
Finlandia Przede wszystkim redukcja emisji Europa Wiatrowały w Alpach Słowacja Sprzedaż odstrzałów zamiast dzierżawy obwodów Szwecja – Łotwa Więcej łotewskich lasów w rękach Södry Litwa Konflikt wokół cięć w parkach Litwa Sprzedaż drewna na pierwszą połowę 2019 roku
Przede wszystkim redukcja emisji
Lasy są ważne dla ochrony klimatu, ale kluczowe znaczenie manadal redukcja emisji pochodzącej z paliw kopalnych. To wniosek debaty leśnej,która została zorganizowana w październiku 2018 r. przez fińskie MinisterstwoRolnictwa i Leśnictwa. Jednym z tematów debaty były relacje między pozyskaniemdrewna a pochłanianiem CO2 przez lasy.
– Waga lasów jakobufora wobec zmiany klimatu jest jak najbardziej istotna, ale ten bufor to wwiększości lasy naturalne. Pochłanianie CO2, które jest niezbędne dokompensacji aktywności człowieka, musimy zwiększyć do poziomu odpowiadającegojednej czwartej emisji pochodzącej z paliw kopalnych. Do osiągnięcia tego celunie możemy jednak wykorzystywać pochłaniania lasów naturalnych. One powinny żyćwłasnym życiem. Właściwa praca nad wzmaganiem pochłaniania musi być wykonywanapoza lasami naturalnymi – powiedział Sampo Soimakallio, uczestniczący wdebacie naukowiec z Fińskiego Instytutu Środowiska.
– W rzeczywistościrozmiar pozyskania jest determinowany przez światowy popyt na produkty bazującena drewnie. Jeśli ograniczy się pozyskanie w jednym miejscu, to ono wzrośniegdzie indziej – zauważył Pekka Kauppi, emerytowany profesor ochronyśrodowiska. – Z pewnością tak jest.Zgodnie z wynikami badań redukcja pozyskania bywa w blisko 80% rekompensowanajego wzrostem w innych miejscach. Ale to ustalenie dowodzi również tego, że wrzeczywistości surowce kopalne i drewno nie konkurują ze sobą, ponieważredukcja pozyskania drewna tylko w 20% mogłaby się przełożyć na zastąpienie gosurowcami kopalnymi – zastrzegł Sampo Soimakallio.
Źródło: www.smy.fi

Wiatrowały w Alpach
Wichura, która w nocy 30 października 2018 r. szalała napograniczach Włoch, Słowenii, Austrii i Szwajcarii, pozostawiła po sobiełącznie 17 mln m3 wiatrowałów. Najbardziej ucierpiały Włochy, gdzie stratyzostały oszacowane na 15 mln m3. W austriackiej Karyntii wichura powaliła wlasach drzewa o łącznej miąższości 1 mln m3.
Źródło:www.forstpraxis.de
Sprzedaż odstrzałów zamiast dzierżawy obwodów
Lasy Republiki Słowackiej (LSR), zarządzające słowackimilasami państwowymi, wprowadzają nowy model gospodarki łowieckiej. Zgodnie z nimłowiska w lasach LSR nie będą już przedmiotem dzierżawy. Zastąpi ją sprzedażodstrzałów.
LSR oczekują, że dzięki temu ich dochody z gospodarkiłowieckiej mogą wzrosnąć nawet przeszło pięciokrotnie. Wskazują na to wynikiprojektu pilotażowego, zrealizowanego w 23 obwodach łowieckich LSR. Nowy modelurzeczywistnia plany rozwoju gospodarki łowieckiej, opracowane we współpracy zgminami i innymi interesariuszami łowiectwa.
LSR zarządzają 103 obwodami łowieckimi. Dotychczas były onew większości wydzierżawiane. W 2018 r. przestały obowiązywać umowy o dzierżawę39 obwodów. W odniesieniu do 23 z nich już przed zimą zostały podpisane umowy osprzedaż/kupno odstrzałów. W 2019 r. wygaśnie 17 umów o dzierżawę obwodówłowieckich. LSR działają w formie przedsiębiorstwa państwowego. Pod swoimzarządem mają 900 tys. ha lasów. W 2017 r. zatrudniały przeciętnie 3566 osób, wtym 1286 pracowników na stanowiskach robotniczych.
