
Szkocja, Wielka Brytania Restrukturyzacja leśnictwa Austria Pozyskanie drewna w 2017 roku Bawaria, Niemcy Obniżają pozyskanie drewna Czechy Susze dają się lasom we znaki Austria Leśne 2018 piwem z nutą dzikiej gruszki Słowacja Gradacje kornika problemem ogólnospołecznym
Restrukturyzacja leśnictwa
Szkocki parlament przyjął w marcu 2018 r. nową ustawę oleśnictwie i gospodarce gruntami. Do głównych celów nowego prawa należązwiększenie efektywności użytkowania gruntów stanowiących własność publicznąoraz podniesienie poziomu rozliczalności, transparentności i spójności działańw tej sferze. W związku z tym planowana jest także zmiana struktury szkockiegoleśnictwa.
Komisja Leśna Szkocji, która obecnie stanowi odrębną gałąźadministracji państwowej, ma zostać włączona do szkockiego aparatu rządowego istać się wydziałem leśnictwa w resorcie rozwoju obszarów wiejskich. Wydział tenbędzie się zajmował kształtowaniem polityki leśnej, nadzorowaniem gospodarkileśnej, doradztwem fachowym i administrowaniem subwencjami dla lasów prywatnych.Zarządzające szkockimi lasami państwowymi Gospodarstwo Leśne Szkocji, któredziś stanowi agencję wykonawczą Komisji Leśnej, zostanie do kwietnia 2019 r.przekształcone natomiast w agencję o nazwie Leśnictwo i Grunty Szkocji ipodporządkowane bezpośrednio szkockiemu rządowi. Jak sama nazwa wskazuje, nowaagencja będzie miała szerszy zakres działania.
Obecne Gospodarstwo Leśne Szkocji ma w swojej pieczy 640tys. ha gruntów państwowych, w tym 471 tys. ha lasów. Zatrudnia ok. 760 pracowników.Na rynek dostarcza rocznie przeszło 3,5 mln m3 drewna. Powierzchnia wszystkichlasów Szkocji wynosi 1,55 mln ha.
Źródło:www.scotland.forestry.gov.uk
Pozyskanie drewna w 2017 roku
![]() |
Fot. www.pxhere.com |
W austriackich lasach pozyskano w ub. roku 17,65 mln m3drewna. To o 5,3% więcej niż w 2016 r. i o blisko 2% więcej odśredniej pięcio- i dziesięcioletniej. Udział drewna poklęskowego w całościpozyskania wyniósł 36,7%. Masa tego drewna była o 20,9% większa niż w 2016roku. Struktura sortymentowa pozyskania kształtowała się następująco: drewnotartaczne 54%, drewno do przerobu przemysłowego 18%, drewno energetyczne 28%.Drewno iglaste stanowiło 83% pozyskanego surowca drzewnego.
Obecnie intensywność użytkowania przyrostu austriackichlasów sięga 85%. Nie bez znaczenia są tutaj wyjątkowo duże ilości drewnapohuraganowego i pokornikowego. Dane o pozyskaniu drewna w Austrii opublikowałotamtejsze Ministerstwo Zrównoważonego Rozwoju i Turystyki.
Źródło:www.waldverband.at
Obniżają pozyskanie drewna
Bawarskie Lasy Państwowe (BaySF), największe niemieckiepaństwowe gospodarstwo leśne (756 tys. ha lasów), obniżyły o 200 tys. m3 pozyskaniedrewna planowane na 2018 rok. Jego rozmiar, który normalnie sięga 4,9 mln m3,wynosi po redukcji 4,75 mln m3. To najniższy masowy etat cięć od czasuprzekształcenia bawarskiej administracji lasów państwowych w przedsiębiorstwo(2005 r.). W związku z tym zysk BaySF może się zmniejszyć z 54 mln do 26 mlneuro.
Ograniczone zostało przede wszystkim pozyskiwanie świeżegodrewna iglastego. Powodem tego jest nadpodaż surowca na niemieckim rynku drewnawskutek wyróbki ogromnych ilości drewna poklęskowego, pojawiającego się wlasach w następstwie zmiany klimatu. Wzrost przeciętnej temperatury wpowiązaniu ze zwiększeniem się masy drewna pohuragnowego (styczniowa wichuraFryderyka pozostawiła po sobie ok. 12 mln m3 wiatrowałów i wiatrołomów wniemieckich lasach) skutkuje intensywnym rozmnażaniem się kornika, które możeprzyjąć rozmiary klęskowe. Ograniczenie pozyskania drewna świeżego iskoncentrowanie się na wyróbce drewna poklęskowego jest środkiem aktywnejochrony lasu i zarazem działaniem solidarnościowym, mającym na celu odciążenierynku drewna. Podstawowym instrumentem reakcji na zmianę klimatu pozostaje wBaySF przebudowa drzewostanów w kierunku ich uelastycznienia klimatycznego.
Źródło: www.baysf.de
Susze dają się lasom we znaki
W Europie Środkowej zmiana klimatu objawia się od kilku latm.in. w suszach. Ludziom jeszcze wody nie brakuje, ale lasom tak. W czeskichlasach państwowych, którymi zarządza przedsiębiorstwo Lasy Republiki Czeskiej(LČR), w ub. roku pozyskano siedmiokrotnie więcej drewna poklęskowego niż przed20 laty. Wyrobionych zostało prawie 5 mln m3 takiego surowca (całkowite pozyskaniedrewna w LČR kształtuje się na poziomie 8 mln m3).
