
Potrzeba edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa powinna się dzisiaj wydawać leśnikom oczywistością. Napotyka ona jednak pewne problemy, jak chociażby dotarcie z wiedzą do wszystkich grup wiekowych. Naprzeciw temu wychodzi działające od listopada 2017 r. na terenie RDLP w Lublinie stowarzyszenie „Leśnicy dla Polski”. W jego zarządzie zasiadają trzej nadleśniczowie: Jacek Pomykała (Rozwadów), Stanisław Nawrocki (Józefów) i prezes Piotr Mróz (Biłgoraj).
Jako jedyna w naszym kraju organizacja tego typu związana zleśnictwem otrzymała 50 tys. zł grantu Ministerstwa Rodziny, Pracy i PolitykiSpołecznej ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum RozwojuSpołeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Operacyjnego Fundusz InicjatywObywatelskich na lata 2014–2020.
– Nie do końca byłem zadowolony z ograniczeń, jakimi jestobarczona edukacja przyrodniczo-leśna prowadzona w ramach struktur LasówPaństwowych. Brakowało nam elastyczności niezbędnej, by trafić do dorosłych ludzi– przyznaje Piotr Mróz. Jego zdaniem ważne jest przedstawienie kulisów pracyleśników nauczycielom, dziennikarzom, samorządowcom i uczniom szkół średnich,gdyż, jak słusznie zauważa: jedna przekonana osoba przekona następnych sto.
![]() |
Kurs strzelecki w ZSL w Biłgoraju zorganizowany przez Stowarzyszenie „Leśnicy dla Polski” |
Fot. arch. Nadleśnictwa Biłgoraj |
Uzyskane z ministerstwa środki stowarzyszenie przeznaczyłona realizację projektu „Aktywnie w lesie i o lesie – edukacja społeczna narzecz zrównoważonego rozwoju”. W jego ramach zrealizowano warsztaty „Jedendzień z pracy leśnika” przeznaczone dla nauczycieli przyrody, biologii,geografii, dziennikarzy i przedstawicieli władz lokalnych. Kameralne i terenowezajęcia odbyły się w nadleśnictwach Biłgoraj, Józefów, i Rozwadów.
– Społeczeństwo widzi nas w białych koszulach, którezakładamy raz w miesiącu na narady. W ten sposób nie pokażemy prawdy o naszejpracy. Nauczyciele byli zdziwieni, gdy pokazaliśmy im, jak rzeczywiście wyglądadzień z życia leśnika – wyjaśnia Piotr Mróz. Dzięki działaniom stowarzyszeniasłuchacze mieli się okazję zapoznać z zasadami prowadzenia gospodarki leśnej,znaczeniem drewna i organizacją leśnictwa w Polsce. Na tym jego aktywność sięnie kończy: – Ta forma działalności daje nam większą swobodę co do realizacjizadań, których nie moglibyśmy finansować w ramach edukacji prowadzonej przezLP. Pozwala też na pozyskiwanie środków z darowizn – tłumaczy nadleśniczy. Towłaśnie dzięki darowiznom w ub. roku stowarzyszenie zorganizowało szkoleniestrzeleckie w ZSL w Biłgoraju. Będzie ono powtarzane co roku dla uczniówczwartych klas. – Ubiegły pracowity rok przekonał mnie do takiej formydziałalności prospołecznej. Teraz chcemy rozszerzyć obszar działania, zwłaszczadotrzeć do społeczności Lublina – zapowiada prezes stowarzyszenia.