Nauka – Raport FAO nt. struktury własności lasów

Na posiedzeniu w Brukseli 14 grudnia Europejska Komisja Ekonomiczna ONZ (UNECE) i Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) opublikowały raport nt. struktury własności lasów w regionie UNECE. Składają się na niego kraje Ameryki Północnej, Europy, Kaukazu i Środkowej Azji.

Fot. Jakub Słowik

Bodźcem do podjęcia tematu był brak rozpoznania naukowego wtemacie, w przeciwieństwie do chociażby wiedzy o stanie i funkcjach lasów. Przywsparciu COST Action FACESMAP (Zmiana stanu posiadania gruntów leśnych wEuropie: Znaczenie dla zarządzania i polityki) i organizacji zrzeszającycheuropejskich właścicieli lasów ONZ na początku 2015 r. wystosowała ankietękompletującą dane krajowe i opinie ekspertów. W efekcie powstała publikacja„Stan posiadania lasów w regionie UNECE”.

Wydawnictwo wskazuje na złożoną strukturę własnościową lasówregionu, nawet biorąc pod uwagę wynoszącą 80% własność publiczną. WyłączającKanadę i Rosję, na które przypada 2/3 badanych lasów, drzewostany regionu są wniemal równej proporcji podzielone między dobra publiczne i prywatne, przy czymobiema formami własności zarządza się na podstawie różnorodnych przepisów.

Eksperci zwracają uwagę, że raport potwierdza podstawowezagrożenie prywatnego sektora leśnego w Europie, jakim jest parcelacjapowierzchni leśnej. – Dlatego polityka ramowa UE dotycząca sektora leśnegozawsze powinna uwzględniać możliwości właścicieli lasów i ich motywację przyzarządzaniu swoją własnością, by jak najlepiej wykorzystać ich silne strony.Uhonorowanie prawa własności odgrywa kluczową rolę dla zrównoważonego itrwałego zarządzania lasami – podkreśla FannyPomme Langue, sekretarz generalnaZrzeszenia Europejskich Właścicieli Lasów (CEPF).

Głównym owocem raportu jest interaktywna baza danych olasach regionu UNECE i ich formie własności dostępna pod adresem:www.w3.unece.org/PXWeb/en.

SLV.