Pszczelarstwo – „Zielony parasol” w trosce o pasieki

O wielu zagadnieniach związanych z ochroną pszczół mówili naukowcy i praktycy podczas I Konferencji Pszczelarzy, Ekologów i Leśników „Zielony Parasol”, która odbyła się w piątek 15 marca w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Spotkanie zgromadziło prawie 200 uczestników, wśród nich wielu leśników na czele z Grażyną Zagrobelną, dyrektor RDLP w Krośnie.

Organizatorami przedsięwzięcia były Stowarzyszenie PolskaEkologia, RDLP w Krośnie, Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie i KołoPszczelarzy w Krośnie. Jego prezes Marek Barzyk tak podsumował ideękonferencji: – Niefortunna ustawa liberalizujaca wycinkę drzew na działkachprywatnych poskutkowała zniknięciem dużej liczby drzew miododajnych z miast.„Zielony parasol” to jednak także sadzenie drzew, wraz z urzędnikami z UrzęduMiejskiego w Krośnie posadziliśmy ponad 40 lip i mamy zamiar zasadzić kolejne.Rola drzew miododajnych w miastach nie tylko dla owadów, ale też jako filtrapowietrza, pobrzmiewała wśród tematów wystąpień wielokrotnie.

Wśród wielu prezentacji skupiających się na problemachpszczelarstwa znalazły się też akcenty leśne. „Rola lasów w likwidacjizanieczyszczeń powietrza” autorstwa Mariusza Błasiaka z DGLP pozwoliła nazapoznanie się z rozmachem projektu rozwojowego LP „Pszczoły wracają do lasu”,obejmującego diagnozę sytuacji, zagrożenia dla pszczół i opracowanie metodykidziałań mających za zadanie rozpoznanie potencjału miododajnego lasu. – Chcemytym programem przywrócić pszczoły do lasu, ale nie jako hodowlę, lecz dlawzbogacenia ekosystemów leśnych – wyjaśnił przedstawiciel DGLP. W ten projekt jest zaangażowanych społecznie 100 leśników zcałej Polski, w tym aż 18 z Podkarpacia.

Z kolei 30 marca w Krościenku Wyżnym odbyła się IIKonferencja Pszczelarzy, Ekologów i Leśników „Zielony Parasol”, która miałabardziej praktyczny charakter. Omówiono strategię zwalczania warrozy w regioniei zaprezentowano nowe metody zabezpieczania pasiek przed tym najgroźniejszymdla pszczół roztoczem. Zaprezentowano też formy i warunki wsparciapszczelarstwa, wskazano przykłady dobrych praktyk we współpracy nadleśnictw zorganizacjami pszczelarskimi.

EdwardMarszałek
Rzecznikprasowy RDLP w Krośnie