
Szwecja Upublicznianie map cięć w lasach państwowych Niemcy Las Hambach: leśnicy po stronie ekologów Słowacja Sprzedaż biomasy po nowemu Litwa Transfer zbędnych nieruchomości
Wszyscy zarządcy szwedzkich lasów są zobowiązani dozgłaszania cięć użytkowania rębnego i trzebieży do konsultacji z Agencją Leśną– organem nadzorującym wykonywanie ustawy o lasach na całym terytorium Szwecji.Zgłoszenie trzeba złożyć co najmniej na sześć tygodni przed rozpoczęciem cięć.Agencji należy dostarczyć odpowiednią mapę oraz udzielić informacji o metodzieodnowienia lasu i planowanych środkach ochrony przyrody i bioróżnorodności.
![]() |
Zaznaczone na niebiesko kontury oznaczają zatwierdzone powierzchnie manipulacyjne cięć w lasach państwowych regionu Västerbotten |
Niegiełdowa spółka akcyjna Sveaskog, zarządzająca szwedzkimilasami państwowymi, zaczęła od czerwca 2018 r. upubliczniać w internecie swojezgłoszenia cięć, które zostały zatwierdzone przez Agencję Leśną po 1 stycznia2017 roku. W swoim portalu, w specjalnej sekcji mapowej (Karta Sveaskogsnaturvärdesbedömningar), spółka udostępniła na początek informacje dotycząceregionu Västerbotten. Sekcja ta ma być stopniowo rozwijana i sukcesywnieobejmować lasy państwowe w innych regionach Szwecji.
Powiększając dany fragment mapy regionu Västerbotten, możnasprawdzić, czy na wybranym obszarze znajdują się w lasach państwowychzatwierdzone powierzchnie manipulacyjne cięć. Kontury tych powierzchni sązaznaczone na niebiesko. Na mapę naniesione są też punktowe, liniowe i powierzchnioweobiekty o szczególnych walorach przyrodniczych, przeznaczone do pozostawienia.Kliknięcie obrysowanej powierzchni manipulacyjnej powoduje wyświetlenie ramki zpodstawowymi informacjami o drzewostanie, w tym także o przypadającej na 1 haliczbie drzew: cennych przyrodniczo, obumarłych stojących i obumarłychleżących. Podane są również współrzędne geograficzne drzewostanu.
Przed planowanymi cięciami użytkowania rębnego i trzebieżamiw starszych lasach Sveaskog ewaluuje wartość przyrodniczą danych powierzchnileśnych. Wyniki ewaluacji stanowią podstawę do rozstrzygania o tym, czy (i wjakim zakresie) las ma być dalej objęty gospodarką leśną, czy też powinienzostać całkowicie wyłączony z użytkowania ze względów przyrodniczych. Ewaluacjajest również pomocna w ustalaniu priorytetów w integracji ochrony przyrody zgospodarką leśną.
Obowiązująca od 2002 r. strategia Sveaskogu zakładaustanowienie obszarami chronionej przyrody 20% produkcyjnych lasów państwowychrosnących w położeniach niegórskich. Strategia ta jest realizowana w trojakisposób: przez wyłączanie lasów produkcyjnych z użytkowania, tworzenie tzw.ekoparków (ogniska bioróżnorodności w stosunku do obszarów przyległych) i przezpozostawianie do spontanicznego rozwoju cennych obiektów przyrodniczych wlasach gospodarczych. Niegórskie lasy produkcyjne wyłączone z użytkowaniazajmują łącznie powierzchnię 300 tys. ha. Sveaskog zarządza nimi we współpracyz organizacją ekologiczną WWF i Szwedzkim Towarzystwem Ochrony Przyrody. Wekoparkach niegórskich 80 tys. ha lasów jest wyłączonych z użytkowania. Równieżw tym przypadku Sveaskog współpracuje z organizacją WWF. Cenne obiekty w lasachgospodarczych, przeznaczone do spontanicznego rozwoju ze względówprzyrodniczych, zajmują łącznie powierzchnię ok. 220 tys. ha, z czego 45 tys.ha znajduje się na powierzchniach, które były przedmiotem użytkowania rębnegodo 31 grudnia 2017 r., a 175 tys. ha – na powierzchniach, których użytkowanierębne jest przewidziane po tym terminie. Ochrona cennych obiektów przyrodniczychw lasach gospodarczych podlega audytowi FSC.
