Z zagranicy 7/2019

Irlandia Dyrektor Coillte przechodzi do sektora prywatnego Łotwa Europejski Kongres Edukacji Leśnej Finlandia Ekonomiczne znaczenie parków narodowych Litwa Nowe uniformy państwowych leśników Szwecja Cyfrowy robot pracownik

Irlandia
Dyrektor Coillteprzechodzi do sektora prywatnego

Rada nadzorcza irlandzkiego koncernu państwowego Coillte,którego jednym z trzech segmentów jest gospodarstwo leśne, poinformowała wstyczniu 2019 r., że Fergal Leamy, dyrektor generalny Coillte, postanowiłzrezygnować z tego stanowiska i przejść w czerwcu br. do sektora prywatnego.Fergal Leamy był dyrektorem generalnym koncernu przez przeszło cztery lata.

Fot. L-R/www.coillte.ie
Fergal Leamy (z lewej), wraz z ministrem Michaelem Creedem (w środku) i przewodniczącym (do marca 2019r.) rady nadzorczej Coillte Johnem Moloneyem

Fergal wykonałwspaniałą pracę przez ostatnie cztery lata. Pod jego kierownictwem koncernprzeszedł transformację operacyjną i finansową. Firma generuje teraz duże izrównoważone operacyjne przepływy gotówki, jest bardziej zorientowana naklientów i zwiększa dochody państwa jako akcjonariusza – mówi RoisinBrennan, reprezentująca radę nadzorczą Coillte.

Oprócz segmentu leśnego (Forestry), zarządzającego lasamipaństwowymi (ok. 350 tys. ha), w skład państwowego koncernu Coillte wchodzą:segment usług bazujących na rozporządzaniu nieruchomościami gruntowymi (LandSolutions) i segment produkcji płyt drewnopochodnych (Medite Smartply).Macierzystą firmą koncernu Coillte jest spółka akcyjna, należąca w całości do państwairlandzkiego.

Coillte przeznacza 80% swoich nakładów kapitałowych narozwój majątku leśnego. Priorytetowym celem zagospodarowania 20% gruntówkoncernu jest ochrona przyrody i bioróżnorodności. Roczne pozyskanie i sprzedażdrewna kształtują się na poziomie 2,6 mln m3. Gospodarka leśna Coillte jestcertyfikowana w systemach FSC i PEFC.

Źródło: www.coillte.ie


Łotwa
Europejski KongresEdukacji Leśnej

Łotewskie Lasy Państwowe (LVM), łotewski Krajowy OśrodekEdukacji i Politechnika Ryska będą gospodarzami 14. Europejskiego KongresuEdukacji Leśnej, który ma się odbyć 1–4 lipca 2019 r. w Rydze oraz w ParkuPrzyrody Tērvete. Pierwszego dnia kongresu jego uczestnicy zwiedzą lasypaństwowe rozciągające się wzdłuż brzegu Morza Bałtyckiego. W dniu drugim wezmąudział w warsztatach na terenie Politechniki Ryskiej. Trzeciego dnia odwiedząPark Przyrody Tērvete, gdzie zostanie zorganizowany event o charakterze rynkuidei. Zgłoszenia uczestnictwa można dokonać do 31 maja na stronie internetowejhttps://www.lvm.lv/en/sabiedribai-en/social-responsibility/14th-european-forest-pedagogic-congress-2019/registration.

Źródło: www.lvm.lv


Finlandia
Ekonomiczne znaczenieparków narodowych

We wszystkich 40 fińskich parkach narodowych zanotowano w2018 r. łącznie ok. 3,2 mln pobytów, co oznacza wzrost o 2% w stosunku do 2017roku. Rozmiar korzyści ekonomicznych, które pobyty te przyniosły lokalnymspołecznościom, wzrósł również o 2%. Wydatki ponoszone przez wycieczkowiczów wzwiązku z ich pobytem w parkach narodowych skutkowały po stronie lokalnychspołeczności przychodami rzędu 211 mln euro.

Park Narodowy Koli w Finlandii
Fot. Pentti Rautio/www.wikimedia.org

Niestety, ostatnio fińskim parkom narodowym groziniebezpieczeństwo obniżenia poziomu finansowania z budżetu, które stanowipodstawowe źródło ich przychodów. Dotychczas łączny fundusz jednostki Parki iDzika Przyroda Finlandia (P&WF), która zarządza parkami narodowymi (łącznapowierzchnia przeszło 1 mln ha), rezerwatami przyrody, obszarami wolnejprzyrody i tysiącami ważnych obiektów fińskiego dziedzictwa kulturowego,kształtował się na poziomie przeszło 60 mln euro, przy czym z budżetu państwapochodziło blisko 45 mln euro. – Jeślinie ma możliwości inwestowania w infrastrukturę parków narodowych i innychpopularnych miejsc, to jakość zarządzania nimi pogorszy się, co z kolei groziutratą wartości przyrodniczych – ostrzega Timo Tanninen, dyrektor P&WF.

Źródło: www.metsa.fi


Litwa
Nowe uniformypaństwowych leśników
Fot. www.vivmu.lt

Litewskie Państwowe Gospodarstwo Leśne (VMU) zamierzaprzeznaczyć 3,5 mln euro na nowe uniformy i odzież roboczą dla swoich pracowników.Chodzi o dostawę 4 tys. kompletów ubrań, spełniających wysokie wymaganiajakościowe i funkcjonalne. Wybór dostawców nastąpi w drodze przetargupublicznego. Poprzedzi go szczegółowa analiza potrzeb każdego stanowiska pracyw zakresie stroju służbowego. VMU zobowiązało się do zaopatrzenia swoichpracowników w nowe uniformy i odzież roboczą w układzie zbiorowym pracy,zawartym w grudniu 2018 r. ze wspólną reprezentacją związków zawodowychdziałających w lasach państwowych.

Nowy krój stroju służbowego będzie nowoczesny i praktyczny.Planuje się, że większość pracowników zostanie zaopatrzona w nowe uniformy inową odzież roboczą do końca 2019 roku. W 2018 r. VMU wydało na zakup uniformów,odzieży roboczej i obuwia ok. 220 tys. euro (wymiana sortów zużytych, kompletydla nowo zatrudnionych).

Źródło: www.vivmu.lt


Szwecja
Cyfrowy robotpracownik

Clerk to pierwszy cyfrowy robot pracownik Södry –gospodarczego zrzeszenia prywatnych właścicieli lasów w południowej Szwecji.Pracuje w sześciu wydziałach firmy, wykonując czasochłonne powtarzalne zadaniabieżące (zarządzanie fakturami, księgowość, sporządzanie sprawozdań itd.). Wsumie zostało w Södrze zrobotyzowanych 12 różnych procesów. Dzięki pomocyClerka inni pracownicy Södry mogą się skupiać na bardziej twórczych zadaniach.

Södra zrzesza ok. 51 tys. prywatnych właścicieli lasów.Należą do nich posiadłości leśne o łącznej powierzchni 2,5 mln ha. CzłonkowieSödry są także właścicielami koncernu leśno-drzewnego, w skład którego wchodzątrzy segmenty: Södra Skog (gospodarka leśna), Södra Cell (przemysł celulozowy)i Södra Wood (przemysł drzewny).

Źródło: www.sodra.com

Opr. A.S.