Ochrona przyrody – KE wzywa do ochrony przed gatunkami inwazyjnymi

Dziewięć państw, w tym Polska, zostało wezwanych przez Komisję Europejską do przyspieszenia wdrażania rozporządzenia UE w sprawie inwazyjnych gatunków obcych. Do tego grona zalicza się rośliny i zwierzęta, które zadomowiły się na obszarach poza swoim naturalnym zasięgiem, rozprzestrzeniając się szybko i wypierając gatunki rodzime. Pociąga to za sobą poważne skutki dla gospodarki i środowiska.

Fot. www.pxhere.com

Po wejściu w życie rozporządzenia (1 stycznia 2015 r.)państwa członkowskie miały wprowadzić sankcje odstraszające, a posiadająceregiony najbardziej oddalone zostały zobowiązane do przyjęcia szczegółowychwykazów inwazyjnych gatunków obcych dotyczących tych terytoriów ipoinformowania o tym Komisji. Wspomniane kraje (Cypr, Czechy, Francja, Grecja,Hiszpania, Irlandia, Polska, Portugalia i Słowacja) nie powiadomiły KE o swoichsankcjach lub o wykazach inwazyjnych gatunków obcych dla regionów najbardziejoddalonych. W związku z tym Komisja postanowiła skierować do każdego z nichwezwanie do usunięcia uchybienia, dając im dwa miesiące na udzielenieodpowiedzi. W przeciwnym razie może ona podjąć decyzję o wystosowaniuuzasadnionej opinii. Jest to formalne wezwanie do zapewnienia zgodnościprzepisów krajowych z prawem UE, zawierające wyjaśnienie, dlaczego zdaniemKomisji zostały naruszone przepisy prawa unijnego.

Projekt ustawy o gatunkach obcych, wdrażający przepisy UE oochronie przed gatunkami inwazyjnymi, od drugiej połowy sierpnia widnieje wwykazie Rządowego Centrum Legislacyjnego (od października jest na etapieopiniowania). Nowe prawo zastąpi obecne przepisy na ten temat zawarte w ustawieo ochronie przyrody. Zaktualizowane normy nie tylko wprowadzą wykazy obcychgatunków inwazyjnych, ale też pozwolą myśliwym na eliminowanie gatunkówniepożądanych przez cały rok, niezależnie od planów łowieckich. Z koleiwsiedlanie obcych gatunków łownych będzie wymagało zgody Ministra Środowiska.

Red.