
Parki narodowe w Polsce są niewątpliwie najpiękniejszymi i najważniejszymi ostojami ojczystej przyrody. Spełniając różnorodne funkcje, w tym ochronne, muszą jednak funkcjonować w otoczeniu lokalnych społeczności, których interesy są często odmienne od celów statutowych parku.
By zastanowić się nad sposobem pogodzenia rozbieżnychinteresów, przedstawiciele wszystkich 23 polskich parków narodowych, eksperci zGruzji, Węgier, Ukrainy i Słowacji, a także reprezentacja MinisterstwaŚrodowiska, na czele z wiceminister Małgorzatą Golińską, spotkali się naneutralnym gruncie Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii.

Uczestnicy konferencji „Parki narodowe w Polsce. Dziedzictwoprzyrodnicze a dialog interesariuszy” w Suchej Beskidzkiej (26–27 lutego) bylizgodni co do tego, że nieporozumienia między parkami a lokalnymispołecznościami utrudniają realizację celów instytucji. Wskazywano na brakwypracowanych metod działania w sytuacjach konfliktowych. Rozwiązaniem patowychokoliczności mogą się okazać efekty realizowanego od 2017 r. w WSTiE iInstytucie Doradztwa z Krakowa programu badawczego „Dialog”, zleconego ifinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W jego ramachidentyfikowano problemy, które powstają na linii parki narodowe a samorządy,przedsiębiorcy i mieszkańcy we wszystkich polskich parkach narodowych iprzyległych doń gminach. Efektem projektu są zaprezentowane podczas konferencjimodele optymalizacji zarządzania parkami.
Wypracowane w ramach spotkania wnioski staną się podwalinąkolejnych badań i ekspertyz, mających na celu wypracowanie skutecznych modeliwspółpracy na rzecz ochrony przyrody w Polsce.
SLV.