
Szwecja Biologiczne zwalczanie szkodników brzozy Czechy Testują system pomiarowy firmy Dralle Austria Klęskowe gradacje kornika Litwa Sprzedaż drewna z lasów państwowych Federacja Rosyjska Spadek pozyskania drewna
Södra – gospodarcze zrzeszenie prywatnych właścicieli lasóww południowej Szwecji – założyła jesienią 2017 r. pierwszą w tym kraju krytąplantację nasienną brzozy. Obiekt ten znajduje się na terenie należącej doSödry szkółki leśnej w miejscowości Falkenberg. Zaletą uprawy krytej jestmaksymalne ograniczenie możliwości zapylania obcego (dzięki wcześniejszemukwitnieniu takiej plantacji) i tym samym utrzymanie wysokiej jakościgenetycznej nasion dostarczanych przez wyselekcjonowane szczepy brzozy. Jednakw warunkach cieplarnianych szybko rozwijają się także szkodniki. Do ichzwalczania Södra stosuje metodę biologiczną: liczebność populacji szkodliwychowadów regulują drapieżne roztocza. – Do proekologiczności przywiązują wagęzarówno nasi klienci, jak i nasi właściciele. Wymagania w tym zakresie, którymmusimy sprostać jako dostawcy, stają się coraz większe – mówi Johan Jonsson,szef firmy szkółkarskiej Södry.
![]() |
Pożyteczne organizmy rozprzestrzeniają się z woreczków, które są wieszane na drzewkach Fot. Arch. Södra |
Södra zrzesza ok. 51 tys. prywatnych właścicieli lasów.Należą do nich posiadłości leśne o łącznej powierzchni 2,5 mln ha. CzłonkowieSödry są także właścicielami koncernu leśno-drzewnego, w skład którego wchodzątrzy segmenty: Södra Skog (gospodarka leśna), Södra Cell (przemysł celulozowy)i Södra Wood (przemysł drzewny).
Źródło:www.sodra.com
Lasy Republiki Czeskiej (LČR), zarządzające czeskimi lasamipaństwowymi, testują od maja 2018 r. fotooptyczny system pomiaru drewnastosowego, oferowany przez duńską firmę Dralle. – Po półrocznych próbacheksploatacyjnych będzie jasne, czy zdecydujemy się na pełne wdrożenie systemufirmy Dralle do praktycznego stosowania. Jeżeli testy wypadną pomyślnie,ogłosimy przetarg na zakup tego sprzętu – mówi Tomáš Pospíšil, tymczasowy szefLČR.
W fotooptycznym systemie pomiarowym firmy Dralle kamerystereo, zamontowane na dachu samochodu, mierzą w trakcie jazdy powierzchnięczół stosów, na podstawie której określana jest miąższość drewna. Funkcjalokalizacji GPS ustala położenie stosów. Wszystkie dane są niezwłoczniepublikowane na serwerze, do którego mają dostęp użytkownicy systemu – leśnicy iich partnerzy handlowi. W samochodzie zainstalowany jest tablet z odpowiednimoprogramowaniem. Silne reflektory LED pozwalają na pomiar drewna praktycznie wkażdych warunkach atmosferycznych o każdej porze doby. Jeden zestaw pomiarowyosiąga wydajność rzędu 300 tys. m3 rocznie. System ten wykorzystują także polskie Lasy Państwowe. Okazałsię pomocny w odbiórce drewna na terenie zeszłorocznych wiatrołomów.
Źródło:www.lesycr.cz
W austriackich lasach, w których rocznie pozyskuje się ok.17 mln m3 drewna, kornik zasiedlił w ub. roku drzewa o łącznej miąższości kilkumln m3. W 2018 r. straty od tego szkodnika mogą być równie duże. Najtrudniejszasytuacja jest w landach Dolna Austria (1,8–2,2 mln m3 drewna kornikowego) iGórna Austria (ok. 1 mln m3). Na rynku obserwowany jest spadek cen drewna.
Austriackie władze uruchomiły specjalny program pomocywłaścicielom lasów dotkniętych gradacjami kornika. Za rejony klęskowe zostałyuznane obszary, na których szkodniki owadzie zniszczyły co najmniej 20%potencjału produkcyjnego lasów. Program, którego fundusz sięga 3 mln euro, jestfinansowany przez Unię Europejską (50%), związek krajów austriackich (30) iposzczególne landy (20%). Wsparcie finansowe przeznaczane jest przede wszystkimna szybką wyróbkę i wywóz zasiedlonego drewna z lasów oraz na zakładaniespecjalnych składnic tego surowca.
Źródło:www.forstpraxis.de
Fot. www.pxhere.com
Litewskie Państwowe Gospodarstwo Leśne (VMU) sprzedajezdecydowaną większość (ok. 90%) drewna w ramach umów wieloletnich (maks.dziesięcioletnich) i półrocznych, zawieranych ze zwycięzcami aukcjielektronicznych. Aukcje te są od 1 stycznia 2018 r. przeprowadzane co pół rokuna platformie internetowej https://emps.baltpool.eu. Informacje o ich wynikachsą publikowane na stronie internetowej www.baltpool.eu. Na umowy wieloletnie ipółroczne, zawierane w drodze aukcji, przypada odpowiednio ok. 60 i 30% drewnazbywanego przez VMU. Sprzedaż na bieżących aukcjach elektronicznych obejmujeok. 5% drewna. Reszta surowca jest sprzedawana poza internetem.
Elektroniczne aukcje drewna okrągłego i energetycznego,oferowanego przez VMU do sprzedaży w ramach umów obejmujących drugie półrocze2018 r. i umów wieloletnich zakończyły się 29 maja 2018 roku. Nabywców znalazło99,42% oferty, której łączny wolumen wynosił 589,9 tys. m3. Rozmiar i wartośćsprzedaży w ramach umów na drugie półrocze 2018 r. kształtowały się na poziomieodpowiednio 562,6 tys. m3 i 28,85 mln euro. Cena średnioważona wzrosła wewszystkich grupach sortymentów poza drewnem tartacznym w stosunku do wynikówaukcji na pierwsze półrocze 2018 roku. Rozmiar i wartość sprzedaży w ramachumów wieloletnich wyniosły odpowiednio 23,8 tys. m3 i 914 tys. euro. Również wtym przypadku cena średnioważona wzrosła we wszystkich grupach sortymentów pozadrewnem tartacznym.
Średnioważona cena drewna sprzedanego na bieżących aukcjachelektronicznych w maju 2018 r. wyniosła 47,35 euro/m3. W maju 2017 r. było to37,75 euro/m3. W pierwszym półroczu 2018 r. VMU sprzedało 1,75 mln m3 drewna ołącznej wartości 86 mln euro.
Źródła:www.baltpool.eu; www.vivmu.lt
Jak poinformowała Federalna Agencja Gospodarstwa Leśnego„Rosleschoz”, pozyskanie drewna w Rosji zmniejszyło się z 213,8 mln m3 w 2016r. do 212,4 mln m3 w 2017 roku. To pierwszy spadek rosyjskiego pozyskania potrzech latach nieprzerwanego wzrostu. W latach 2014 i 2015 w lasach Rosji pozyskanoodpowiednio 202,8 mln m3 i 205,1 mln m3 drewna.