
Niemal 40% powierzchni Warszawy to tereny zielone. Stolica ma 27 lasów, 99 parków i dziesiątki różnego rodzaju zieleńców. W celu inwentaryzacji wszystkich dużych drzew i kontroli ich stanu powstaje specjalna mapa ich koron.
Na początku obejmie ona kompleksowo swoim zasięgiem teren Mokotowai Śródmieścia. Jej pierwsze opracowanie ma być gotowe do końca tego roku. Zaprzygotowanie projektu odpowiada firma MGGP Aero wraz z naukowcami zUniwersytetu Warszawskiego i Łódzkiego. Mapa stworzona na podstawie zdjęćlotniczych umożliwi zrobienie kompleksowego planu wszystkich drzew na terenieWarszawy. W jej zasobie znajdą się okazy, które mają powyżej 3 m wysokości ikoronę o powierzchni min. 7 m2. Mapa uwzględni również wszystkie terenyprywatne.

Jej zadaniem będzie dostęp do wielu różnych informacji nt.m.in. stanu zdrowia wybranych, cennych gatunkowo drzew. Ponadto dzięki niejbędzie można posiąść wiedzę o ich kondycji biologicznej (co ma znacząco wpłynąćna bezpieczeństwo mieszkańców), poznać zawartość wody w roślinach, stopieńprzebarwienia liści czy ich procentowy ubytek. W mapie znajdą się równieższczegółowe informacje o gatunkach drzew rosnących na terenach miasta orazwielkości ich koron. Nieustanna aktualizacja umożliwi wnikliwą obserwacjęprocesów i trendów w rozwoju miejskich drzew, w tym wpływu np. smogu na drzewaw stolicy. Stanie się tym samym doskonałym narzędziem do współpracy pomiędzyleśnikami, konserwatorem zieleni a innymi jednostkami odpowiedzialnymi zaplanowanie przestrzenne i rozwój infrastruktury. Zakończenie tworzenia mapymiejskich drzew przewidziano na 2020 rok. Koszt projektu to ok. 5 mln zł.
Przemysław Miller