
Brandenburgia, Niemcy Ograniczenie usług lasów państwowych Szwecja Wyższe rekompensaty dla właścicieli lasów Litwa Strategia lasów państwowych na lata 2019–23 Finlandia Większy odsetek gatunków zagrożonych
Ograniczenie usługlasów państwowych
Jak informuje Związek Leśników Niemieckich (BDF),brandenburskie władze zamierzają ograniczyć od 2020 r. usługi GospodarstwaKrajowego „Lasy Brandenburgii” na rzecz lasów prywatnych i samorządowych dopodmiotów, których własność leśna nie przekracza 10 ha. W graniczącym z Polskąniemieckim kraju związkowym Brandenburgia lasy zajmują powierzchnię blisko 1,1mln ha, z czego 627 tys. ha (57%) przypada na lasy prywatne, a 72 tys. ha (7%) –na lasy samorządowe. Przy tym gospodarstwa leśne o powierzchni przekraczającej10 ha stanowią 59% lasów prywatnych i 98% lasów samorządowych. Obecniegospodarstwa te mogą wybierać między usługami państwowymi i prywatnymi. Limitwynoszący 10 ha jest znacznie mniejszy od przyjętej przez niemiecki FederalnyUrząd Antymonopolowy górnej granicy powierzchni niepaństwowych gospodarstwleśnych (100 ha), na rzecz których lasy państwowe, łączące funkcje z zakresuwładztwa administracyjnego z funkcjami gospodarczymi, mogą świadczyć usługi,nie naruszając przepisów niemieckiej ustawy o ochronie konkurencji, jak równieżpostanowień traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Fot. www.pxhere.com |
![]() |
W Brandenburgii lasu zajmują powierzchnię blisko 1,1 mln ha, z czego 627 tys. ha (57%) przypada na lasy prywatne, a 72 tys. ha (7%) – na lasy samorządowe |
Obecnie Gospodarstwo Krajowe „Lasy Brandenburgii” składa sięz 14 nadleśnictw gospodarujących w brandenburskich lasach państwowych (270 tys.ha) i aż z 30 nadleśnictw obsługujących lasy niepaństwowe (700 tys. ha). JednostkamiLasów Brandenburgii są też Krajowe Leśne Centrum Kompetencyjne w Eberswalde iSzkoła Prac Leśnych w Kunsterspring.
Źródło: www.forstpraxis.de
Wyższe rekompensaty dlawłaścicieli lasów
Całkowity wolumen szwedzkich rekompensat państwowych,zatwierdzonych przez Agencję Leśną i wypłaconych właścicielom gruntów zapodyktowane względami przyrodniczymi ograniczenie użytkowania lasówprodukcyjnych, osiągnął w 2018 r. poziom 318 mln koron (ok. 134 mln zł). Nakwotę tę złożyły się rekompensaty z dwóch tytułów: ochrony siedlisk ikontraktowej ochrony przyrody, wynoszące odpowiednio 288 mln i 30 mln koron. Toduży wzrost
w stosunku do 2017 r., w którym łączna wysokość tychrekompensat wyniosła 210,4 mln koron. Wzrost ten wiąże się z faktem, że w 2018r. Agencja Leśna dysponowała znacząco większymi funduszami na obszarową ochronęprzyrody.
W 2018 r. Agencja Leśna ustanowiła w prywatnych lasachprodukcyjnych 304 nowe obiekty ochrony siedlisk, zajmujące łącznie powierzchnięprzeszło 1,8 tys. ha, i 120 nowych obiektów kontraktowej ochrony przyrody,których łączna powierzchnia przekracza 1,0 tys. ha. W sumie ochroną siedlisk ikontraktową ochroną przyrody objętych było w 2018 r. odpowiednio 29,5 tys. i33,9 tys. ha szwedzkich lasów produkcyjnych. Przedmiotem ochrony są główniepłaty starych lasów zbliżonych do naturalnych. Wśród obiektów kontraktowejochrony przyrody znajdują się też lasy produkcyjne, które zostały wydzielone zewzględu na ich duże walory społeczne. W 2018 r. powierzchnia takich lasówsięgała 81 ha.
