Z zagranicy 17/2018

Niemcy Przynęcali wilki w Polsce? Słowacja Renegocjacja umów z odbiorcami drewna Szwecja Koszty gospodarki leśnej w 2017 roku Litwa Sprawa nadleśnictwa Olita w prokuraturze Austria Walne zgromadzenie CEPF

Niemcy
Przynęcali wilki w Polsce?

Fot. www.pxhere.com

Jak poinformował niemiecki portal Südwest Presse Online(swp.de), oferująca wycieczki fotograficzne agencja turystyczna Naturblick,która ma swoją siedzibę w Düsseldorfie, reklamowała się, twierdząc, żeutrzymuje w Beskidach Wschodnich nęciska, na których każdego dnia przez cały rok wykładana jest dziczyzna.Nęciska te miały stale odwiedzać wilki, niedźwiedzie i ptaki szponiaste.Właściciel agencji, zapytany o tę sprawę przez portal swp.de w kontekście ataku wilka nadzieci w woj. podkarpackim, zaprzeczył temu, że firma przynęca wilki w celach fotograficznych. Jej internetowe reklamy wycieczekdo Beskidów Wschodnich były jednak ilustrowane właśnie zdjęciami wilków.

Obecnie w Niemczech podejmowane są inicjatywy ustawodawcze,których celem jest wprowadzenie kar pieniężnych za przynęcanie wolno żyjącychwilków na potrzeby fotografowania. W landzie Dolna Saksonia odpowiednierozporządzenie ma zostać przyjęte jeszcze w tym roku.

Źródło:www.jagderleben.de

Słowacja
Renegocjacja umów z odbiorcami drewna

Lasy Republiki Słowackiej (LSR), zarządzające słowackimilasami państwowymi (ok. 900 tys. ha), zakończyły kilkumiesięczną renegocjacjęumów z firmą Wood Working s.r.o. – przedsiębiorstwem tartacznym z główną siedzibą w Czadcy. W 2010 r. spółka Wood Workingzawarła z LSR dziesięcioletni kontrakt, którego przedmiotem była dzierżawapaństwowych tartaków w miejscowościach Klin, Powaska Bystrzyca, Kláštor podZnievom i Rużomberk. Z kontraktem na dzierżawę powiązana była umowa kupna 200 tys. m3 drewna rocznie (po 50 tys. m3 na każdydzierżawiony tartak).

W wyniku renegocjacji umów zakończona została dzierżawatartaków w miejscowościach Klin, Powaska Bystrzyca i Kláštor pod Znievom. Jednocześnie radykalnie został obniżony poziomdostaw państwowego surowca drzewnego do firmy Wood Working. W 2018 r. LSRdostarczą spółce 101 tys. m3, w 2019 r. – nie więcej niż 50 tys. m3, a w 2020 r. – zaledwie 8 tys. m3.

Renegocjacja umów z firmą Wood Working jest elementemrealizacji nowej strategii handlowej LSR. Zgodnie z nią słowackie lasypaństwowe starają się zapewnić słowackim przetwórcom drewna tartacznego ipapierówki dostawy surowca na poziomie 45% ich rzeczywistych mocy przerobowych,zawierając z poszczególnymi przedsiębiorstwami umowy średnioterminowe.Podstawowe warunki zawierania wszystkich umów mają być jednakowe. Podpisanewcześniej z wybranymi przedsiębiorstwami specjalne kontrakty dziesięcioletnie,takie jak ten z firmą Wood Working, znalazły się na cenzurowanym.

Źródło:www.lesy.sk

Szwecja
Koszty gospodarki leśnej w 2017 roku

Agencja Leśna opublikowała w czerwcu 2018 r. dane o kosztachpozyskania drewna i prac hodowlanych, notowanych w 2017 r. w dużychgospodarstwach leśnych w Szwecji. Statystyka wykazuje, że w skali całego krajułączne koszty pozyskiwania drewna w ramach cięć użytkowania rębnego i trzebieżymarginalnie zmalały w porównaniu z poziomem z 2016 roku. W okresie 2007–17 kosztycięć rębnych i trzebieży wzrosły natomiast odpowiednio o 22% i 31%. W 2017 r. kosztyhodowli lasu zwiększyły się o 1% w północnej i o 4% w południowej częściSzwecji. Z kolei w latach 2007–17 koszty hodowli lasu wzrosły w skali całegokraju o 36%.

