
Finlandia Gospodarstwo przerębowe nie lepsze od zrębowego Szwecja Szkółki Södry wolne od paliw kopalnych Białoruś – Kuba Zacieśnią współpracę w leśnictwie Turyngia, Niemcy Nie dają za wygraną
Gospodarstwo przerębowe nie lepsze od zrębowego
Gospodarka leśna ze stałym okapem drzewostanu nie jestkorzystniejsza ani dla ekosystemu leśnego, ani dla klimatu. Do takich wnioskówdoszła grupa 12 naukowców z fińskiego Instytutu Zasobów Naturalnych (Luke),którzy porównali gospodarstwo przerębowe z gospodarstwem zrębowym pod wielomaróżnymi względami.
Zgromadzone przez naukowców dane badawcze dotyczą wszystkichelementów obydwu sposobów zagospodarowania lasu, w tym np. cięć użytkowania selektywnego,trzebieży górnej, odnowienia naturalnego, cięć użytkowania rębnego, sadzenia isiewu. Jeśli gospodarstwo przerębowe ma dawać przyzwoity dochód, intensywnośćcięć użytkowania selektywnego musi być stosunkowo duża. Z tym wiążą sięnegatywne skutki dla walorów przyrodniczych lasu.
![]() |
Naukowcy Jari Hynynen (z lewej) i Sauli Valkonen przedstawili wyniki porównania gospodarstwa przerębowego ze zrębowym na konferencji zorganizowanej przez fiński Instytut Zasobów Naturalnych na początku października 2018 r. w Helsinkach |
Fot. Antti Ranki |
W rezultacie gospodarstwo przerębowe niekoniecznie górujenad gospodarstwem zrębowym pod względem bioróżnorodności. Jeśli chodzi omitygację zmian klimatu, to zdaniem fińskich naukowców nie ma różnic międzyobydwoma gospodarstwami. W jednym i drugim przypadku ostatecznie obowiązujereguła mówiąca, że im intensywniejsze użytkowanie, tym mniejsza akumulacjawęgla w lesie.
W gospodarstwie przerębowym stawia się na odnowienienaturalne. To ma być podstawą rentowności tego sposobu zagospodarowania lasu:można zaoszczędzić na przygotowaniu gleby, sadzeniu lub siewie i na innychczynnościach gospodarki leśnej. Wyniki odnowienia naturalnego muszą być jednakrzeczywiście dobre. Ponadto młode pokolenie w gospodarstwie przerębowym rośniewolno. W warunkach fińskich może osiągnąć wysokość 1,3 m nawet dopiero po 40–60latach. Tymczasem w gospodarstwie zrębowym drzewa w tym samym wieku mogą jużmieć dymensje bliskie wymiarów surowca tartacznego.
W przypadku drzewostanów świerkowych, rosnących wpołudniowej Finlandii na glebach mineralnych, produkcja drewna w gospodarstwieprzerębowym jest o 15–25% mniejsza od produkcji drewna w gospodarstwiezrębowym. W analogicznych badaniach szwedzkich obniżka wynosi 10–20%. Poza tymw gospodarstwie przerębowym drzewa, które pozostają w drzewostanie, bywająuszkadzane podczas cięć użytkowania selektywnego. Uszkodzenia wykazuje 10–20%drzew o średnich dymensjach. Znaczna liczba tych drzew traci wierzchołek.
Przeciętne prawdopodobieństwo szkód od czynników biotycznychi abiotycznych jest zasadniczo większe w gospodarstwie zrębowym. Wyjątekstanowi zgnilizna korzeni w drzewostanach świerkowych, która znajduje korzystnewarunki rozwoju w gospodarstwie przerębowym.