![]() |
Uprawa leśna w rejonie Vítkova. Brak wody szczególnie daje się we znaki odnowieniu lasu. W niektórych częściach kraju wynikła z suszy gradacja kornika drukarza przybrała rozmiar klęski Fot. Arch. LČR |
– Wody najbardziej brakuje świerkom, które mają płytkisystem korzeniowy. Przy dłuższym braku opadów i następującym po nim spadkupoziomu wody gruntowej świerk ulega osłabieniu najszybciej ze wszystkichgatunków drzew. Woda jest mu także potrzebna do wytwarzania żywicy jako środkaobronnego. Bez wody świerk traci zdolność obrony przed szkodnikami, toteż onego zabijają – wyjaśnia Jiří Groda, leśniczy z Vítkova w regioniemorawsko-śląskim.
– Naszym celem jest ochrona lasu przed kornikiem poprzezodpowiednio wczesne wynajdywanie i wyrabianie drzew zasiedlonych orazzakładanie w lasach upraw mieszanych, które będą bardziej odporne na zmianęklimatu. O ile jeszcze w 2008 r. w rejonie Vítkova udział świerka w składzieupraw sięgał 28%, o tyle dziś wynosi on zaledwie 17%. Znacznie wzrósł natomiastudział gatunków drzew liściastych, który obecnie osiągnął poziom 71% –dopowiada Tomáš Pospíšil, tymczasowy szef LČR, który zastąpił na tym stanowiskuDaniela Szóráda, odwołanego w maju 2018 r. za brak skuteczności wpowstrzymywaniu klęskowej gradacji kornika.
Leśnicy z LČR zaplanowali na wiosnę 2018 r. wyłożenie 200tys. drzew pułapkowych i wystawienie 40 tys. pułapek na kornika. Na te i innedziałania z zakresu ochrony lasu przed szkodnikami przeznaczyli w sumie 192 mlnCZK (ok. 32 mln zł). Najtrudniejsza jest sytuacja na północnych Morawach iŚląsku Czeskim. 112 spośród 850 leśnictw LČR zostało uznanych za klęskowe wstopniu co najmniej lokalnym.
Źródło:www.lesycr.cz
Leśne 2018 piwem z nutą dzikiej gruszki
Spółka akcyjna Austriackie Lasy Związkowe (ÖBf),zarządzająca lasami państwowymi Republiki Austrii, od ośmiu lat warzy wewspółpracy z mistrzem piwowarskim Axelem Kiesbye koneserskie piwo Leśne.Każdego roku smak trunku jest wzbogacany o inny dodatek pochodzący z lasów ÖBf.W 2018 r. będą nim kwiaty, liście i pędy dzikiej gruszy. Zostały one zebrane wmaju w leśnictwie Wildalpen. – W tym roku po raz pierwszy oprócz liści ikwiatów dodajemy do piwa także podpiekane zrębki z drewna dzikiej gruszy isuszone owoce – mówi Axel Kiesbye.
Leśne 2018 będzie sprzedawane od października br. wbutelkach o pojemności 0,75 i 0,33 l oraz w małych beczkach. Ze względu nastosunkowo dużą zawartość alkoholu będzie mogło leżakować przez wiele lat.Spółka ÖBf zaczęła produkować limitowane partie piwa Leśnego w 2011 r. –Międzynarodowym Roku Lasów. Podstawowym dodatkiem do warzenia pierwszychroczników piwa Leśnego były młode pędy, szyszki, nasiona lub żywica drzewleśnych – jodły (2011), limby (2012), modrzewia (2013), sosny czarnej (2014) iświerka (2015). W 2016 r. dodatkiem były gałązki, igły i szyszkojagody alpejskiej odmiany jałowca, a w 2017 r. –kwiaty czeremchy zwyczajnej.
Fot. ÖBf-Archiv/Wolfgang Simlinger
Źródło:www.bundesforste.at
Gradacje kornika problemem ogólnospołecznym
Słowackie lasy świerkowe są w sposób wyraźnie nasilonyatakowane przez kornika drukarza od przeszło 10 lat. Biorąc pod uwagępodniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożeń związanych zklęskowymi gradacjami szkodnika, państwowe przedsiębiorstwo Lasy RepublikiSłowackiej (LSR), zarządzające słowackimi lasami państwowymi, rozpoczęłorealizację kampanii edukacyjnej pn. „Z pułapkami do lasu”. Leśnicyprzedstawiają w niej gradacje kornika jako problem ogólnospołeczny. Swojeprzesłanie w formie filmów wideo przesyłają do szkół szczebla podstawowego iśredniego. Oprócz informacji o drzewostanach świerkowych i atakowaniu ich przez kornika drukarza filmy zawierająkonkretne wiadomości z zakresu czynnej ochrony lasu. – W ten sposób staramy sięuskutecznić nasz przekaz i włączyć młodsze pokolenia do działań na rzeczczynnej ochrony lasów – wyjaśnia Marián Nosáľ, szef działu komunikacjispołecznej w LSR.
Źródło:www.lesy.sk
Opr.A.S.