Szwedzka Agencja Leśna, podlegająca MinisterstwuPrzedsiębiorczości i Innowacji, nie tylko administruje funduszami subsydiów dlaprywatnych właścicieli lasów, lecz również monitoruje wykonywanie ustawy olasach, zajmuje się doradztwem fachowym i pełni funkcję urzędu statystycznego,odpowiedzialnego za trzy działy statystyki leśnictwa (produkcja, zatrudnienieoraz aspekty ekologiczne i społeczne).
Źródło:www.skogsstyrelsen.se
Strategia lasówpaństwowych na lata 2019–23
Litewskie Ministerstwo Środowiska, któremu podlega litewskiePaństwowe Gospodarstwo Leśne (VMU), zatwierdziło jego strategię na najbliższychpięć lat. Głównym celem strategii jest uczynienie VMU nowoczesną firmą, zktórej dumni będą zarówno jej pracownicy, jak i całe litewskie społeczeństwo.Zarządzanie majątkiem, który państwo litewskie powierzyło VMU, ma się odbywać wsposób transparentny.
– Jednym z podstawowychzałożeń strategii jest zwiększenie efektywności zarządzania majątkiempaństwowym. Ustaliliśmy, że do końca 2023 r. roczny zysk netto, będący zarazemzwrotem ekonomicznym na rzecz państwa, osiągnie poziom co najmniej 41 mln euro –mówi Marius Pulkauninkas, dyrektor VMU.
VMU działa w formie przedsiębiorstwa państwowego. Zarządzalasami o powierzchni 1,09 mln ha (ok. 49% wszystkich lasów Litwy). Składa się z26 nadleśnictw. Zatrudnia ok. 3 tys. pracowników, w tym 1116 robotników.
Źródło: www.vivmu.lt
Większy odsetekgatunków zagrożonych
Zgodnie z najnowszą „Czerwoną listą gatunków fińskich”,opublikowaną w marcu br., odsetek gatunków zagrożonych w Finlandii wzrósł z10,5% w 2010 r. do 11,9% w 2019 roku. W przypadku samych gatunków leśnych odsetekten nie zmienił się i wyniósł 9%. Jednocześnie udział zagrożonych gatunkówleśnych w całkowitej liczbie gatunków zagrożonych zmniejszył się o 5%.Kompilacja nowej listy zajęła niemal cztery lata. Pracowało nad nią 170specjalistów i wielu ochotników (obserwatorów ptaków, ekologów, myśliwych iin.).
W ujęciu geograficznym najwięcej gatunków zagrożonychzanotowano w południowej części Finlandii, a w ujęciu siedliskowym – w lasach.– Jest tak dlatego, że generalnie napołudniu występuje więcej gatunków niż na północy i w Finlandii jest więcejsiedlisk i gatunków leśnych niż siedlisk i gatunków nieleśnych – tłumaczyUlla-Maija Liukko, badaczka z Fińskiego Instytutu Środowiska.
W grupie samych gatunków leśnych przesunięto z niższychkategorii zagrożenia do kategorii wyższych 142 gatunki, a w kierunku odwrotnym– 113 gatunków. W przypadku wszystkich gatunków przepływ negatywny dotyczył 463gatunków, a przepływ pozytywny – 261 gatunków.
Największy odsetek leśnych gatunków zagrożonych stanowiągatunki związane z lasami starymi (34%) i z lasami bogatymi w rośliny zielne(45%). Ten ostatni rodzaj lasów zajmuje jedynie 1–2% całkowitej powierzchnifińskich lasów. Dzięki uskutecznianej w lasach ochronie czynnej kategoriegatunków zagrożonych uszczupliły się o 30 gatunków.
Państwowe gospodarstwo parkowo-leśne Metsähallitus, którezarządza 1/3 obszaru lądowego i wodnego Finlandii, bardzo poważnie traktujenowe informacje o gatunkach zagrożonych, toteż zamierza rozszerzyć współpracę zróżnymi interesariuszami ochrony przyrody przy doskonaleniu praktyki w tejdziedzinie. Niegiełdowa spółka akcyjna Gospodarstwo Leśne Metsähallitusa (MMOy), wchodząca w skład Metsähallitusa, inwestowała dotychczas przeszło
40 mln euro rocznie w ochronę bioróżnorodności w fińskichgospodarczych lasach państwowych. W 2018 r. wprowadziła nowe zasady integracjiochrony przyrody z gospodarką leśną, znacznie zwiększające poziom ochronyzasobów drewna martwego.
Źródło: www.smy.fi; www.metsa.fi
Opr. A.S.