
Międzynarodowa Platforma ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu (IPBES), działająca pod auspicjami ONZ, opublikowała raport „Światowe szacunki ekosystemowe”. Praca nad liczącą 1,5 tys. stron publikacją zajęła grupie 145 ekspertów przeszło trzy lata i opiera się o 14 tys. dokumentów naukowych i rządowych, a także o wiedzę ludów tubylczych i lokalnych społeczności.
Głównym celem raportu była analiza wpływu rozwoju gospodarczegona środowisko naturalne. Naukowcy donoszą, że dzisiaj zagrożonych wyginięciemjest milion gatunków roślin i zwierząt. Groźba dotyczy 40% płazów, 33%koralowców i 1/3 wszystkich ssaków morskich. Od końca XIX w. o 20% spadłastwierdzana obecność gatunków rodzimych w większości siedlisk lądowych, anewralgiczne okazało się ostatnie pół wieku, podczas którego podwoiła sięliczba ludzi na Ziemi. Zmiany środowisk dotyczą 75% ekosystemów lądowych i 66%morskich, utracono 85% mokradeł, a powierzchnia miast podwoiła się od 1992roku. 1/3 zasobów słodkiej wody zużywana jest zaś na potrzeby upraw i hodowlizwierząt. Od 1980 r. 10-krotnie wzrosło zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi,a co roku do wód jest odprowadzanych 300–400 mln ton ścieków przemysłowych.
![]() |
Powierzchnia miast na świecie od 1992 r. wzrosła dwukrotnie |
Fot. www.pxhere.com |
– Stan zdrowia ekosystemów, od których zależą ludzie iwszystkie inne gatunki, pogarsza się szybciej niż kiedykolwiek. Podkopujemyfundamenty naszych gospodarek, źródeł utrzymania, bezpieczeństwa żywności,zdrowia i jakości życia na całym świecie – alarmuje przewodniczący IPBES RobertWatson.
Red.