
Tradycyjna fotografia przyrodnicza to dokumentacja przyrody, skłaniająca nas do zachwytu nad jej pięknem. Zachwyt ten wzmagają: oryginalność ujęcia, niezwykłość kompozycji, poruszające zestawienia kolorów i kształtów… –Właśnie taką fotografię realizuję na potrzeby wydawnictw. Bardzo ją cenię w wykonaniu innych, lepszych ode mnie autorów, ale nie jest ona tym, co mnie najbardziej pociąga – mówi Zbigniew Pajewski, podleśniczy z Puszczy Bukowej (Nadleśnictwo Gryfino), fotografik i edytor.
W fotografii, której się oddaje, świat przyrody jest tylkotworzywem, z którego kreuje impresje o sprawach warunkujących sens naszej drogiprzez życie i związanych z tym emocji. Mowa o narodzinach i śmierci, miłości inienawiści, przemijaniu i przekonaniu, że „nie wszystek umrę”. – W obcowaniu zfotografiką ważniejsza od dokumentowania namacalnej realności jest zabawasłowem, budowa zaskakujących skojarzeń, szukanie metafor w kilku słowachprzybliżających najbardziej nieuchwytne ludzkie emocje. Można rzec, że jest tofotografia rzeczy niewidzialnych ubranych w szaty przyrody – mówi Pajewski.
![]() |
Człowiek jak stwórca nieobliczalny – poetycka sentencja fotografii Zbigniewa Pajewskiego inspirowana wierszem autorstwa Wiesława Dymnego |
Pracując od prawie 40 lat w lesie, zapisuje w aparaciefotograficznym miejsca, które poruszają go ukrytą w nich opowieścią owspomnianych wartościach. – Ukrytych jak obraz na kliszy fotograficznej,wymagających wywołania słowami, tj. tytułem zdjęcia, który jest równoważnysamemu obrazowi. Zdjęcia, dla których nie mam tytułu, a więc metaforycznie„niewywołane” być może na zawsze pozostaną w szufladzie – dodaje fotograf.
I jak sam powtarza, las jest dla niego tworem bardziejduchowym niż materialnym, miejscem, gdzie „same plotą się historie, sam sięrozgryza orzech”. – Ja tylko czasem coś z tego podpatrzę i podsłucham. Dlategoto, co tworzę, jest nierozerwalnie związane z lasem, choć dalekie odtradycyjnie pojmowanej „sztuki leśnej”. Bardziej od urody przyrody zachwycamnie piękno duszy ludzkiej w leśny strójprzyodziane – komentuje.
Wydał trzy albumy, gdzie poezja i zdjęcia rozmawiają zesobą, tworząc nową, często bardzo zaskakującą wartość. Ostatni z nich „Słowa,słowa ukryte” ukazał się w bieżącym roku. Zdjęciom towarzyszą wiersze 21poetów, będące tekstami piosenek artystów krakowskiej Piwnicy pod Baranami.
EmilianSzczerbicki