Ochrona przyrody – Wymieranie gatunków przyspiesza

Międzynarodowa Platforma ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu (IPBES), działająca pod auspicjami ONZ, opublikowała raport „Światowe szacunki ekosystemowe”. Praca nad liczącą 1,5 tys. stron publikacją zajęła grupie 145 ekspertów przeszło trzy lata i opiera się o 14 tys. dokumentów naukowych i rządowych, a także o wiedzę ludów tubylczych i lokalnych społeczności.

Głównym celem raportu była analiza wpływu rozwoju gospodarczegona środowisko naturalne. Naukowcy donoszą, że dzisiaj zagrożonych wyginięciemjest milion gatunków roślin i zwierząt. Groźba dotyczy 40% płazów, 33%koralowców i 1/3 wszystkich ssaków morskich. Od końca XIX w. o 20% spadłastwierdzana obecność gatunków rodzimych w większości siedlisk lądowych, anewralgiczne okazało się ostatnie pół wieku, podczas którego podwoiła sięliczba ludzi na Ziemi. Zmiany środowisk dotyczą 75% ekosystemów lądowych i 66%morskich, utracono 85% mokradeł, a powierzchnia miast podwoiła się od 1992roku. 1/3 zasobów słodkiej wody zużywana jest zaś na potrzeby upraw i hodowlizwierząt. Od 1980 r. 10-krotnie wzrosło zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi,a co roku do wód jest odprowadzanych 300–400 mln ton ścieków przemysłowych.

Powierzchnia miast na świecie od 1992 r. wzrosła dwukrotnie
Fot. www.pxhere.com

Stan zdrowia ekosystemów, od których zależą ludzie iwszystkie inne gatunki, pogarsza się szybciej niż kiedykolwiek. Podkopujemyfundamenty naszych gospodarek, źródeł utrzymania, bezpieczeństwa żywności,zdrowia i jakości życia na całym świecie – alarmuje przewodniczący IPBES RobertWatson. 

Red.