
We wrześniu będziemy obchodzić 90. rocznicę rozpoczęcia restytucji żubra – gatunku, który z naturalnego środowiska w Polsce zniknął w 1919 roku. Odtwarzanie populacji największego ssaka Europy rozpoczęło się, gdy we wrześniu 1929 r. do zagrody w Puszczy Białowieskiej trafił samiec Borusse, a miesiąc później krowa Biserta. Dziś populacja białowieskich żubrów (po polskiej stronie Puszczy) liczy ponad 650 osobników, a w całym kraju mamy już blisko 1,9 tys. rogaczy.
Udaną restytucję będzie świętował m.in. Białowieski ParkNarodowy, w którego logo widnieje właśnie żubr. Inauguracją trwających cały rokobchodów jubileuszu był konkurs na logotyp „90 lat restytucji żubra w PuszczyBiałowieskiej”. Zwycięską pracę stworzyli Rafał Kowalczyk, dyrektor InstytutuBadania Ssaków PAN w Białowieży, i Tomasz Samojlik, znany głównie dzięki swoimobrazkowym przyrodniczym opowieściom dla dzieci.
Jubileusz uczczą też liczne publikacje. Nakładem BPN-uzostanie wydany album Zbigniewa Krasińskiego „Żubr – potęga i majestat”, wplanach jest też wydawnictwo poświęcone restytucji i kompendium nt. ochronytego ssaka. Na tym jednak nie kończą się działania: – W maju współorganizujemyw Białowieży konferencję poświęconą ochronie dzikich zwierząt na styku przyrodyi środowiska tworzonego przez człowieka, jeden z paneli będzie w pełnipoświęcony żubrom. We wrześniu weźmiemy udział w konferencji już w całościdotyczącej żubrów, organizowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,również w Białowieży. W planach mamy też oficjalne obchody z rekonstrukcjąhistoryczną przedstawiającą przywiezienie do Puszczy byka Borusse. Towydarzenie przygotujemy wspólnie z leśnikami z Lasów Państwowych, lecz jegoszczegóły pozostają jeszcze tajemnicą – wymienia Michał Krzysiak, dyrektorBPN-u.
SLV.