
Zdaniem Komisji Europejskiej Polska nie zapewnia odpowiedniej ochrony obszarom sieci Natura 2000. Komisja wystosowała 19 lipca wobec naszego kraju tzw. Formalne Ostrzeżenie, na dostosowanie się do którego rząd ma dwa miesiące. Organ zwraca uwagę, że zgodnie z europejskimi przepisami plany i działania związane z gospodarką leśną na obszarach chronionych muszą zostać poddane ocenie skutków przed wydaniem ewentualnego zezwolenia. Tymczasem zdaniem KE niedawne zmiany w prawie polskim wprowadziły wyłączenia w odniesieniu do działań związanych z gospodarką leśną, które naruszają wymagany system ochrony.
Podważany jest tu zapewne zapis, który pojawił się w ustawieo lasach 1 stycznia 2018 r., mówiący o tym, że gospodarka leśna wykonywanazgodnie z wymogami dobrej praktyki nie narusza przepisów dotyczących ochronyprzyrody.
![]() |
KE ma obawy odnośnie do wpływu ostatnich zmian w polskim prawie na ochronę obszarów Natura 2000 Fot. www.wikipedia.org/MOs810 |
Ponadto KE zarzuca Polsce brak odpowiedniego dostępuspołeczeństwa w odniesieniu do sądownego podważania pul. Może to być nawiązaniedo decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, w myśl której zatwierdzenie pulprzez Ministra Środowiska nie ma charakteru decyzji administracyjnej, dlategonie może podlegać ocenie sądów administracyjnych. Tymczasem znawcy prawaleśnego podkreślają, że możliwość sądowego zaskarżania pul doprowadziłaby doparaliżu gospodarki leśnej.
Oprócz Polski KE wystosowała w tym miesiącu podobne zarzutywobec innych państw. Słowacji zarzuca się nienależytą ochronę ptaków i spadekliczebności głuszca, zaś w stronę Szwedów skierowano zarzut o nienależytewprowadzenie dyrektywy o odpowiedzialności za środowisko, tzw.zanieczyszczający płaci.
SLV.