Źródło: www.lesy.sk
Więcej łotewskich lasów w rękach Södry
Södra – gospodarcze zrzeszenie prywatnych właścicieli lasóww południowej Szwecji – nabyła gospodarstwo leśne Bergvik Skog AB na Łotwie.Całkowita powierzchnia gospodarstwa wynosi przeszło 111 tys. ha, a jegopowierzchnia leśna – ponad 80 tys. ha. Zapas na pniu sięga 10,6 mln m3. Cenazakupu gospodarstwa została ustalona na poziomie 324 mln euro. Przed zakupemSödra podsiadała na Łotwie 15 tys. ha lasów.
– Łotwa jest ipozostanie głównym źródłem importowych dostaw surowca dla Södry. Nabycie nowychlasów zwiększy nasze możliwości współpracy na łotewskim rynku – mówi OlofHansson, prezes segmentu gospodarki leśnej Södry.
Södra zrzesza ok. 51 tys. prywatnych właścicieli lasów.Należą do nich posiadłości leśne o łącznej powierzchni 2,5 mln ha. CzłonkowieSödry są także właścicielami koncernu leśno-drzewnego, w skład którego wchodzątrzy segmenty: Södra Skog (gospodarka leśna), Södra Cell (przemysł celulozowy)i Södra Wood (przemysł drzewny). Blisko 80% lasów w Szwecji to własnośćprywatna.
Źródło: www.sodra.com
Konflikt wokół cięć w parkach
Ekolodzy alarmują opinię publiczną informacjami o zwiększonymrozmiarze cięć w litewskich parkach narodowych i regionalnych, których znacznaczęść podlega także ochronie w ramach sieci obszarów Natura 2000. Mówi się olicznych zrębach zupełnych i wzroście pozyskania o 6%, przyjętym przez litewskirząd bez konsultacji społecznych. W marszu protestacyjnym w Wilnie,zorganizowanym 1 grudnia 2018 r., wzięło udział 1,5 tys. osób żądającychwstrzymania cięć w lasach chronionych. Aktywiści opowiadają się za złożeniemformalnej skargi do Komisji Europejskiej w związku z podejrzeniem naruszeniaprzez litewski rząd kilku dyrektyw unijnych dotyczących ochrony przyrody.
Źródło: www.fern.org
Sprzedaż drewna na pierwszą połowę 2019 roku
Elektroniczne aukcje drewna oferowanego przez litewskiePaństwowe Gospodarstwo Leśne (VMU) do sprzedaży w ramach umów obejmującychpierwsze półrocze 2019 r. zakończyły się 4 grudnia 2018 roku. Nabywców znalazło99,8% oferty sprzedaży, której łączny wolumen wynosił 678 tys. m3.
W aukcjach uczestniczyły 244 firmy, które złożyły w sumie1422 oferty zakupu. Uzyskana przez VMU średnioważona cena drewna wszystkichpięciu głównych grup sortymentów wyniosła 50,80 euro/m3 (218 zł).
To oznacza wzrost o 11% w stosunku do poziomu z aukcjiodnoszących się do pierwszej połowy 2018 roku. Średnioważona cena 1 m3 drewnaposzczególnych głównych grup sortymentów kształtowała się następująco: drewnotartaczne 78,51 euro (ok. 336 zł); drewno opakowaniowe 49,09 euro (ok. 210 zł);papierówka 49,66 euro (ok. 213 zł); drewno na płyty 32,36 euro (ok. 139 zł);pozostałości zrębowe 22,57 euro (ok. 97 zł).
VMU sprzedaje drewno głównie przez internet: w ramachpółrocznych (ok. 90% wolumenu sprzedaży) i bieżących (5%) aukcjielektronicznych. Aukcje te są przeprowadzane na platformie internetowej https://emps.baltpool.eu– Litewskiej Giełdzie Energetycznej, której operatorem jest spółka akcyjnaBaltpool. Jej udziałowcami są duże firmy energetyczne, kontrolowane przezpaństwo litewskie. Zadania spółki Baltpool są ściśle powiązane z założeniamipaństwowej polityki energetycznej.
Uzyskiwana na bieżących aukcjach elektronicznych,przeprowadzanych w listopadzie 2018 r., średnioważona cena drewna pięciugłównych grup sortymentów wyniosła 39,56 euro/m3 (ok. 170 zł). Średnioważonacena 1 m3 drewna poszczególnych głównych grup sortymentów kształtowała się wlistopadzie 2018 r. następująco: drewno tartaczne 63,99 euro (ok. 274 zł);drewno opakowaniowe 46,51 euro (ok. 199 zł); papierówka 47,00 euro (ok. 201zł); drewno na płyty 32,57 euro (ok. 140 zł); pozostałości zrębowe 19,86 euro(ok. 85 zł).
Opr. A.S.