
Pod koniec listopada na terenie gminy Radomyśl nad Sanem przeprowadzono akcję poszukiwania dzików padłych wskutek ASF. Epidemia tej choroby wciąż zagraża watahom dzików w regionie. To kolejny przykład wykorzystania dronów w praktyce leśnej. Poszukiwania prowadzono tym razem na wschód od drogi wojewódzkiej Dąbrowa Rzeczycka–Annopol przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego (BSP) firmy DJI, model Matrix 600 PRO użytkowanego przez Nadleśnictwo Leżajsk.
Z uwagi na złożony charakter zadania obserwacje wykonywanona niskim pułapie ok. 20 m nad powierzchnią ziemi przy użyciu precyzyjnejkamery Zenmuse x3. Na uwagę zasługuje fakt, że ok. 500 ha gruntów przeczesano wrekordowym czasie 2,5 godz.
Poszukiwania ułatwiał spory obszar terenów otwartych, codaje pewność dokładności działań związanych z zagrożeniem od ASF na tymterenie. Podobne akcje to tylko jeden z kierunków wykorzystania BSP –podkreślają specjaliści. Obecnie drony służą m.in. do oceny stanu zdrowotnegodrzew, identyfikując np. szkody od kornika ostrozębnego, są używane doszacowania szkód łowieckich, monitorowania zmian użytkowania gruntów,lokalizacji pożarzysk, pomiarów powierzchni do odnowienia i wielu innych.

Warto podkreślić, że to nie pierwsza taka akcja na tereniedyrekcji krośnieńskiej. Bezzałogowe statki powietrzne uczestniczyły m.in. wposzukiwaniach padniętych dzików na terenie gminy Cieszanów w NadleśnictwieLubaczów.
By zoptymalizować wykorzystanie bezzałogowych statkówpowietrznych, na terenie RDLP w Krośnie powstało siedem ośrodków obsługujących26 nadleśnictw, w których są wdrażane nowe rozwiązania technologiczne, np.testowany dron geoBZYG. Pracownicy ośrodków uczestniczą w szkoleniach z zakresuobsługi i wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych, zapoznają się znowymi technologiami oraz w coraz szerszym zakresie uczestniczą w zadaniachzwiązanych z wykorzystaniem BSP w gospodarce leśnej na terenie RDLP w Krośnie.
TomaszBełz, Agata Nowakowska