Święto Lasu – Nagrody im. Adama Loreta

Po raz drugi od czasu wznowienia w 2017 r. zostały przyznane Doroczne Nagrody Lasów Państwowych im. Adama Loreta. Tegoroczna gala miała miejsce w Janowie Lubelskim 8 czerwca tradycyjnie w ramach obchodów Święta Lasu (więcej o uroczystości na s. 2 nr. 13-14/2018 „Lasu Polskiego”).

W pierwszej kategorii za najlepsze zrealizowaneprzedsięwzięcie (zrealizowany zbiór przedsięwzięć) w zakresie popularyzacji,ochrony i doskonalenia trwale zrównoważonej gospodarki leśnej oraz modeluorganizacyjno-prawnego polskiego leśnictwa nagrodę główną zdobył Bogdan AdamMiszczak. Reżyser z Telewizji Obiektyw Krosno zasłużył się stworzeniemdokumentów fabularyzowanych „Czas leśnych kurierów” i „Jako w niebie tak i wKomańczy” zrealizowanych w ramach cyklu „Historyczny Pejzaż Podkarpacia”. – Wobu obrazach pokazuję leśników. Pierwszy z nich opowiada o losach kurierówbeskidzkich, którzy w czasie II wojny światowej z narażeniem życia przenosili zPolski do Rumunii i na Węgry istotne meldunki, dokumenty i broń czy teżprzeprowadzali żołnierzy. Natomiast w fabularyzowanym dokumencieprzedstawiającym historię internowania prymasa Stefana Wyszyńskiego pojawia sięrodzina leśnika mieszkającego w Komańczy w 1955 r., członka AK. W codziennościrodziny leśniczego odbija się jak w lustrze to, co działo się wtedy w Polsce:śmierć Bieruta, rozpoczęcie amnestii, dojście do władzy W. Gomułki –przedstawia swoje dzieła reżyser. Zapytany o znaczenie nagrody mówił: – AdamLoret urodził się w Jaśle, skąd i ja pochodzę. Historia pierwszego dyrektora LPjest tu przywracanaw Jaśle stanął pierwszy jego pomnik. Mówi się o nim jakoo człowieku, który w czasach przedwojennych miał wizję Lasów. Nagroda to docenienietego, co my jako lokalna telewizja staramy się pokazywać.

Fot. Jacek Frankowski

Z kolei za wdrażanie koncepcji zakładania ogrodów truflowychw ramach promowania produktów polskich lasów oraz marki LP na arenie krajowej imiędzynarodowej wyróżnieni zostali: Dorota Hilszczańska, Zbigniew Sierota,Monika Małecka, Aleksandra Rosa-Gruszecka, Hanna Szmidla i Marta Siebyła.Kolejne wyróżnienia przypadły lek. wet. Mieczysławowi Hławiczkowi zadziałalność popularyzującą model ochrony przyrody w polskich lasach w aspekcierestytucji, hodowli i ochrony żubra oraz Sabinie Tworek i Annie Twardy zaorganizację plebiscytu na „Bieszczadzkiego Leśnika 2017 roku”, którego celembyło pokazanie osób zaangażowanych w pracę na rzecz lasów.

W kategorii najbardziej doniosła, z punktu widzenia wiedzypodstawowej lub/oraz przydatności praktycznej, zakończona i zrealizowana naterytorium RP praca naukowa dotycząca szeroko rozumianego leśnictwa nagrodagłówna złożona została na ręce prof. Barbary Głowackiej za wieloaspektowebadania naukowe wdrażające skuteczne metody oraz nowe środki i techniki ochronylasu. Wyróżnieni zostali: Ireneusz Olejarski i Jan Łukaszewicz (obaj na zdjęciu– odbierają nagrodę z rąk dyrektora Koniecznego) za pracę badawczą „Ocenaróżnych wariantów zagospodarowania pożarzyska w Rudach Raciborskich na tlezachodzących zmian siedliskowych”; prof. Jarosław Socha za pracę naukową„Aktualna i potencjalna produkcyjność siedlisk leśnych Polski dla głównychgatunków lasotwórczych”; prof. Stanisław Małek z zespołem za opracowanie naukowe„Optymalizacja produkcji sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym w wybranychszkółkach kontenerowych”.

Człowiekiem Roku Polskich Lasów został prof. AndrzejGrzywacz w uznaniu za wieloletnią działalność na rzecz leśnictwa i ochronyleśnej przyrody, nauk leśnych oraz dla dobra LP.

SLV.,MaKo