Z zagranicy 5/2019

Szkocja, Wielka Brytania Rządowa deklaracja leśna Anglia, Wielka Brytania Luka płacowa w państwowym leśnictwie Niemcy Rekordowo wysokie temperatury Litwa Pozytywny wynik centralizacji lasów państwowych Chiny Zalesienie wielkości Francji

Szkocja, WielkaBrytania
Rządowa deklaracjaleśna

W ramach wsparcia projektu Bońskie Wyzwanie szkocki rządzadeklarował: zalesienie do 2030 r. 165 tys. ha gruntów, zwiększenie do 2032 r.rocznej sekwestracji węgla o 10 mln ton ekwiwalentu CO2, zwiększenie do 2024/25r. rocznego rozmiaru zalesień z 10 tys. do 15 tys. ha i regenerację od 3–5 tys.ha rodzimych zbiorowisk leśnych rocznie. Deklarację ratyfikowały NicolaSturgeon, szefowa rządu Szkocji, i Bianca Jagger, ambasadorka BońskiegoWyzwania z ramienia Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

Mam nadzieję, że nasze wsparcie zmotywuje inne rządy dowłączenia się w działania na rzecz restytucji lasów – mówi premier NicolaSturgeon. – Szkocja jest pierwszym europejskim krajem, który przystąpił doBońskiego Wyzwania – podkreśla Bianca Jagger. Celem globalnego projektu BońskieWyzwanie (ang. Bonn Challenge) jest regeneracja 150 mln ha wylesionych i zdegradowanych obszarów leśnych do 2020 r. i 350 mln ha takich obszarów do 2030roku.

Źródło:www.scotland.forestry.gov.uk


Anglia, WielkaBrytania
Luka płacowa wpaństwowym leśnictwie

Centralny rząd westminsterski, pełniący także funkcję rząduAnglii, wprowadził w 2017 r. obowiązek sporządzania i publikowania przez podmioty,które zatrudniają 250 lub więcej pracowników, raportów rocznych o tzw. lucepłacowej (ang. gender pay gap) – zróżnicowaniu wynagrodzenia ze względu napłeć. Wskaźnik ten określa różnicę między średnim wynagrodzeniem brutto nagodzinę mężczyzn i kobiet.

Zgodnie z najnowszym raportem Komisji Leśnej Anglii,odpowiedzialnej za angielskie leśnictwo, w organizacji tej luka płacowa wynosi6,3%: o tyle średnie wynagrodzenie mężczyzn jest większe od takiegożwynagrodzenia kobiet. W całym personelu Komisji Leśnej udział kobiet wynosi36%, a w obsadzie wyższych stanowisk – 18%.

Komisja Leśna Anglii pełni funkcję resortu leśnictwa wangielskiej administracji rządowej i zarazem zarządza – za pośrednictwemagencji wykonawczej Gospodarstwo Leśne Anglii – angielską państwową własnościąleśną (214 tys. ha lasów). Finanse Komisji Leśnej Anglii są preliminowane wbudżecie rządu westminsterskiego.

Źródło: www.gov.uk


Niemcy
Rekordowo wysokietemperatury

Tak ciepło jak w 2018 r. nie było w Niemczech w okresie odstycznia do października jeszcze nigdy, odkąd w tym kraju wykonywane sąsystematyczne pomiary temperatury, tj. od 1881 roku. Na zamieszczonej poniżejrycinie przedstawiono anomalie temperatury w Niemczech w okresie od stycznia dopaździernika w latach 1881–2018, przy czym za okres referencyjny przyjęto lata1961–90. O ile w okresie referencyjnym średnia temperatura powietrzawynosiła 9,4°C, o tyle w 2018 r. było to 11,6°C.

Źródło:www.forstpraxis.de


Litwa
Pozytywny wynikcentralizacji lasów państwowych

Litewskie Państwowe Gospodarstwo Leśne (VMU), powstałe wstyczniu 2018 r. w wyniku połączenia 42 uprzednio samodzielnych nadleśnictw wjedno przedsiębiorstwo państwowe, uzyskało w pierwszym roku swojego działaniawyniki przekraczające oczekiwania. Wg wstępnych danych przychody ze sprzedażydrewna wzrosły w 2018 r. o 14% i osiągnęły poziom 176 mln euro przy wolumeniemasowym wynoszącym 3,4 mln m3.

Jednym z największych wyzwań w 2018 r. było znalezieniemenedżerów i specjalistów o kompetencjach, których wymaga prowadzenie dużejfirmy – przyznaje Marius Pulkauninkas, dyrektor VMU. Jednym z podstawowychzałożeń przedsiębiorstwa jest transparentność działania.

Pod koniec grudnia 2018 r. VMU podpisało ze związkamizawodowymi nowy układ zbiorowy pracy. Zapewnia on pracownikom przedsiębiorstwawzrost łącznej rocznej wysokości świadczeń płacowych i pozapłacowych o przeszło 1,8 mln euro. – Dołożymy wszelkich starań, abypracownicy rzeczywiście odczuli podwyżkę wynagrodzeń, którą im obiecano wzwiązku z reformą państwowej gospodarki leśnej – zapewnia Inga Ruginienė,przewodnicząca wspólnej reprezentacji związków zawodowych, działających w VMU.

VMU zarządza lasami o powierzchni 1,09 mln ha. Obecnie składa się z 26 nadleśnictw. Zatrudniaok. 3,2 tys. pracowników. W IV kwartale 2018 r. przeciętne miesięczne wynagrodzeniebrutto kształtowało się w VMU następująco: dyrektor – 6559 euro; zastępcadyrektora – 5471 euro; nadleśniczy – 2434 euro; leśniczy – 1218 euro;podleśniczy – 967 euro; gajowy – 803 euro; stały robotnik leśny – 852. Źródło: www.am.lrv.lt; www.vivmu.lt


Chiny
Zalesienie wielkościFrancji

Wyżyna Tybetańska jest obszarem realizacji największego naświecie projektu zalesieniowego. Celem tego przedsięwzięcia jest zarównoprzeciwdziałanie pustynnieniu, jak i ochrona klimatu. Dzięki dotychczasowymzalesieniom na Wyżynie Tybetańskiej lesistość Chin wzrosła o przeszło 4%.Jednak aby utrzymać osiągnięty poziom lesistości (15%), Chiny muszą w ciągunastępnych 15 lat zalesiać rocznie 5,6 mln ha gruntów.

Źródło:www.forstpraxis.de