Z zagranicy 11/2019

Szwecja Uproszczony system klasyfikacji papierówki Świat Młodsze lasy większym pochłaniaczem CO2 Ameryka Północna – Europa Unia zaskarżona o spalanie biomasy leśnej Łotwa Darowizny państwowych lasów na cele społeczne

Fot. www.pxhere.com

Szwecja
Uproszczony system klasyfikacji papierówki

Od sierpnia 2019 r. w szwedzkiej branży leśno-drzewnej mabyć stosowany nowy system pomiaru i klasyfikacji jakościowej papierówki.Dotychczasowe określanie procentu wadliwości każdego pojedynczego stosuzostanie zastąpione przyporządkowywaniem całemu stosowi jednej klasy jakości – pierwszejlub drugiej. W praktyce oznacza to zwiększenie tolerancji wad o mniejszymznaczeniu i zarazem zmniejszenie tolerancji wad istotniejszych. Powodyprzypisania surowcowi drugiej klasy jakości będą wyszczególniane w specyfikacjiw sposób zrozumiały dla właścicieli lasów.

W perspektywie długookresowej uproszczenie systemupomiarowo-klasyfikacyjnego ma zwiększyć rentowność całej branży i jejposzczególnych segmentów. Pilotażowe dostawy papierówki z zastosowaniem nowegosystemu, realizowane przez szwedzkie lasy państwowe (Sveaskog), wykazują, żeklasa pierwsza obejmuje 98% surowca. Nowe zasady pomiaru i klasyfikacjipapierówki zostały wypracowane w ramach ogólnoszwedzkich konsultacji i przyjęteprzez radę nadzorczą organizacji Biometria – nowego zrzeszenia zajmującego siępomiarem drewna w Szwecji, powstałego w wyniku fuzji centralnej Krajowej Radyds. Pomiaru Drewna (SDC) z trzema regionalnymi radami ds. pomiaru drewna.Zrzeszenie Biometria skupia reprezentacje wszystkich podstawowych grupszwedzkich interesariuszy pomiaru drewna.

Źródło: www.sveaskog.se


Świat
Młodsze lasy większym pochłaniaczem CO2

Zdaniem naukowców lasy m.in. na gruntach porolnych intensywnie pochłaniają CO2
Fot. Jakub Słowik

Międzynarodowy zespół naukowców opublikował winterdyscyplinarnym czasopiśmie naukowym PNAS wyniki badań(https://www.pnas.org/content/116/10/4382), które dowodzą, że największym naświecie leśnym pochłaniaczem CO2 są lasy młode, intensywnie przyrastające.Badacze zanalizowali zasoby leśne w skali globalnej, stosując kombinacjęróżnych komputerowych modeli matematycznych. Ustalili ilość CO2, jaką lasy wwieku co najmniej 140 lat pochłonęły w latach 2001–10, i porównały ją zabsorpcją CO2 przez lasy młodsze, w tym także przez zalesienia na gruntachporolnych. Okazało się, że wyjątkowo duży udział w pochłanianiu CO2 mają lasyrosnące na dawnych obszarach rolniczych we wschodnich stanach USA, lasyodnawiające się na pożarzyskach w Kanadzie i Rosji oraz zalesienia w Chinach. –Ilość dwutlenku węgla, jaką lasy mogą globalnie absorbować z atmosfery, jestjednak ograniczona. Dlatego koniecznie musimy redukować naszą emisję związaną zpaliwami kopalnymi – zastrzega współautorka publikacji prof. Almut Arneth,reprezentantka niemieckiego Instytutu Meteorologii i Badań nad Klimatem. Źródło:www.forstpraxis.de


Ameryka Północna – Europa
Unia zaskarżona za spalanie biomasy leśnej

Grupa obywateli Stanów Zjednoczonych i pięciu unijnychpaństw członkowskich – Estonii, Francji, Irlandii, Rumunii i Słowacji – wniosłado Sądu w Luksemburgu (jeden z dwóch organów sądowych Trybunału SprawiedliwościUE) pozew przeciwko Unii Europejskiej. Powodowie twierdzą, że unijna dyrektywaws. energii odnawialnej z 2018 r. (RED II) prowadzi do niszczenia lasów iwzrostu emisji gazów cieplarnianych poprzez promocję spalania biomasy leśnejjako działania neutralnego pod względem bilansu węgla i domagają się anulowaniastosownych przepisów.

