Gospodarka wodna – Plan przeciwdziałania skutkom suszy

Jednym z najważniejszych działań postawionych przed Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie jest reagowanie na suszę. Nie od dziś wiadomo, że woda staje się w Polsce towarem deficytowym, i chociaż dla przeciętnego Polaka problem jest jeszcze niedostrzegalny, to sektory gospodarki od niej uzależnione od lat alarmują o pogłębiającym się problemie.

Fot. Jakub Słowik

W ramach walki ze skutkami suszy prezes PGW Wody Polskieprzygotuje „Plan przeciwdziałania skutkom suszy”. Pierwszym etapem tworzeniatego strategicznego dokumentu jest ankieta rozesłana do ponad 3,5 tys.interesariuszy. W grupie tej znalazły się instytucje administracji publicznej,naukowo-badawcze, organizacje pozarządowe i użytkownicy wód z różnych sektorówgospodarki, a także jednostki Lasów Państwowych. Celem zachowania spójnościodpowiedzi udzielanych przez LP w imieniu wszystkich jednostek ankietę wypełniaCentrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, uwzględniając projekty takie jak„Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – małaretencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych i naterenach górskich”.

Jednak, jak zaznacza Rafał Zubkowicz z zespołu ds. mediówDGLP: – Przeciwdziałanie skutkom suszy nie jest zadaniem przypisanym prawnie doLP. Wg ustawy Prawo wodne to zadanie mają realizować organy administracjirządowej, samorządowej i Wody Polskie. Nasze działania – skądinąd rozległe ijak najbardziej skutkujące przeciwdziałaniem suszy – mają charakter dobrowolnyi fakultatywny.

Dzięki udzielonym w ankiecie odpowiedziom możliwe będziezgłoszenie do planu realizowanych i planowanych działań służących przeciwdziałaniuskutkom suszy. Zbiór ankiet zakończono ostatniego dnia lutego, zaś zwieńczenieprac nad planem przewidziano na 2020 rok.

SLV.