Zielona energia – Cechy drewna energetycznego

Minister Środowiska przygotował projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych cech jakościowo-wymiarowych drewna energetycznego, który od 30 stycznia widnieje w wykazie Rządowego Centrum Legislacji. Przepisy mają wreszcie doprecyzować ustawową definicję drewna energetycznego mówiącą o surowcu drzewnym, który ze względu na cechy jakościowo-wymiarowe posiada obniżoną wartość techniczną i użytkową uniemożliwiającą jego przemysłowe wykorzystanie.

Fot. www.pxhere.com

Definicja ta powstała przy udziale przedstawicieli przemysłudrzewnego w wyniku prac sejmowej komisji ds. energii i Skarbu Państwa, jednakbrak przepisów wykonawczych utrudniał jej efektywne wykorzystanie.

W znajdującym się na etapie konsultacji społecznychprojekcie rozporządzenia można znaleźć definicje wad drewna i pojęć dotyczącychpomiaru surowca. W myśl projektu rozporządzenia na cele energetyczne może byćprzeznaczone drewno okrągłe lub łupane, a także pozostałości drzewne po procesiepozyskania surowca. Pojęcie obejmie także pozostałości poprodukcyjne z zakładówprzerobu czystego drewna, a więc trociny, zrębki, zrzyny itp. Z kolei odpady zprodukcji płyt i mebli, papieru, remontów i budów będą mogły zostać uznane zadrewno energetyczne dopiero po spełnieniu kryteriów zawartych w ustawie oodpadach.

Rozporządzenie określa szczegółowe kryteria drewnaenergetycznego w postaci okrągłej i łupanej. Do najważniejszych zalicza sięwymiar: średnica górna poniżej 7 cm w korze dla surowca do 3 m długości;jednostronna krzywizna min. 12 cm/m lub w połowie tak duża wielostronna;zgnilizna miękka zajmująca powierzchnię min. 30% przekroju obu czół lub połowyjednego czoła; co najmniej 50% jednego czoła musiałyby zająć też brunatnica izaparzenie. Na cele energetyczne mogłoby być przeznaczone także drewno zezwęgleniami i ciałami obcymi.

SLV.