Współpraca zagraniczna – Polska i Litwa na rzecz niepodległości

Już po raz dziewiąty na wiosennym, wspólnym sadzeniu lasu spotkała się brać leśna z Polski i Litwy. Międzynarodowe przedsięwzięcie zostało zapoczątkowane w 2010 r. przez leśników z Nadleśnictwa Suwałki (RDLP w Białymstoku) i litewskiego Nadleśnictwa Marijampol pod hasłem „600 dębów na 600-lecie bitwy pod Grunwaldem”. Od tego czasu odbywa się każdej wiosny naprzemiennie w polskich lub litewskich lasach, a sadzeniu towarzyszy zawsze motyw przewodni upamiętniający historyczne wydarzenia.

Rok 2018 w historii Litwy to, podobnie jak w historiiPolski, 100. rocznica odzyskania niepodległości. Z tej okazji 27 kwietnia br.litewscy leśnicy zaprosili do wspólnego wysadzenia 5 tys. szt. dębówprzedstawicieli litewskiego parlamentu, naukowców uczelni wyższych orazleśników z Polski.

We wspólnym sadzeniu dębów wzięli udział m.in. ze stronylitewskiej: Kęstutis Mažeika – poseł sejmu Republiki Litewskiej, przewodniczącysejmowej Komisji Ochrony Środowiska; Alfredas Galaunė – zastępca dyrektoraPaństwowego Przedsiębiorstwa Leśnego (PPL) Litwy; Ina Bikuvienė – prezeszarządu lasów z PPL; prof. dr Edmundas Bartkevičius – prezydent ZwiązkuLeśników Litewskich, dziekan Wydziału Lasów i Ekologii z UniwersytetuAleksandrasa Stulginskisa, a także Virginijus Rudzevičius – kierownik jednostkiregionalnej w Marijampolu PPL wraz z pracownikami. Polskę reprezentowali:Andrzej Gołembiewski – zastępca dyrektora ds. rozwoju z RDLP w Białymstoku,Eliza Tychanicz-Ćwik – naczelnik tamtejszego Wydziału Organizacji i Kadr,Robert Cierech – naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej oraz Wojciech Rodak –nadleśniczy Nadleśnictwa Suwałki wraz z pracownikami.

Spotkanie zbiegło się w czasie z kształtowaniem się nowej,zreformowanej struktury organizacyjnej Litewskich Lasów Państwowych (więcej naten temat w serwisie zagranicznym w nr. 5/2018 „Lasu Polskiego”) i było bardzodobrą okazją do wymiany doświadczeń zawodowych. Efekt wspólnej pracy stanowiuprawa dębowa o powierzchni ok. 1 ha, położona w okolicy miejscowości Gurbšilisk. Mariampola. Za 100 lat będzie szumiała następnym wolnym pokoleniom jakopiękny dębowy drzewostan.

BarbaraKisłowska-Szyszko

NadleśnictwoSuwałki