Dr Mary S. Booth, dyrektorka Partnerstwa na rzeczIntegralności Polityki, jest główną doradczynią naukową w tej sprawie.

Polityka UE opiera się na fałszywym i nierozważnymzałożeniu, że spalanie drewna leśnego jest neutralne pod względem bilansuwęgla. Tymczasem w rzeczywistości spalanie drewna leśnego oznacza wzrost emisjiw stosunku do spalania paliw kopalnych – tłumaczy dr Mary S. Booth.

Obawy o klimat są kluczowym wątkiem sprawy, ale powodowiezwracają uwagę również na to, w jaki sposób dyrektywa RED II wpływa na ichposiadłości, prawa i środki utrzymania. Np. Bernard Auric złożył pozew w imieniumieszkańców Gardanne – małego miasta przemysłowego na południu Francji. Walcząoni o wyeliminowanie uciążliwości w ich życiu spowodowanych przekształceniemdawnej elektrowni węglowej w instalację opalaną biomasą. Jeden z mieszkańcówmiasta wyjaśnia: – Od 2012 r. mieszkam w odległości 300 m od elektrowni, wokolicy szczególnie dotkniętej hałasem, opadającym dymem oraz zanieczyszczeniemzrębkami i pyłem z przejeżdżających ciężarówek. Dziś nie mogę normalnie żyć ispać.

Unijne subsydia zwiększają popyt na biomasę, a tym samymrozmiar pozyskania drewna w lasach Europy i Ameryki Północnej. Powodowiereprezentują obszary szczególnie dotknięte skutkami tej polityki, takie jakpołudniowo-wschodnie Stany Zjednoczone, Estonia i tereny leśne w Karpatach,gdzie pozyskuje się drewno w jednych z ostatnich europejskich lasów o charakterze pierwotnym. – Zmianadyrektywy ws. odnawialnych źródeł energii dawała UE możliwość poradzenia sobiez niektórymi problemami związanymi z energią z biomasy, takimi jak zwiększeniepozyskania drewna w lasach czy spalanie całych pni i drzew. Na tym polu Unia wdużym stopniu zawiodła, toteż teraz do obywateli należy zaskarżenie jej idoprowadzenie do naprawienia katastrofalnej decyzji – mówi Hannah Mowat,koordynatorka kampanii klimatyczno-leśnych ze strony organizacji Fern,monitorującej działania UE w zakresie legislacji leśnej.

Źródło: www.fern.org


Łotwa
Darowizny państwowych lasów na cele społeczne

Łotewskie Lasy Państwowe (LVM) już od ośmiu lat przyznającorocznie organizacjom pożytku publicznego i fundacjom darowizny na celespołeczne. Fundusz darowizn osiąga poziom setek tysięcy euro. Preferowane sącztery kategorie projektów społecznych, a mianowicie: pomoc dla dzieci idorosłych o specjalnych potrzebach, pomoc dla grup znajdujących się w trudnejsytuacji społecznej, pomoc ukierunkowana na umożliwienie seniorom prowadzeniaaktywnego trybu życia w godnych warunkach i pomoc ukierunkowana na integracjęspołeczną.

W 2018 r. o darowizny LVM ubiegało się 165 organizacji,które przedstawiły projekty o łącznym wolumenie 1,2 mln euro. W marcu LVMprzyznały darowizny celowe w łącznej wysokości 313,9 tys. euro. Fundusze tezostały przydzielone 57 organizacjom. Projekty, między które rozdzielonodarowizny, zostały wyłonione w drodze konkursu zorganizowanego przez trzyniezależne organizacje charytatywne. Organizacje te będą również kontrolowaływydatkowanie przyznanych pieniędzy.

Działające w formie spółki akcyjnej LVM mają w swojej pieczy1,39 mln ha lasów. Zatrudniają niespełna 1300 pracowników. Rocznie pozyskują5,4 mln m3 drewna przy przyroście rzędu 12 mln m3. C

Źródło: www.lvm.lv

Opr.A.S.