Szkolnictwo – Polska Szkoła Dendrologii i Arborystyki

Od 6 kwietnia rusza pierwszy semestr w nowo powstałej Polskiej Szkole Dendrologii i Arborystyki. W programie jej nauczania znalazły się takie przedmioty jak: dendroflora terenów historycznie cennych, ekologia miasta i lasów, urządzanie i pielęgnacja terenów zieleni, organizacja procesu inwestycyjnego czy ochrona drzew w procesie inwestycyjnym.

Fot. Jakub Słowik

Nauka będzie trwała 12 miesięcy, po dwa weekendowe zjazdy wmiesiącu, a oferta edukacyjna jest skierowana do osób pełnoletnich zwykształceniem średnim, nawet tych bez matury. Fachową wiedzę z zakresuzarządzania zadrzewieniami i zielenią będą mogli posiąść aktywni zawodowowspinacze drzewni, ale nie tylko: – Już wcześniej szkoliliśmy specjalistów podkątem pracy w koronach drzew, lecz rynek potrzebuje także fachowców z szerokąwiedzą z zakresu dendrologii. Stwarzamy więc zarówno możliwość douczenia się praktykom,jak i wejścia na rynek osobom pracującym zza biurka, stojącym przed wyzwaniemwykonania opracowań dendrologicznych – przybliża ideę szkoły jej założycielMarcin Szczotka.

Prywatna szkoła mieści się w Bielsku-Białej, apotwierdzeniem zdobytej w niej wiedzy będzie dyplom ukończenia szkoły. Rynekpracy dla potencjalnych absolwentów jest szeroki i chłonny, gdyż wraz z rosnącąświadomością ekologiczną społeczeństwa coraz większą wagę przykłada się dofachowej opieki nad roślinami, począwszy od działów zieleni miejskiej wurzędach, pracowni architektonicznych projektujących tereny zielone, askończywszy na deweloperach, którzy coraz częściej przed procesem inwestycyjnymmuszą przeprowadzić inwentaryzację roślinności. Przydatna okaże się też wiedzao praktycznym zastosowaniu przepisów.

Jak podkreśla Marcin Szczotka, jego inicjatywa trafia wniezagospodarowaną niszę: – Na niektórych uniwersytetach na kierunkacharchitektury krajobrazu przez semestr czy dwa wykładana jest dendrologia, leczto za mało do wykształcenia specjalisty. My oferujemy kompleksową wiedzę, podtym względem to pierwsza i jedyna tego typu szkoła w Polsce.

Potwierdzeniem tych słów jest nie tylko lista nauczanychprzedmiotów i terenowych zajęć praktycznych, ale też szerokie grono wykładającychje specjalistów z różnych ośrodków akademickich, w tym z warszawskiej SGGW iIBL-u. 

SLV.