Źródło:www.smy.fi
Szkółki Södry wolne od paliw kopalnych

Szkółki leśne należące do Södry – gospodarczego zrzeszeniaprywatnych właścicieli lasów w południowej Szwecji – w pełni przestawiły się nadziałanie obywające się bez paliw kopalnych. Maszyny, urządzenia, pojazdy iinstalacje ogrzewnicze – wszystko zasilane jest już energią pochodzącą zeźródeł odnawialnych. – Wytrwałe dążenie do celu i ekologiczne inwestycje rzędu 10 mln koron szwedzkichprzyniosły rezultaty – mówi Johan Jonsson, szef firmy szkółkarskiej Södry.Cieplarnie, obiekty produkcyjne i pomieszczenia pracownicze są opalane peletempochodzącym z tartaków Södry lub ogrzewane energią geotermalną. Energiaelektryczna zużywana przez szkółki jest wytwarzana przez celulozownie Södry.Maszyny i pojazdy napędzane są paliwem HVO (uwodorniony olej produkowany zodpadowych tłuszczów roślinnych i zwierzęcych).
Södra zrzesza ok. 51 tys. prywatnych właścicieli lasów.Należą do nich posiadłości leśne o łącznej powierzchni 2,5 mln ha.
Członkowie Södry są także właścicielami koncernu leśno-drzewnego,w skład którego wchodzą trzy segmenty: Södra Skog (gospodarka leśna), SödraCell (przemysł celulozowy) i Södra Wood (przemysł drzewny). Wszystkie działyprodukcji Södry mają przestać zużywać paliwa kopalne do 2020 roku.
Źródło: www.sodra.com
Zacieśnią współpracę w leśnictwie
Przedstawiciele białoruskich i kubańskich władz podpisali wMińsku porozumienie o współpracy w zakresie dokształcania specjalistów leśnych.Współpraca ma obejmować wymianę doświadczeń, wiedzy technologicznej i informacjinaukowych. Kubańska delegacja przebywała z wizytą na Białorusi 18–24 września2018 roku. Zdaniem Kubańczyków białoruskie programy dokształcania i szkoleniaspecjalistów leśnych cechują się wyjątkowo wysoką jakością.
Źródło: eng.belta.by
Nie dają za wygraną
Pierwsze wyniki wczesnego wykrywania drzew zasiedlonychprzez korniki za pomocą dronów wyposażonych w kamerę na podczerwień,testowanego przez przedsiębiorstwo państwowe Lasy Turyngii, nie sązadowalające. Zbyt wysoki jest poziom błędów. Mimo to projekt badawczy będziekontynuowany, ponieważ istnieją jeszcze duże możliwości udoskonaleniatechnologii. Turyngeńscy leśnicy korzystają z know-how niemieckiej firmy Rucon(rolnicze i leśne zastosowania dronów). Testowana technologia bazuje na tym, żedrzewa zasiedlone różnią się od zdrowych obrazem spektralnym.
Lasy Turyngii mają w swojej pieczy 200 tys. ha lasówpaństwowych tego niemieckiego landu. Zatrudniają ok. 570 robotników i 720pracowników na stanowiskach nierobotniczych. Pozyskują rocznie ok. 1,3 mln m3drewna przy przyroście wynoszącym 2,28 mln m3 .
Źródło:www.thueringenforst.de
Pokazowe powierzchnie bezzrębowe
Lasy Republiki Czeskiej (LČR), zarządzające czeskimi lasamipaństwowymi, wydzieliły 25 pokazowych powierzchni bezzrębowego użytkowanialasu. W ciągu następnych kilkudziesięciu lat będą na nich pozyskiwane danedendrometryczne, ekonomiczne i ekologiczne. Współgospodarzem powierzchnibezzrębowych będzie organizacja Pro Sliva Bohemica – stowarzyszenie leśników i przyjaciółlasu propagujących gospodarkę leśną bliską procesów naturalnych.
Stan zdrowotny lasu, stabilność drzewostanów i pozostałeelementy oceny efektów użytkowania bezzrębowego będą określane co pięć lat. Zuwagi na zmianę klimatu i zjawisko suszy duże znaczenie będzie miałomonitorowanie zdolności retencyjnej. Powierzchnie bezzrębowe posłużą również doszkolenia pracowników LČR, leśników z innych gospodarstw leśnych oraz uczniówszkół leśnych i studentów leśnictwa.
Źródło:www.lesycr.cz
Opr. A.S.