwecja
Kobieta dyrektorem generalnym lasów państwowych

Rada nadzorcza niegiełdowej spółki akcyjnej Sveaskog,zarządzającej szwedzkimi lasami państwowymi, mianowała jej następnym dyrektoremgeneralnym Hannele Arvonen. Obecny dyrektor generalny Per-Olof Wedin, którypełni tę funkcję od 2011, przejdzie do września 2019 r. na emeryturę. –Jestem szczęśliwa i zarazem dumna, że następnym dyrektorem generalnym Sveaskogubędzie Hannele Arvonen, która ma solidną wiedzę fachową i doświadczenie w całejbranży leśno-drzewnej – mówi Eva Färnstrand, przewodnicząca rady nadzorczejSveaskogu.

Hannele Arvonen ma 53 lata. Od października 2013 r. jestdyrektorem generalnym firmy drzewnej Setra Group, która w stosunku do Sveaskoguma status spółki stowarzyszonej. Setra Group zatrudnia 800 pracowników w ośmiutartakach. Wcześniej Hannele Arvonen pracowała w firmach Iggesunds Paperboard,Holmen Paper, Metsä Board, Metso Paper i Norrskog.

Źródło: www.sveaskog.se

 


Słowacja
Norma antykorupcyjna w lasach państwowych
Fot. www.pxhere.com

Lasy Republiki Słowackiej (LSR), zarządzające słowackimilasami państwowymi, wdrażają jako pierwsze słowackie przedsiębiorstwo państwowenormę antykorupcyjną ISO 37001 do stosowania we wszystkich sferach swojejdziałalności. – Najważniejszym elementem będzie wprowadzenie odpowiednichmechanizmów oceny ryzyka łapownictwa i wdrożenie przeciwdziałających muinstrumentów do systemu zarządzania w całej organizacyjnej strukturzeprzedsiębiorstwa państwowego – mówi Marian Staník, dyrektor generalny LSR.– Wierzymy, że krok ten już w bliskiej przyszłości podniesie kulturę antykorupcyjną,system zapobiegania korupcji i wiarygodność naszej organizacji na jeszczewyższy poziom – dopowiada Tomáš Klouček, dyrektor handlowy LSR.

LSR mają pod swoim zarządem 900 tys. ha lasów. Zatrudniająprzeszło 3500 osób, w tym ok. 1280 pracowników na stanowiskach robotniczych. Źródło: www.lesy.sk


Finlandia
Pozyskanie drewna a lęgi

Szkody w lęgach wyrządzane podczas pozyskiwania drewna sązawsze czymś niedobrym i smutnym, ale dotyczą mniej niż jednej tysięcznejwszystkich gniazd. Tak jest w Finlandii, w której nie nałożono z urzędurestrykcji na pozyskiwanie drewna w okresie lęgowym. Niemniej jednak pewneograniczenia są podyktowane certyfikacją lasów i indywidualnymi wytycznymi, stosowanymi przez zarządcówlasów.

Firma badawczo-rozwojowa Metsäteho – spółka, którejudziałowcami są czołowe fińskie przedsiębiorstwa i instytucje z branżyleśno-drzewnej – pracuje nad nowymi zaleceniami dotyczącymi pozyskiwania drewnaw okresie lęgowym. – Oprzemy się na tym, co wykazały stosowne badania wostatnich latach i wynikających z tego wnioskach. Oczywiście uwzględnimy takżenowe metody zagospodarowania lasu, w tym gospodarkę zakładającą różnowiekowąstrukturę drzewostanów – mówi Sini Savilaakso, badaczka z firmy Metsäteho.Jednym z celów jest stworzenie mobilnej aplikacji, która udostępni właścicielomlasów informacje o niezbędnych dla ptaków elementach struktury lasu. Wykonawcyczynności gospodarki leśnej będą dysponowali wytycznymi do uwzględnianiaochrony ptaków na każdym etapie prac. Nowe zalecenia mają być gotowe napoczątku 2020 roku.

Fot. www.pxhere.com

W Finlandii lęgi wyprowadza rocznie ok. 50 mln par ptaków.Nie wiadomo dokładnie, ile gniazd jest niszczonych w ciągu roku. Jednak wgszacunków straty utrzymują się poniżej jednej tysięcznej wszystkich gniazd.Ponadto w wielu przypadkach ptaki ponownie wyprowadzają lęg. Dlategoodpowiednie pozyskiwanie drewna w okresie lęgowym jest nie tyle kwestiąprzeżycia populacji, ile sprawą ochrony zwierząt.

Pojawiają się w Finlandii propozycje zakazu pozyskiwaniadrewna w maju i czerwcu. Taki zakaz oznaczałby duże trudności dla całej branżyleśno-drzewnej, o ile dotychczasowy rozmiar użytkowania miałby zostaćutrzymany. Trzeba by było pozyskiwać więcej drewna w pozostałych miesiącachroku i składować ten surowiec. Takie działania niekoniecznie byłyby korzystnedla ptaków. Ponadto sama konieczność dodatkowego składowania drewnazwiększyłaby koszty zaopatrywania się w ten surowiec o 5–10%. Zakazpozyskiwania drewna w maju i czerwcu dotknąłby szczególnie fińskietartacznictwo.

Następstwem zmiany klimatu jest skrócenie okresu chłodówzimowych i tym samym zmniejszenie możliwości jego spożytkowania w pozyskiwaniudrewna. W rezultacie front robót dla pracowników firm leśnych dodatkowo siękurczy. W tym kontekście swoje znaczenie ma fakt, że pozyskiwaniuwykwalifikowanych robotników służy zatrudnienie całoroczne, a nie sezonowe.Mniej wykwalifikowanych robotników w gospodarce leśnej skutkuje jej gorszymiwynikami w sferze ekologicznej.

Źródło: www.smy.fi

Opr.A.S.