Z zagranicy 6/2019

Czechy Nowy etap walki z klęską kornika Niemcy Eliminacja spalania węgla do 2038 roku Łotwa W pełni zmechanizowane sadzenie lasu Francja Zmiana na szczycie Krajowego Urzędu ds. Lasów Litwa Spadek sprzedaży drewna z lasów państwowych

Pułapka na korniki stosowana w Czechach
Fot. www.lesy.cr
Czechy
Nowy etap walki zklęską kornika

W związku z trwającą od kilku lat klęskową gradacją kornikai suszą w lasach resort rolnictwa, któremu w Czechach podlega gospodarka leśna,przyjął nowy pakiet działań antykryzysowych. – Na rok 2019 przygotowaliśmy nadzwyczajne środki zwalczania klęskikornika i jej skutków. Jednocześnie dwukrotnie zwiększyliśmy subwencje naodnowienie lasu: z 630 mln do 1,15 mld koron. Zmieniamy regulacje tak, abylepiej odpowiadały obecnej sytuacji klęskowej i aby właściciele lasów mogliskuteczniej zwalczać kornika. Zasady, którymi właściciele lasów kierowali się wprzeszłości, nie są już wystarczające. Szukamy również możliwości zbytu drewnakornikowego i wspólnie z innymi ministerstwami wypracowujemy nowe formy pomocy –mówi minister rolnictwa Miroslav Toman.

Ministerstwo Rolnictwa podzieli terytorium RepublikiCzeskiej na obszary według stopnia zaatakowania drzewostanów i realnychmożliwości ich ratowania. Właściciele lasów zostaną w drodze wyjątku zwolnieniz obowiązku stosowania na najbardziej dotkniętych klęską obszarach takichśrodków zwalczania kornika, które w obecnych warunkach okazują sięnieefektywne. Przykładem może być tutaj możliwość odłożenia pozyskiwaniaposuszu, który został już opuszczony przez kornika. Pozwoli to właścicielomskoncentrować siły na cięciach w tych drzewostanach, które można jeszczeuratować. Stosowanie wyjątków będzie możliwe po nowelizacji ustawy o lasach wpierwszych miesiącach 2019 roku.

Od 2019 r. obowiązuje w Czechach rozporządzenie, którepromuje ograniczenie hodowli świerka na rzecz hodowli bardziej odpornychdrzewostanów wielogatunkowych. Projekt normy, która ma ułatwić szybkieodnowienie lasów dotkniętych klęską, przygotowali eksperci z MinisterstwaRolnictwa we współpracy z przedstawicielami leśnych organizacji naukowych izawodowych oraz reprezentantami ekologów. Na sadzenie gatunkówfitomelioracyjnych właściciele lasów mają otrzymywać dwa – trzy razy większedotacje niż w przypadku podstawowych gatunków drzew.

Źródło: www.lesycr.cz


Niemcy
Eliminacja spalaniawęgla do 2038 roku

Specjalna niemiecka komisja federalna, opracowująca planodejścia Niemiec od wydobywania i energetycznego użytkowania węgla, wyznaczyłarok 2038 jako ostateczny termin urzeczywistnienia dekarbonizacji u naszychzachodnich sąsiadów. Landom dotkniętym transformacją energetyczną zostanieudzielona pomoc w wysokości 40 mld euro. Poszczególne regiony mają przez 20 latotrzymywać po 1,3 mld euro. Ponadto landom zostanie udostępniony swego rodzajufundusz rezerwowy, który będzie corocznie zasilany przez federację kwotą 0,7mld euro. W skład komisji federalnej wchodzą reprezentanci przemysłu, związkówzawodowych, ekologów i naukowców. Obecnie z węgla wytarzane jest w Niemczechprawie 40% energii elektrycznej.

Źródło: www.welt.de


Łotwa
W pełnizmechanizowane sadzenie lasu

Fot. www.lvm.lv

Łotewska branża leśnarównież boryka się z brakiem wykwalifikowanej siły roboczej do wykonywania pracz zakresu odnowienia i pielęgnowania lasu. Dlatego Łotewskie Lasy Państwowe(LVM), zarządzające blisko połową wszystkich lasów Łotwy, wdrożyły dostosowania technologię w pełni zmechanizowanego sadzenia. W technologii, któraoprócz sadzenia umożliwia także przygotowanie gleby, wykorzystywana jestspecjalna głowica, montowana na koparce. W pierwszym roku stosowania nowejmetody LVM zamierzają mechanicznie zasadzić ponad 120 ha lasu. Już wiadomo, żemetoda będzie wykorzystywana w latach następnych. Kontrakty z usługodawcamiwyłonionymi w drodze elektronicznego przetargu mają zostać zawarte na kilkalat.

Działające w formie spółki akcyjnej LVM mają w swojej pieczy1,39 mln ha lasów. Zatrudniają niespełna 1300 pracowników. Rocznie pozyskują5,4 mln m3 drewna przy przyroście rzędu 12 mln m3.

Źródło: www.lvm.lv


Francja
Zmiana na szczycie KrajowegoUrzędu ds. Lasów

Mocą wspólnej decyzji ministra rolnictwa i wyżywieniaDidiera Guillaume’a oraz ministra solidarnej transformacji ekologicznejFrançois de Rugy nowym, tymczasowym dyrektorem generalnym Krajowego Urzędu ds.Lasów (ONF) został Jean-Marie Aurand. Zmiana ta związana jest z realizacjąmiędzyresortowej misji przygotowania propozycji kierunków dalszego rozwoju ONF.W misję zaangażowane są takie instytucje jak: Generalny InspektoratAdministracji, Generalny Inspektorat Finansów, Generalna Rada Wyżywienia,Rolnictwa i Obszarów Wiejskich oraz Generalna Rada Środowiska i ZrównoważonegoRozwoju. Jean-Marie Aurand sprawował wcześniej wiele funkcji we francuskimresorcie rolnictwa. Od stycznia 2014 r. był dyrektorem generalnymMiędzynarodowej Organizacji ds. Winorośli i Wina (OIV).

ONF dba o różne rodzaje lasów publicznych. We Francjimetropolitalnej zarządza lasami państwowymi (1,7 mln ha) i opiekuje się lasamisamorządowymi (2,9 mln ha). Łącznie z lasami w departamentach zamorskich (6,4mln ha) ma w swojej pieczy 11 mln ha lasów.

We wszystkich 320 jednostkach terenowych ONF pracuje w sumieok. 9,5 tys. osób. Pracownicy na stanowiskach nierobotniczych stanowią ok. 60%załogi. Związki zawodowe, które działają w ONF, ostro występowały przeciwkojego wcześniejszemu kierownictwu, zarzucając mu forsowanie outsourcingu funkcjiadministracyjnych kosztem etatów nierobotniczych.

Źródło: www.onf.fr


Litwa
Spadek sprzedażydrewna z lasów państwowych

Litewskie Państwowe Gospodarstwo Leśne (VMU) sprzedało w2018 r. 3,35 mln m3 drewna. To oznacza spadek o 10% w stosunku do 2017 roku. Wgrudniu ub. roku sprzedaż drewna z VMU zmniejszyła się o 14% w porównaniu z jejrozmiarem z grudnia 2017 roku. Na rynku detalicznym VMU sprzedało w ub. roku 35tys. m3 pozostałości zrębowych.

VMU zarządza lasami o powierzchni 1,09 mln ha (ok. 49%wszystkich lasów Litwy). Składa się z 26 nadleśnictw. Zatrudnia ok. 3 tys.pracowników, w tym 1116 robotników.

Źródło: www.vivmu.lt

Opr. A.S.