Lasy prywatne – Wspólne cele ARiMR i LP

Konferencja związana z wdrożeniem nowego programu inwestycji w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów niebędących własnością Skarbu Państwa była okazją do spotkania w Krośnie 10 maja pracowników ARiMR i leśników z Podkarpacia. Rozpoczęto je od krótkiej uroczystości z okazji 25-lecia Agencji – przed jej siedzibą w Krośnie posadzono pamiątkowy dąb.

Fot. Robert Sobkowicz

Część konferencyjną poświęcono przybliżeniu zagadnieńzwiązanych z wdrożeniem rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 26marca w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy w celuwsparcia zalesiania i tworzenia terenów zalesionych. Dokument ów reguluje takżewsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartośćdla środowiska (więcej o tym temacie w informacjach w nr. 22/2018 „LasuPolskiego”).

Dziś lasy prywatne wymagają wsparcia systemowego, gdyżmocno odstają swoim stanem od średniej krajowej – mówiła Grażyna Zagrobelna,dyrektor RDLP w Krośnie. – Pomoc ich właścicielom leży w interesie nas wszystkich,zaś możliwości organizacyjno-prawne, jakie w tej chwili mają Lasy Państwowe,dają szansę na rzeczywistą poprawę stanu polskiej przyrody w obszarach, któresą prywatną własnością.

Z kolei Marek Marecki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie,wskazując na obowiązki nadleśniczych we wdrażaniu w życie powyższych zapisówprawnych, zwrócił uwagę na szereg niuansów, które mogą stanowić formalneprzeszkody dla wnioskodawców. Wskazywał na problemy z interpretacją zapisówzwiązanych z dolesieniem luk w przypadkach niezwiązanych ze zdarzeniamiklęskowymi, jak również kwestie interpretacji leśnej terminologii wprocedowaniu zadań.

EdwardMarszałek