Źródło:www.sveaskog.se
Związek Leśników Niemieckich (BDF) krytykuje planowanykarczunek 100 ha lasu Hambach, należącego do kopalni węgla brunatnego RWE. WedługBDF nie ulega kwestii, że węgiel brunatny jest wyjątkowo szkodliwy dla klimatu.Kopalnia RWE i rząd landu Nadrenia Północna-Westfalia, który zezwala naudostępnianie nowych pokładów węgla brunatnego, próbują stosować taktykę faktówdokonanych, podczas gdy w Berlinie specjalna komisja federalna opracowuje planodejścia Niemiec od wydobywania i energetycznego użytkowania węgla.
![]() |
Niemiecka policja w zdecydowany sposób usunęła ekologiczne blokady w lesie Hambach. Podczas likwidowania obozowiska jeden z obrońców przyrody poniósł śmierć, co poskutkowało tymczasowym wstrzymaniem działań policji Fot. www.youtube.com/Einsatzfahrten und so |
W związku z tym planem dziś nie wiadomo, czy węgiel brunatnyzalegający pod lasem Hambach w ogóle będzie jeszcze potrzebny.
Konflikt wokół lasu Hambach to coś więcej niż spór osiedlisko leśne. W kontekście uzgodnionych celów klimatycznych sensownośćdalszego wydobywania i spalania węgla brunatnego w elektrowniach jest wysocewątpliwa. – Zwrot w energetyce to wielkie wyzwanie. Metoda faktów dokonanychnie załagodzi konfliktu – mówi Ulrich Dohle, przewodniczący BDF.
Las Hambach ma duże walory ekologiczne jako siedlisko naglebach dotychczas niezagospodarowanych rolniczo, ale wbrew temu, co na ogółgłoszą media głównego nurtu, nie jest prastarą, liczącą 12 tys. lat puszczą,lecz pozostałością dawnych lasów gminnych, użytkowanych w sposób uregulowany conajmniej od XVI wieku. W 1978 r. udziały gmin w lesie Hambach nabyła kopalnia węglabrunatnego. Od tego czasu jest on stopniowo karczowany. Jego całkowitapowierzchnia wynosi obecnie ok. 200 ha. Las Hambach nie ma statusu chronionegoobiektu przyrodniczego (ekolodzy uważają, że był wart zgłoszenia do sieciNatura 2000).
Źródło:www.forstpraxis.de
Lasy Republiki Słowackiej (LSR), zarządzające słowackimilasami państwowymi (ok. 900 tys. ha), wprowadziły nowe zasady sprzedaży biomasyleśnej. Umowy z odbiorcami biomasy, które dotychczas obwiązywały przez trzymiesiące, będą zawierane na okresy o różnej długości. Umowy o najdłuższymokresie obowiązywania (pięć lat) mają być podpisywane z tymi odbiorcami, którzy są zarazem użytkownikami biomasy względnie pozostają w bezpośrednichstosunkach umownych z użytkownikami biomasy lub którzy są jej przetwórcami.Dodatkowym warunkiem jest znajdowanie się zakładu użytkownika biomasy wodległości nie większej niż 100 km od miejsca, z którego pochodzi surowiec.
– Zawieranie takich umów ze stabilnymi partneramibiznesowymi, dysponującymi odpowiednim zapleczem technicznym, traktujemy takżejako ważny element ochrony i higieny lasów dotkniętych klęskową gradacjąkornika. Zarazem umożliwiamy naszym partnerom rozwijanie się i inwestowanie wmodernizację wyposażenia technicznego oraz tworzymy podstawy stabilizacji ichfirm pod względem zabezpieczenia społecznego pracowników – mówi Tomáš Klouček,dyrektor handlowy LSR.
Źródło:www.lesy.sk
Transfer zbędnych nieruchomości
Na mocy decyzji rządu Litwy litewskie Państwowe Gospodarstwo Leśne (VMU) przekazało do Banku Mienia(Turto bankas) – przedsiębiorstwa państwowego sprawującego centralny zarząd nadlitewskim mieniem państwowym – 115 zbędnych nieruchomości, w tym budynki i lokale mieszkalne, budynki gospodarcze i domy wypoczynkowe. – W trakcie restrukturyzacji lasów państwowych stwierdziliśmy, żewiele nieruchomości nie jest wykorzystywanych zgodnie z naszymi zasadniczymifunkcjami. Niektóre budynki administracyjne stały się zbędne po scaleniunadleśnictw lub zmianie ich zasięgu terytorialnego – wyjaśnia MariusPulkauninkas, dyrektor VMU.
Część budynków i lokali mieszkalnych jest najmowana. Bankprzejął te nieruchomości wraz z umowami najmu. W przyszłości niektóre przejętebudynki i lokale zostaną prawdopodobnie sprzedane na aukcji, a pozostałe –zagospodarowane na inne potrzeby państwa litewskiego.
Źródło:www.vivmu.lt
Opr.A.S.