Podstawowym zadaniem szwedzkiej Agencji Leśnej jestmonitorowanie wykonywania ustawy o lasach, nakładającej na ich właścicieliobowiązek prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej.

Ponadto instytucja ta administruje funduszami subsydiów dlaprywatnych właścicieli lasów, zajmuje się doradztwem fachowym i pełni funkcjęurzędu statystycznego, odpowiedzialnego za trzy działy statystyki leśnictwa(produkcja, zatrudnienie i aspekty ekologiczno-społeczne). Działalność AgencjiLeśnej, w której pracuje ok. 800 osób, jest w znacznej części finansowana zbudżetu państwa i funduszy publicznych. Jednak w jej strukturze wyodrębnionajest również samofinansująca się jednostka Produkty i Usługi, która m.in.prowadzi szkolenia.

Źródło:www.skogsstyrelsen.se

Litwa
Sprawa nadleśnictwa Olita w prokuraturze

Litewskie Państwowe Gospodarstwo Leśne (VMU) złożyło w czerwcu2018 r. do Prokuratury Generalnej Litwy zawiadomienie o możliwości popełnieniaprzestępstwa w nadleśnictwie państwowym Olita. Wewnętrzna inspekcja,przeprowadzona w Olicie, wykazała poważne naruszenia zasad gospodarki drewnem iprowadzenia dokumentacji. Wg VMU charakter tych naruszeń sugeruje, że są onewynikiem umyślnych działań na szkodę nadleśnictwa. Wykryte zostały m.in.znaczne rozbieżności między rzeczywistym a wykazywanym w dokumentacji rozmiarempozyskania drewna w kilku leśnictwach.

W Państwowym Gospodarstwie Leśnym nie będzie miejsca nażadne nielegalne działania. Przedsiębiorstwo sprawuje pieczę nad wielkimmajątkiem państwowym – litewskimi lasami. Jesteśmy zobowiązani do zarządzanianimi w sposób zrównoważony i rzetelny.Jako szef firmy zastosuję wszystkie legalne środki niezbędne do zapewnienia jej transparentnego i odpowiedzialnego działania. Będziemyreagować na każde doniesienie o domniemanych nieuczciwych praktykach – zapewniaMarius Pulkauninkas, dyrektor VMU.

Źródło:www.vivmu.lt

Austria
Walne zgromadzenie CEPF

Tegoroczne walne zgromadzenie Konfederacji EuropejskichWłaścicieli Lasów (CEPF) odbyło się w Wiedniu 5–7 czerwca. Zgromadzenie wybrałoHuberta de Schorlemera na przewodniczącego CEPF na następną dwuletnią kadencję.Piastujący to stanowisko od 2012 r. de Schorlemer, który jest zarazemprzewodniczącym Luksemburskiego Stowarzyszenia Prywatnych Właścicieli Lasów,zapowiedział, że w latach 2018–20 chciałby się skoncentrować w szczególności napozyskiwaniu unijnych środków finansowych na działalność organizacji drobnychprywatnych właścicieli lasów i na dopłaty do odnowień.

CEPF to zjednoczenie narodowych zrzeszeń właścicieli lasów wEuropie, sięgające swoimi początkami 1961 roku. Reprezentuje ono interesyleśnictwa prywatnego. Wśród 24 członków CEPF, pochodzących z 19 krajów, nie majak dotąd Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych (PZZL). Przyszłoroczne walnezgromadzenie CEPF będzie miało miejsce w Portugalii.

Źródło:www.cepf-eu.org

Opr. A.S.