
Wysoce palny początek tegorocznego sezonu pożarowego w lasach udowadnia, że zawsze jest miejsce na usprawnienia i konsultacje. W obliczu coraz suchszych sezonów wegetacyjnych Lasy Państwowe nie spoczywają, a specjaliści od tej dziedziny ochrony lasu spotkali się na początku kwietnia w Orzechowie Morskim (woj. pomorskie, ośrodek „Leśnik” RDLP w Szczecinku). Tematów do omówienia było sporo.
Fot. arch. LOPL IBL
Nie obyło się bez podsumowania ubiegłorocznych wysiłków narzecz zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego w Lasach. Odnotowano niecałe 3 tys.pożarów, najwięcej w marcu i kwietniu. Główną przyczyną powstania ognia,niestety i jak zwykle, były podpalenia – 34%, a 60% pożarów dotyczyłodrzewostanów starszych klas wieku. Największy ubiegłoroczny pożar miał miejscena terenie RDLP w Szczecinku i objął 13 ha lasu.
W planach na ten rok dominują klasyczne już akcjeprewencyjne i profilaktyka poprzez edukację, utrzymanie higieny lasu,wyorywanie dodatkowych pasów ppoż. Nie zabraknie jednak usprawnień, o czymświadczy realizacja projektu „Rozwój łączności w LP – modernizacja sieciradiokomunikacji ruchomej lądowej”. Dzięki niemu radiokomunikacja wewnątrz LP wejdziena nowy poziom analogowo-cyfrowy, ale stanie się też kompatybilna z pasmamipozostałych służb ratowniczych, co jest kluczowe dla sprawnego prowadzeniaakcji gaśniczych na terenach leśnych. Nowa sieć pokryje 95% powierzchni Polski,a utworzy ją 818 stacji bazowych i 5600 radiotelefonów. Podczas narady omówionotakże możliwość zatrudnienia pracowników PAD-ów na umowę o pracę.
System ochrony ppoż. lasów w 2018 roku |
659 dostrzegalni przeciwpożarowych, ponad 7 tys. punktów czerpania wody, 28 leśnych baz lotniczych, 355 lekkich samochodów patrolowych, 138 punktów meteorologicznych, 6,5 tys. radiotelefonów. Samoloty uczestniczyły w 2018 r. w gaszeniu ponad 800 pożarów i 190 zagrożeń. Wykonały 3 tys. zrzutów wody. |
Nieco dalej na południe, w Nadleśnictwie Karwin (RDLP wSzczecinie), 2–4 kwietnia teorię przekuwano w praktykę w ramach ćwiczeń „OgnistaPuszcza 2019” – największych od lat wspólnych manewrów PSP i LP. Scenariuszzakładał istnienie na terenie Puszczy Noteckiej fikcyjnego państwa Lubslandia,gdzie w wyniku rozległych pożarów lasu doszło do uruchomienia UnijnegoMechanizmu Ochrony Ludności, który sprawdził się już w ub. roku podczas pożaróww Szwecji. Na pomoc fikcyjnemu państwu ruszyły moduły GFFFV (Ground Forest FireFighting using Vehicles, naziemne zwalczanie pożarów lasu z użyciem pojazdów) zWrocławia, Poznania i Szczecina. Pozoracja objęła ewakuację operatora zdostrzegalni ppoż., wydostanie przy pomocy śmigłowca strażaków uwięzionych wogniowej pułapce, a także pilota samolotu, który podczas nocnej akcji gaśniczejzawisł na drzewie. W sumie w ćwiczeniach uczestniczyło 400 strażaków i 120samochodów gaśniczych z woj.: lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego izachodniopomorskiego, samolot „Dromader”, śmigłowiec, a także sprzęt leśny izulowcy. Nie zabrakło oczywiście sił policji, ratowników medycznych, LP ireprezentacji Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu BadawczegoLeśnictwa, które uczestniczyły w pracach sztabu.
SLV.