Ochrona przeciwpożarowa – Nowa dostrzegalnia w Bornem-Sulinowie

Pożary to wciąż istotny problem polskich lasów, który dzięki skutecznemu systemowi wykrywania jest efektywnie ograniczany. Sieć dostrzegalni pożarowych w Lasach Państwowych podlega ciągłej modernizacji – w Nadleśnictwie Borne-Sulinowo (RDLP w Szczecinku) w leśnictwie Machliny wzniesiono żelbetową wieżę obserwacyjną.

Fot. Dorota Giedys

Nowy obiekt zastąpił nienadającą się do użytku drewnianądostrzegalnię wyłączoną z eksploatacji pod koniec 2015 roku. Przedsięwzięciezyskało współfinansowanie z POIiŚ 2014–20 w ramach projektu pn. „Kompleksowyprojekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie,przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożaramilasów”. Jest to już druga wieża betonowa w nadleśnictwie – pierwsza góruje nadlasem w leśnictwie Liszkowo. Nadleśnictwo zakwalifikowano do II kategoriizagrożenia pożarowego. Na palność lasów w Bornem-Sulinowie wpływa przedewszystkim ruch turystyczny, ale także działalność wojska.

Trzon nowej dostrzegalni wykonano metodą ślizgową. Technikata polega na zastosowaniu szybkowiążącego cementu do wytworzenia betonu o dużejwytrzymałości i wbudowaniu go w trzon metodą kubełkową przy użyciu ślizgu(szalunku) napędzanego hydraulicznie systemem pracy ciągłej, tj. 24 godz. nadobę. W ciągu doby można wybudować trzon na wysokość 3–4 m. Prace budowlanetrwały trzy miesiące. Opisana metoda jest wykorzystywana także w budowiesilosów, kominów przemysłowych czy filarów mostowych.

Całkowita wysokość wieży to 47 m, podest kabiny znajduje sięna wysokości 44 m. Średnica zewnętrzna trzonu wieży osiąga 2,6 m do wysokości10 m, natomiast powyżej – 2,4 m. Z uwagi na bezpieczeństwo ruchu lotniczegowieżę oznakowano światłami przeszkodowymi, zasilanymi z ogniw otowoltaicznych. „Serce”dostrzegalni przeciwpożarowej zostanie wyposażone w odpowiedni sprzęt, takijak: kolimator, lornetka, radiotelefon, telefon komórkowy, radioodbiornik orazmapa.

Odebranie wieży miało miejsce we wrześniu br., wkrótcenastąpi uroczyste otwarcie. Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł ok. 712tys. zł. Szacowany okres użytkowania obiektu to min. 40 lat. Od przyszłegosezonu kontrola lasów i pobliskich terenów będzie jeszcze bardziej skuteczna.

DorotaGiedrys

NadleśnictwoBorne-Sulinowo