
Kiedyś powszechne na terenie Polski dąbrowy świetliste obecnie zanikają w wyniku postępu w rolnictwie i zmian prawnych. Z tego powodu niezbędne jest podejmowanie działań na rzecz aktywnej ochrony przyrody, które pomogą w zachowaniu zbiorowisk leśnych wpisanych na listę obszarów Natura 2000. Tak właśnie dzieje się od kilku lat w Nadleśnictwie Pińczów, które jako współbeneficjent (wraz z Zespołem Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych) realizuje projekt Life+ „Ochrona cennych siedlisk przyrodniczych na Ponidziu”.
Działaniami podjętymi na rzecz ochrony świetlistej dąbrowyjest wypas zakupionych w ramach projektu owiec rasy czarnogłówki. Pod czujnymokiem bacy do dyspozycji zwierząt oddano blisko 8 ha drzewostanu. Zwierzętaświetnie zadomowiły się w Pińczowie. W ciągu ostatniego roku ich liczbapodwoiła się – na świat przyszły 34 jagnięta.
Fitosocjolodzy donoszą o pozytywnym wpływie wypasu na stanobiektu ochrony – zwiększyła się liczba roślin notowana na terenie wypasu.
Innymi działaniami realizowanymi w ramach projektu sąprzerzedzanie drzewostanu i usuwanie podszytu, a także wypas na murawachkserotermicznych. Zabiegami tymi zostały objęte prawie 54 ha. Prowadzone sątakże plantacja nasienna rzadkich roślin, akcje na rzecz edukacji i turystyki,uprzątanie terenu muraw ze śmieci i monitoring przyrodniczy. Efektem ma byćutrzymanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Ponidzia oraz rozwójturystyki wiejskiej.
SLV.