
Tego lata urzeczywistnią się plany Komisji Europejskiej dotyczące stworzenia wspólnej floty powietrznej do walk z klęskowymi pożarami lasów. Przeciwpożarowe siły lotnicze będą funkcjonowały w ramach systemu rescEU, nad którym prace trwały od drugiej połowy 2017 roku. Stanowi on zinstytucjonalizowanie wcześniejszych działań opierających się na dobrowolnych deklaracjach wzajemnej pomocy państw członkowskich – Unijnym Mechanizmie Ochrony Ludności (w jego ramach polscy strażacy pomagali zwalczać pożary w Szwecji), który jednak okazał się niewystarczający.

Ta reakcja KE ukierunkowana na usprawnienie ochrony cywilnejw sytuacji katastrof naturalnych to odpowiedź na kataklizmy, które tylko w 2017r. pozbawiły życia 200 osób, a tylko rok wcześniej poczyniły straty rzędu 10mld euro. – Jako Europejczycy byliśmy wszyscy w szoku, widząc, jak wiele osóbstraciło w ostatnich latach życie na skutek pożarów lasów zbierających żniwo odPortugalii aż po Grecję. Europejska solidarność musi polegać na ochronieobywateli i wzajemnej pomocy w trudnych czasach. RescEU oferuje praktycznerozwiązania i jest namacalnym wyrazem europejskiej solidarności – wyraziłzadowolenie Jean-Claude Juncker, przewodniczący KE. System rescEU w nowymmechanizmie stanowi rezerwę sił ratunkowych, uruchamianą, gdy państwaczłonkowskie nie są w stanie samodzielnie uporać się ze skutkami katastrofy.
Pierwsza flota powietrzna, powołana do życia decyzją KE z 21maja, liczy 7 samolotów i 6 śmigłowców, wystawionych przez Chorwację, Francję,Włochy, Hiszpanię i Szwecję. Trwają jednak rozmowy z pozostałymi krajamiczłonkowskimi, mające na celu wzbogacenie tych rezerw. – Jestem bardzo dumny ztego, że nasza europejska flota do gaszenia pożarów lasów stanie się tego latarzeczywistością. Chciałbym podziękować wszystkim uczestniczącym państwom, któreprzyczyniły się do powstania tej floty – dzięki temu jesteśmy przygotowani wnajlepszy możliwy sposób na tegoroczny sezon pożarów – zapewnił ChristosStylianides, unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego.
To jednak nie koniec działań UE w zakresie palności lasów.Do Unijnego Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego na lato dołączy zespółekspertów ds. pożarów. Mapowanie pożarów lasów zostanie usprawnione dziękisystemowi satelitarnemu, a służby organizują wspólne ćwiczenia.
SLV.