
Lasy niestanowiące własności Skarbu Państwa zyskują uwagę coraz szerszego grona specjalistów. Wśród nich wyróżnia się Piotr Gołos (na fot. w środku ), któremu Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów 12 maja wręczyło nagrodę im. Kazimierza Szeptyckiego – na początku XX w. prezesa Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego, leśnika i właściciela lasów, realizatora nowoczesnych nauk leśnych.
Fot. Jakub Słowik
Zastępca dyrektora Instytutu Badawczego Leśnictwa przysłużyłsię wkładem naukowym w badania związane z szeroko rozumianą problematyką lasówprywatnych w Polsce. – Można powiedzieć, że jest on w pewnym sensie osobą,która na przełomie XX i XXI w. zapoczątkowała badania ich zwiększającego siępotencjału – wygłoszono w laudacji na seminarium „Lasy prywatne w Polsce” wSGGW w Warszawie. Oprócz licznych prac naukowych na tym polu należy wymienićpraktyczne poradniki, przy których pracował: „Poradnik dla właścicieli lasówprywatnych” (2009), będący efektem realizacji projektu finansowanego przezdawny Komitet Badań Naukowych, oraz „Poradnik właścicieli lasów” (2011)przygotowany wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W 2012 r.dwukrotnie opublikował cykl artykułów w miesięczniku „Drwal” nt. lasówprywatnych w Polsce.
– Dziwne może się wydawać, że to resort rolnictwa de factojest odpowiedzialny za sprawy związane z lasami prywatnymi, a nie MinisterstwoŚrodowiska. Przez to właśnie borykamy się z brakiem chętnych na finansowaniebadań naukowych związanych z produkcyjnością lasów niestanowiących własnościSkarbu Państwa – przekonywał laureat w trakcie swojej prezentacji. Przedstawiłpodczas niej studentom, kadrze naukowej, leśnikom i samym zainteresowanymwyniki najnowszych, jeszcze niepublikowanych badań.
SLV.